Karakterler

Egwene al’Vere

Egwene al’Vere, Y.Ç. 981 yılında Andor, İki Nehir bölgesi, Emond Meydanı köyünde doğmuştur. Emond Meydanı Belediye Başkanı ve köyün tek hancısı Bran al’Vere ile Marin al’Vere‘nin beşinci ve en küçük kızıdır.

Egwene fiziken 1.60 boyunda uzun kara saçlara ve büyük kahverengi gözlere sahip zayıf ve ince oldukça güzel bir kız olarak tarif ediliyor. Buna karşılık diksiyon ve jestleri oldukça buyurgan, varlığıyla dikkatleri üzerine toplayabilen buyurgan biri.

Egwene çelik gibi sinirlere sahip, cesur, idaresi kuvvetli, öğrenmeye aç, aşırı hırslı, dirayetli ve tuttuğunu koparan bir karakter. Pek çok olumlu özelliğinden bahsedilebilir, aynı zamanda dostlarına karşı cömert olduğu, fazlasıyla sadık olduğu, kolay adapte olup uyum sağlayabildiği, girişken olması gibi. Öte yandan aşırı hırsının kendisine ve çevresine zarar verdiği, pek az dikkatli olduğu, kendisine değer veren insanların bu zaafını genellikle kötüye kullandığı, kin tuttuğu, kendini pek beğendiği gibi sözlükte bir insan için tanımlanmış on olumsuz özellikten dokuzunu bünyesinde barındırdığı da iddia edilebilir.

Egwene al’Vere, Bran ve Mari çiftinin, Loise, Elisa, Alene ve Berowyn’den sonra beşinci kızı. Henüz küçük bir kızken Koyun Kırkma Günü gibi festival sayılabilecek bir günde diğer çocuklardan farklı ve daha iyi olduğunu göstermek için ne kadar hırslı olup canla başla çalıştığından bahsetmiştik. Bu huyu zamanla törpüleneceğine maalesef artmış.

Egwene’nin çocukluğuna ilişkin en dikkat çekici olay henüz 8 yaşında iken geçirdiği kemikkıran hastalığı, oldukça ağır ve bir çocuk için ölümcül olabilecek hastalığı o sıralar Hikmet çırağı olan Nynaeve’nin bilinçsizce saidar kullanması neticesinde, ki Nynaeve’nin ilk defa o gece Tek Güç’e dokunduğunu uzun yıllar sonra öğreniyorlar, atlattığı bilinmektedir.

Hikayenin başladığı Y.Ç. 998 yılında, Egwene henüz 17 yaşındadır. Rand al’Thor isimli ciddi ve görevbilir delikanlı ile sözlü, saçını örme izni alma yaşına ise birkaç gün uzaktadır. Köyün Hikmeti Nynaeve al’Meara’nın çıraklığını yapmakta ve arta kalan zamanda ailesinin işlettiği hanın işlerine yardımcı olmaktadır. En büyük hayali evlenmek, bir Hikmet olmak ve Kadın Kurulu’nda yer almaktır.

Köyün saldırıya uğradığı Kışgecesi’ni Nynaeve ile yaralıları tedavi etmekle geçirir. Hatta ertesi günün büyük bölümünü de. Ancak köye gelmiş tuhaf yabancılar Moiraine ve Lan‘ın köylülerden ilave at satın almaları, bu ikilinin fazlaca ilgi gösterdiği Perrin ve Mat’in gizli kapaklı davranışları onu şüphelendirir ve onları takip eder. Neticede onların köyden ayrılacağına kanaat getirir ve annesine kısa bir mektup yazıp çıkınını toplayarak babasının sahibi olduğu hanın ahırında yola çıkmaya hazırlanan gruba tabir-i caizse suçüstü yapar. Ahırda, sözlüsünün de orada olduğunu görerek kısaca şaşırır.

Egwene neden Emond Meydanı’ndan ayrılmak istiyor kendisi izah etsin,

“Burada, yiyecek dahil ihtiyaç duyacağım her şey var. Ve arkada kalmayacağım. Muhtemelen İki Nehir’in dışındaki dünyayı görme şansını bir daha asla elde edemem. Sence dışarıda ne olduğunu yalnızca siz mi görmek istiyorsunuz? Ben de sizin kadar çok hayal ettim ve bu fırsatı kaçırmak istemiyorum “

Buradan da anlaşılacağı üzere Egwene al’Vere oldukça gözü açık bir genç hanım. Dünyadan birhaber bir köydeki özel bir konum onun için yeterli değil, küçük denizdeki büyük balık olmakla ilgilenmiyor. Bu noktada en kötü ihtimalle gerçek bir şehirde Hikmet yardımcılığı döneminde edindiği bilgileri kullanabileceğini düşünüyor ama talihi açık.

Moiraine Damodred, onun da Tek Güç yönlendirebileceğini ve yüzyıllardır görülmemiş ölçüde güçlü olabileceğini söylüyor. Egwene’nin hayalleri tekrar yön değiştiriyor, artık Beyaz Kule’de eğitim görecek ve oldukça yetkin bir Aes Sedai olacak. Tabi cömertliği de elden bırakmıyor, sözlüsüne (Rand) Muhafız’ı olmasını teklif ediyor.

Yeni başlayanlar için Egwene al’Vere tanıtımının sonuna geldik, bu noktadan sonra acaip spoiler dolu cümleler mevcut, bilgilerinize.

Bir Aes Sedai olabileceği bilgisi Egwene’de bahsedildiği üzere yeni ufuklar açar. O artık Moiraine’i dikkatle izlemekte ve kendi sınırlarını hergün zorlayarak daha fazlasına çabalamaktadır. Shienar’dan Tar Valon’a Çömez olmak için yaptıkları yolculukta bizzat Amrylin Makamı’ndan da eğitim alır.

Beyaz Kule’de müthiş bir tesadüf eseri kendisine denk potansiyelde bir Çömez ve aynı zamanda Andor’un Kız-Veliaht’ı Elayne Trakand ile tanışır ve iyi dost olurlar. Bir hancının köylü kızı ve bir krallık veliahtı, zaten ancak Beyaz Kule’de mümkün olabilirdi.

Eğitimleri sürer, her gün daha fazlasını öğrenir ve uygulayabilir hale gelirken bir gün Kızıl Ajah’tan Liandrin Sedai Nynaeve ve Egwene’nin yanına gelerek köylerinden bir gencin, adı neydi Rand mı?, hah onun başının belada olduğunu ve onların yardım edebileceğini söyler. İkili durumu Elayne’ye ve daha önce Baerlon’da kaldıkları handa çalışan ve Moiraine’in talimatıyla Kule’ye gelen Min’e anlatıyorlar. Min ve Elayne’de hem dostluk hem Rand adına endişelendiklerinden onlara katılıyorlar.

Egwene al’Vere, Nynaeve, Elayne ve Min beraberlerinde Liandrin ile Rand’ı kurtarmak üzere Yollar’a girerler ve Falme yakınlarında, Almoth Ovası’nda tekrar günyüzüne çıkarlar. Burada Liandrin’in kendilerini Seanchan’lara köle – damane – olarak sattığının farkına varırlar. Nynaeve ve Elayne kaçmayı başarırken, Egwene tasmalanır.

Egwene’nin özgürlüğünün elinden alınması, dayak yemesi ve a’dam aracılığıyla itaate zorlanması kişiliğinde derin yaralar açar. Egwene’nin daha sonraları dönüştüğü katı zaman zaman saldırgan tutumların altında da esaret altında yaşadıklarının etkisi yatıyor aslında. Egwene yaklaşık bir ay damane olmaya zorlanıyor, tasmasını tutan sul’dam kişiliğini ve direncini kırmaya çalışıyor. Bir yandan da Egwene gibi tecrübesiz bir yönlendirici, deneyimli sul’dam tarafından kontrol edildiğinden oldukça etkin dersler alıyor ve ‘zorlanma’ denen şeyi yaşıyor. Yani Tek Güç potansiyeline normal yollardan zamanla, öğrenerek, deneyerek değil sul’dam tarafından ittirilerek kısa yoldan ulaşıyor.

Egwene esaretten, Nynaeve – Elayne – Min ve birazda Rand’ın yardımıyla kurtuluyor ve Çömezler tekrar Kule’ye dönüyor. Beyaz Kule’de, Liandrin’in Kara Ajah olduğu açığa çıkınca, Amrylin üç Çömez’i Kara Ajah’ı avlamakla görevlendirir. Egwene, Nynaeve ve Elayne bir ipucundan yola çıkarak Kara Aes Sedai’lerin Tear’da olduğunu düşünüp yola çıkarlar.

Bu macera esnasında Egwene’nin bir düşgören olabileceği ortaya çıkar, Beyaz Kule’de yüzyıllardır görülmemiş bir yeti. Egwene, yardımsız şekilde Düşler Dünyası’na girebilmekte ve gelecekte olabileceklere yönelik rüyalar görmektedir. Tear’da Kara Ajah tarafından tuzağa düşürülerek hapsedilirler ancak Mat onları kurtarır.

Egwene, Düşler Dünyası’nda bir Aiel bilgesi olan Amys ile tanışır ve Amys onu Aiel Kıraçları’na Düşgören eğitimi alması için davet eder. Bu noktada Rand ve tanıdığı tüm herkesin Rhuidean’a gitmesi onun da işine gelir ve gruba katılır.

Bir Çömez tek başına Beyaz Kule’den ayrılamayacağından, izinli olduğuna kimseyi inandıramayacağından ve her şartta hiçbir saygınlığı ve ağırlığı olmayacağından Egwene ve diğerleri kendilerini Tear’da Aes Sedai olarak tanıtır. Buna göre Yeşil Ajah’tan Egwene Sedai’dir artık. Düşler Dünyası’nda konuştuğu Bilge Amys’e de kendini yine Aes Sedai olarak tanıtır.

Tear’da son olarak gerçekleşen önemli bir hadise, Egwene’nin Rand’ı artık sevmediğini anlamasıdır. Rand’ı arkadaş gibi görmektedir ve Elayne ile ikisine mutluluklar diler. Egwene için bu kadar basit bir meseledir.

Rhuidean’da Egwene al’Vere, Aiel Bilgeleri’nin yanında Çırak olarak eğitim görmeye başlar. Aiel’ler zorlu bir halktır, Bilgeler’de farklı değildir ve Çırakları’da oldukça zorlamaktadırlar. Egwene başta çok zorlansa da kısa sürede uyum sağlar, kıyafetiyle, konuşmasıyla ve hatta düşünme şekliyle bir Aiel olup çıkar . Car’a’carn’ın anlayamadığı Aiel kültür ve yaşayış tarzını Egwene anlamaktadır. Öyle iyi uyum sağlar ki Bilgeler’e bile çırak muamelesi yapan Soriela onu torunuyla evlendirmek ister.

Cairhien’in ele geçirilmesi sırasında Aviendha ile birlikte Rand’ın yanında yer alarak savaşa katılırlar. Ve Cairhien’in düşmesinin ardından Egwene, Moiraine ile birlikte Rand’a bir nevi danışman olurlar. Artık etkin bir Düşgören’dir, Bilgeler yasaklasa da Tanchico’daki Nynaeve ve Elayne ile sık sık Düşler Dünyası’nda buluşmaktadır.

Caemlyn’e saldırının yapılacağı gün, limanlarda Lanfear’ın saldırısına uğrarlar. Egwene ve Aviendha, hatta Rand, Moiraine’in fedakarlığı sayesinde hayatta kalırlar. Ancak Egwene bu saldırıda epeyce hırpalanır ve uzun süre kendine gelemez. Öte yandan artık ciddi baş ağrılarından muzdariptir, şifanın bile dindiremediği ağrılar. Bilgelerin tavsiye ve yüreklendirmesi ile fiziken güçlenmek için sık sık Cairhien’de yürüyüşler yapar, bu yürüyüşlerden birinde Elayne’nin öz ağabeyi Gawyn’i görür.

Beyaz Kule’de görüp tanıştığı Gawyn’e aşık olduğunu farkedeli uzun zaman olmuştur ve onu tekrar gördüğünde artık hislerinden emin olur. Gawyn’in de ona karşı hisleri vardır ve ikili sevgili olur demek uygun düşer heralde.

Asi Aes Sedailer’in çağrısı üzerine Egwene, Bilgeler’in iznini ister. Veya gideceğini beyan eder demek daha doğru olur. Son olarak onlara toh’unu açıklar, aslında bir Aes Sedai değildir. Onları kandırdığı için özür diler. Aiellerin ‘hayır duası’ ile Düşler Dünyası aracılığıyla bedenini Salidar’a nakleder ki bu oldukça maharet isteyen bir iştir, Egwene’nin Düşler Dünyası’ndaki ustalığını göstermek bakımından iyi bir örnek.

Salidar’a gitmeden önce Rand veya Gawyn ile vedalaşmaz, öyle bir gerek görmez.

Küçük Kule’ye cezalandırılabileceği endişesi ile gelen Egwene, burada yeni Amrylin olacağını öğrenerek küçük bir şok geçirir ama buna da çabuk uyum sağlar. Egwene neden seçildiğinin farkında mıdır? Kitaplarda pek öyle gözükmüyor, o daha çok kendisinin kukla olarak seçildiğinin farkında ve ipleri eline almak istemektedir.

Egwene, önceki hafta Rand’ın yakın arkadaşı ve danışmanı iken bir hafta sonra şal takmış bir Amrylin olarak ‘Ejderi yola getireceğinden’ bahsetmektedir. Tabi önce asi Aes Sedailer arasında yerini sağlamlaştırmalı ve Kule’yi bütün kılmalıdır…

Bir Cevap Yazın