Kitaplar

Dünyanın Gözü

Dünyanın Gözü Kitap Kapağı

 

Yayın Tarihi : 15 Ocak 1990
Kapak Tasarım: Darrell K. Sweet
Kısaltılışı : DG. / tEoTW
ISBN : 975872571-8
Yayınevi(ABD): Tor Books
Yayınevi(TUR): İthaki
Tercüme Eden: Niran Elçi
Bölüm Sayısı  : 53

“Zaman Çarkı döner, Çağlar gelir ve geçer, efsaneleşen anılar bırakır. Efsaneler solarak mit olur ve onları doğuran Çağ yeniden geldiğinde mitler bile unutulur. Bir Çağ’da, kimilerine göre Üçüncü Çağ’da, henüz gelmemiş, çoktan geçip gitmiş bir Çağ’da, Puslu Dağlar’da bir rüzgâr yükseldi. Rüzgâr başlangıç değildi. Zaman Çarkı dönerken ne başlangıçlar, ne de bitişler vardır. Ama bir başlangıçtı.” – Dünyanın Gözü

Zaman Çarkı serisinin ilk kitabı olan Dünyanın Gözü 15 Ocak 1990 yılında yayınlanmış olup 53 bölümden oluşmaktadır, ülkemizde ise İthaki yayınları’ndan Niran Elçi’nin çevirmenliğinde 2003 yılında 817 sayfa olarak yayınlanmıştır.

“Eski hikâyeler beni tutsak etti, Aes Sedai. Eski kitaplar benim kıymetsiz başımı imgelerle doldurdu. Korulukları görmek istiyorum. Ve inşa ettiğimiz şehirleri.”

— Loial, Halan oğlu Arent’in oğlu, Dünyanın Gözü #42 Rüyanın Anıları

Dünyanın Gözü o dönem modasına uygun olarak bilindik hikaye ile başlıyor, asıl kimliğinden haberi olmayan seçilmiş kişi, yol arkadaşları ve rehber. Bu açıdan büyük beklenti veya önyargı ile başlıyorsanız hayal kırıklığına uğramış hissetmeniz normal ancak sabırlı olursanız diyelim ki Bayle Domon ile tanışana kadar hikayenin tamamen özgün bir hal aldığını, oldukça akıcı ve maceralı bir hal aldığını göreceksiniz.

Basitçe bildikleri dünyada gündelik sorunları ile boğuşan insanlar birden ölümle burun buruna geliyorlar, canlarını kurtarmak için kaçmaya başlıyorlar ve beklendiği üzere korku, endişe ve şüphelerle dolu yolculukta ölümden daha beter şeyler olduğunu keşfediyorlar. Artık bir noktada hiç kaçmayıp saklansalar daha iyi mi olurdu diye sorgulamaya başlıyorlar.

Dünyanın Gözü ile ana hikayeye giriş yapıyoruz ancak aslında ilk kitap kendi içerisinde başlayan ve biten örgün bir hikayeye -ki bu Dünyanın Gözü oluyor – sahip. Kitap 2 aylık bir macerayı anlatıyor, aslında tüm serideki olaylar da sadece 2 yıllık bir süreyi kapsıyor.

Kitabın Türkçe’ye çevrilmeyen ve serideki olaylardan yaklaşık 10 yıl öncesini anlatan Kuzgunlar isimli bir bölümü olduğunu ekleyelim Kuzgunlar bölümünü buradan okuyabilirsiniz.

Dünyanın Gözü’nü okuduysanız, bilgilerinizi tazelemek ve bildiklerinizi sınamak üzere Dünyanın Gözü testine katılabilirsiniz.

Dünyanın Gözü Özeti

Efsaneler Çağı’ndan sonraya Delilik Çağı’na gidiyoruz, Dünyanın Gözü kitabı Sabahın Efendisi, Tamyrlin Yüzüğünün sahibi, Hizmetkarlar Arasında Birinci olan Lews Therin Telamon’un deliliğini ve intiharını onun bakış açısı ile görmemizle başlıyor.

Ardından Üçüncü Çağa, bu olaydan üç bin yıl sonrasına geçiyoruz ve İki Nehir isminde izole bir köyde baharın gelişini simgeleyen Bel Tine arifesindeyiz. Bu özel günü önceki yıllardan daha özel yapan ise kasabada bir Aşık ve öykülerde anlatılanlara benzeyen soylu bir hanım ile koruyucusu olan bir savaşçının Emond Meydanı‘nda olmaları.

Ne var ki Karanlık Varlık’ın Gölgedölleri olan Trollocların köye saldırmasıyla işler değişiyor. Bu saldırıda pek çok köylünün hayatını kurtaran Leydi Moiraine‘in bir Aes Sedai, Lan ismindeki savaşçının ise onun muhafızı olduğu ortaya çıkmış, daha da kötüsü Moiraine Sedai’nin Rand Al’Thor, Matrim Couthon, Perrin Aybara ismindeki üç köylü gence Gölgedöllerinin kendilerini aradığını söylemesi üzerine gençlerin bildiği hayat sona erer. Aes Sedaiye güvenmekte tereddütlü olsalar da gençler hayatlarında hiç görmedikleri böyle bir dehşetin tekrar yaşanması ihtimaline karşı Moiraine Sedai’nin sözünü tutup yanlarında Egwene Al’Vere ve Aşık Thom Merrilin ile hemen enselerindeki Karanlık Varlık’a ait yaratıklar ile birlikte köyden Aes Sedailerin şehri Tar Valon’un güvenliğine doğru yola çıkarlar.

Peşlerinde Trolloclar ve daha kötüleriyle yolda ayrı düşerler ve her biri farklı yönlere dağılır, grup daha sonra acı tecrübelerin ardından tekrar bir araya gelir fakat ardından Moiraine Sedai’nin dediği gibi üç farklı kaynaktan Dünyanın Gözü’nün tehdit altında olduğunu öğrenip, yanlarında İki Nehir Hikmeti Nynaeve al’Meara ve Ogier Loial ile birlikte Afet’e Dünyanın Gözü’ne gitme kararı alıyorlar.

Büyüyen Afet’in içerisindeki Dünyanın Gözü’ne ulaşıp Yeşil Adam ile karşılaşmalarından sonra Dünyanın Gözü’nün hikayesini ve önemini anlamaya başlıyor ve Terkedilmişlerle yüzleşiyoruz.

Dünyanın Gözü Bölümleri

Aşağıdaki tabloda Dünyanın Gözü bölümleri yer almakta olup Türkçe bölüm adları, orijinal bölüm isimleri ve bölümü kimin bakış açısı ile takip ettiğimizin bilgileri yer alıyor. Dilerseniz bölüm isimlerine tıklayarak bölüm özeti ve detaylarına erişebilirsiniz.

SıraBölüm Adı (TR)Bölüm Adı (Orj)Bakış Açısı
Önsöz: EjderdağıPrologue, DragonmountLews Therin Telamon
0KuzgunlarRavensEgwene al'Vere
1Boş Bir YolAn Empty RoadRand al'Thor
2YabancılarStrangersRand al'Thor
3ÇerçiThe PeddlerRand al'Thor
4AşıkThe GleemanRand al'Thor
5KışgecesiWinternightRand al'Thor
6BatıormanıThe WestwoodRand al'Thor
7Ormanın DışındaOut of the WoodsRand al'Thor
8Güvenli Bir YerA Place of SafetyRand al'Thor
9Çark'ın AnlattıklarıTellings of the WheelRand al'Thor
10VedaLeavetakingRand al'Thor
11Taren Salı YoluThe Road to Taren FerryRand al'Thor
12Taren'in KarşısındaAcross the TarenRand al'Thor
13SeçeneklerChoicesRand al'Thor
14Geyik ve AslanThe Stag and the LionRand al'Thor
15Dostlar ve YabancılarStrangers and FriendsRand al'Thor
16HikmetThe WisdomRand al'Thor
17Avcılar ve NöbetçilerWatchers and HuntersRand al'Thor
18Caemlyn YoluThe Caemlyn RoadRand al'Thor
19Gölgenin Beklediği YerShadow's WaitingRand al'Thor
20Rüzgardaki TozDust on the WindRand al'Thor
Perrin Aybara
21Rüzgarı DinleListen to the WindNynaeve al'Meara
22Seçilmiş Bir YolA Path ChosenPerrin Aybara
23KurtkardeşWolfbrotherPerrin Aybara
24Arinelle’den Aşağı KaçışFlight Down the ArinelleRand al'Thor
25GezginlerThe Traveling PeoplePerrin Aybara
26BeyazköprüWhitebridgeRand al'Thor
27Fırtınadan KaçarkenShelter From the StormPerrin Aybara
28Havada Ayak İzleriFootprints in AirNynaeve al'Meara
29Merhametsiz GözlerEyes Without PityPerrin Aybara
30Gölgenin EvlatlarıChildren of ShadowPerrin Aybara
31Akşam Yemeğin İçin ÇalPlay for your SupperRand al'Thor
32Gölgede Dört KralFour Kings in ShadowRand al'Thor
33Karanlık BekliyorThe Dark WaitsRand al'Thor
34Son KöyThe Last VillageRand al'Thor
35CaemlynCaemlynRand al'Thor
36Desenin AğıWeb of the PatternRand al'Thor
37Uzun TakipThe Long ChaseNynaeve al'Meara
38KurtuluşRescuePerrin Aybara
39Ağ DokunurkenWeaving of the WebRand al'Thor
40Ağ DaralıyorThe Web TightensRand al'Thor
41Eski Dostlar,Yeni TehditlerOld Friends, and New ThreatsRand al'Thor
42Rüyanın AnılarıRemembrance of DreamsRand al'Thor
43Kararlar ve HayaletlerDecisions and ApparitionsRand al'Thor
44Yollardaki KaranlıkThe Dark Along the WaysRand al'Thor
45Gölgede Takip EdenWhat Follows in ShadowRand al'Thor
46Fal DaraFal DaraRand al'Thor
47Çark’tan HikayelerMore Tales of the WheelRand al'Thor
48AfetThe BlightRand al'Thor
49Karanlık Varlık HareketleniyorThe Dark One StirsRand al'Thor
50Göz’de KarşılaşmalarMeetings at the EyeRand al'Thor
51Gölge’ye KarşıAgainst the ShadowRand al'Thor
52Ne Başlangıç Vardır Ne de SonNeither Beginning Nor EndRand al'Thor
53Çark DönüyorThe Wheel TurnsRand al'Thor
Moiraine Damodred

Dünyanın Gözü Haritaları

Dünyanın Gözü’nü okurken zaman zaman ara verip haritaları gözden geçirmekte fayda var, böylelikle kimin nerede olduğu, nereye gittiği daha da önemlisi mesafeleri gözlemek yolculuğu anlamaya da yararlı olacaktır.

Zaman Çarkı haritaları ile ilgili şöyle bir problem var ki telif hakkına tabiler. Bu nedenle yayınlamanın soruna neden olacağını öğrenmemle sitedeki haritaları ve pek çok farklı görsel materyal ile birlikte kaldırdım.

Bu nedenle ancak internet adresleri ile birlikte harita tavsiye edebilirim.

Bir dünya haritası elbette gerekli.

Emond Meydanı haritası, 

Andor haritası,

Caemlyn haritası,

Shienar haritası yeterli olacaktır.

Dünyanın Gözü İstatistikleri

Aşağıdaki tablo Wot Wikia’da yer alan istatistikler olayların hangi karakterlerin bakış açısıyla anlatıldığını ve sıklığını göstermektedir. İlk kitap itibari ile ‘zaten çok bariz değil mi?‘ diye düşünebilirsiniz fakat ilerleyen kitaplarda olaylar tempo kazandıkça bu istatistiklerin önemi de o kadar artıyor.

Bakış AçısıYüzdeBölüm Sayısı
Rand al'Thor%74.5744
Perrin Aybara%13.558
Nynaeve al'Meara%5.083
Egwene al'Vere%1.691
Lews Therin Telamon%1.691
Moiraine Damodred%1.691

Dünyanın Gözü Satın Alma Adresleri

Dünyanın Gözü kitabını satın alabileceğiniz bağlantı adreslerini aşağıda paylaşıyorum, tüm bağlantıların içerisinde en uygunu yine Hepsiburada ve Amazon tercihleri gibi duruyor.

Kitapyurdu’nda Dünyanın Gözü

İlknokta’da Dünyanın Gözü

Hepsiburada’da Dünyanın Gözü

Amazon’da Dünyanın Gözü

Pandora’da Dünyanın Gözü

Kidega’da Dünyanın Gözü

D&R‘da ve Idefix’te nedense yok bu kitap.

Bir Cevap Yazın

10 Yorum

  • fantastik alandaki en iyi seri bence ve diziye nasıl aktaracaklar çok merak ediyorum umarım rezil etmezler

  • Dünyanın gözünü okurken verdiği önemli iki his endişe ve korku oldu yarattığı gerilim de cabası. Bu endişe ve merak bir süre artmaya devam ediyor ancak karakterler oturdukça endişe yerini merak ve hevese bırakıyor. Okumak isteyen tereddütü olan herkese gözüm kapalı tavsiye ederim endişeniz olmasın.

  • Kitabın güçlü yönleri çok fazla bir kere başlayınca kendini okutturuyor. Tek sorun başlangıçta bir süre yüzüklerin efendisi hissi vermesi. İki Nehir kimsenin bilmediği bir yer ama tütünü tüm dünyada meşhur tesadüfe bakın 🙂

    Çok fazla detay var detaylar da hikayeye çok şey katıyor ama okumayı zorlaştırdığını düşünmüyorum fantastik edebiyat seven herkes mutlaka okumalı kocaman bir külliyat

  • okumak isteyenler için yüzüklerin efendisiyle çok benzerlik gösteriyor bir noktaya kadar ama kendine geliyor kitabın ortalarından itibaren tavsiye ederim elinize sağlık

    • tabi ki bu alandaki en iyi eserlerdendir, yakında dizi de gelecek peşinen okumak iyi olur 🙂