Kitaplar

Dünyanın Gözü

Dünyanın Gözü Kitap Kapağı

 

Yayın Tarihi : 15 Ocak 1990
Kapak Tasarım: Darrell K. Sweet
Kısaltılışı : DG. / tEoTW
ISBN : 975872571-8
Yayınevi(ABD): Tor Books
Yayınevi(TUR): İthaki
Tercüme Eden: Niran Elçi
Bölüm Sayısı  : 53

“Zaman Çarkı döner, Çağlar gelir ve geçer, efsaneleşen anılar bırakır. Efsaneler solarak mit olur ve onları doğuran Çağ yeniden geldiğinde mitler bile unutulur. Bir Çağ’da, kimilerine göre Üçüncü Çağ’da, henüz gelmemiş, çoktan geçip gitmiş bir Çağ’da, Puslu Dağlar’da bir rüzgâr yükseldi. Rüzgâr başlangıç değildi. Zaman Çarkı dönerken ne başlangıçlar, ne de bitişler vardır. Ama bir başlangıçtı.” – Dünyanın Gözü

Zaman Çarkı serisinin ilk kitabı olan Dünyanın Gözü 15 Ocak 1990 yılında yayınlanmış olup 53 bölümden oluşmaktadır, ülkemizde ise İthaki yayınları’ndan Niran Elçi’nin çevirmenliğinde 2003 yılında 817 sayfa olarak yayınlanmıştır.

‘Ayı kurdu da yense, kurt ayıyı da, kaybeden hep tavşandır.’

— İki Nehir Deyişi

Dünyanın Gözü o dönem modasına uygun olarak bilindik hikaye ile başlıyor, asıl kimliğinden haberi olmayan seçilmiş kişi, yol arkadaşları ve rehber. Bu açıdan büyük beklenti veya önyargı ile başlıyorsanız hayal kırıklığına uğramış hissetmeniz normal ancak sabırlı olursanız diyelim ki Bayle Domon ile tanışana kadar hikayenin tamamen özgün bir hal aldığını, oldukça akıcı ve maceralı bir hal aldığını göreceksiniz.

Basitçe bildikleri dünyada gündelik sorunları ile boğuşan insanlar birden ölümle burun buruna geliyorlar, canlarını kurtarmak için kaçmaya başlıyorlar ve beklendiği üzere korku, endişe ve şüphelerle dolu yolculukta ölümden daha beter şeyler olduğunu keşfediyorlar. Artık bir noktada hiç kaçmayıp saklansalar daha iyi mi olurdu diye sorgulamaya başlıyorlar.

Dünyanın Gözü ile ana hikayeye giriş yapıyoruz ancak aslında ilk kitap kendi içerisinde başlayan ve biten örgün bir hikayeye -ki bu Dünyanın Gözü oluyor – sahip. Kitap 2 aylık bir macerayı anlatıyor, aslında tüm serideki olaylar da sadece 2 yıllık bir süreyi kapsıyor.

Kitabın Türkçe’ye çevrilmeyen ve serideki olaylardan yaklaşık 10 yıl öncesini anlatan Kuzgunlar isimli bir bölümü olduğunu ekleyelim Kuzgunlar bölümünü buradan okuyabilirsiniz.

Dünyanın Gözü’nü okuduysanız, bilgilerinizi tazelemek ve bildiklerinizi sınamak üzere Dünyanın Gözü testine katılabilirsiniz.

Dünyanın Gözü Özeti

Efsaneler Çağı’ndan sonraya Delilik Çağı’na gidiyoruz, Dünyanın Gözü Sabahın Efendisi, Tamyrlin Yüzüğünün sahibi,Hizmetkarlar Arasında Birinci olan Lews Therin Telamon’un deliliğini ve intiharını onun bakış açısı ile görmemizle başlıyor.

Ardından Üçüncü Çağa, bu olaydan üç bin yıl sonrasına geçiyoruz ve İki Nehir isminde izole bir köyde baharın gelişini simgeleyen Bel Tine arifesindeyiz. Bu özel günü önceki yıllardan daha özel yapan ise kasabada bir Aşık ve öykülerde anlatılanlara benzeyen soylu bir hanım ile koruyucusu olan bir savaşçının Emond Meydanı‘nda olmaları.

Ne var ki Karanlık Varlık’ın gölgedölleri olan Trollocların köye saldırmasıyla işler değişiyor. Bu saldırıda pek çok köylünün hayatını kurtaran Leydi Moiraine’in bir Aes Sedai, Lan ismindeki savaşçının ise onun muhafızı olduğu ortaya çıkmış, daha da kötüsü Moiraine Sedai’nin Rand Al’Thor, Matrim Couthon, Perrin Aybara ismindeki üç köylü gence gölgedöllerinin kendilerini aradığını söylemesi üzerine gençlerin bildiği hayat sona erer. Aes Sedaiye güvenmekte tereddütlü olsalar da gençler hayatlarında hiç görmedikleri böyle bir dehşetin tekrar yaşanması ihtimaline karşı Moiraine Sedai’nin sözünü tutup yanlarında Egwene Al’Vere ve Aşık Thom Merrilin ile hemen enselerindeki Karanlık Varlık yaratıkları ile birlikte köyden Aes Sedailerin şehri Tar Valon’un güvenliğine doğru yola çıkarlar.

Peşlerinde Trolloclar ve daha kötüleriyle yolda ayrı düşerler ve herbiri farklı yönlere dağılır, grup daha sonra acı tecrübelerin ardından tekrar bir araya gelir fakat ardından Moiraine Sedai’nin dediği gibi üç farklı kaynaktan Dünyanın Gözü’nün tehdit altında olduğunu öğrenip, yanlarında İki Nehir Hikmeti Nynaeve Al’Meara ve Ogier Loial ile birlikte Afet’e Dünyanın Gözü’ne gitme kararı alıyorlar.

Büyüyen Afet’in içerisindeki Dünyanın Gözü’ne ulaşıp Yeşil Adam ile karşılaşmalarından sonra Dünyanın Gözü’nün hikayesini ve önemini anlamaya başlıyor ve Terkedilmişlerle yüzleşiyoruz.

Dünyanın Gözü Bölümleri

0. Önsöz
1. Boş Bir Yol
2. Yabancılar
3. Çerçi
4. Aşık
5. Kışgecesi
6. Batıormanı
7. Ormanın Dışında
8. Güvenli Bir Yer
9. Çark’ın Anlattıkları
10. Veda
11. Taren Salı Yolu
12. Taren’in Karşısında
13. Seçenekler
14. Geyik ve Aslan
15. Dostlar ve Yabancılar
16. Hikmet
17. Avcılar ve Nöbetçiler
18. Caemlyn Yolu
19. Gölgenin Beklediği Yer
20. Rüzgardaki Toz
21. Rüzgarı Dinle
22. Seçilmiş Bir Yol
23. Kurtkardeş
24. Arinelle’den Aşağı Kaçış
25. Gezginler
26. Beyazköprü
27. Fırtınadan Kaçarken
28. Havada Ayak İzleri
29. Merhametsiz Gözler
30. Gölgenin Evlatları
31. Akşam Yemeğin İçin Çal
32. Gölgede Dört Kral
33. Karanlık Bekliyor
34. Son Köy
35. Caemlyn
36. Desenin Ağı
37. Uzun Takip
38. Kurtuluş
39. Ağ Dokunurken
40. Ağ Daralıyor
41. Eski Dostlar,Yeni Tehditler
42. Rüyanın Anıları
43. Kararlar ve Hayaletler
44. Yollardaki Karanlık
45. Gölgede Takip Eden
46. Fal Dara
47. Çark’tan Hikayeler
48. Afet
49. Karanlık Varlık Hareketleniyor
50. Göz’de Karşılaşmalar
51. Gölge’ye Karşı
52. Ne Başlangıç Vardır Ne de Son
53. Çark Dönüyor

Dünyanın Gözü Haritaları

Dünyanın Gözü’nü okurken zaman zaman ara verip haritaları gözden geçirmekte fayda var, böylelikle kimin nerede olduğu, nereye gittiği daha da önemlisi mesafeleri gözlemek yolculuğu anlamaya da yararlı olacaktır.

Zaman Çarkı haritaları ile ilgili şöyle bir problem var ki telif hakkına tabiler. Bu nedenle yayınlamanın soruna neden olacağını öğrenmemle sitedeki haritaları ve pek çok farklı görsel materyal ile birlikte kaldırdım.

Bu nedenle ancak internet adresleri ile birlikte harita tavsiye edebilirim.

Bir dünya haritası elbette gerekli.

Emond Meydanı haritası, 

Andor haritası,

Caemlyn haritası,

Shienar haritası yeterli olacaktır.

İstatistikler

Aşağıdaki tablo Wot Wikia’da yer alan istatistikler olayların hangi karakterlerin bakış açısıyla anlatıldığını ve sıklığını göstermektedir. İlk kitap itibari ile ‘zaten çok bariz değil mi?‘ diye düşünebilirsiniz fakat ilerleyen kitaplarda olaylar tempo kazandıkça bu istatistiklerin önemi de o kadar artıyor.

Bakış AçısıYüzdeBölüm Sayısı
Rand al'Thor%74.5744
Perrin Aybara%13.558
Nynaeve al'Meara%5.083
Egwene al'Vere%1.691
Lews Therin Telamon%1.691
Moiraine Damodred%1.691

Dünyanın Gözü Satın Alma Linkleri

Dünyanın Gözü kitabını satın alabileceğiniz bağlantı adreslerini aşağıda paylaşıyorum, tüm bağlantıların içerisinde en uygunu yine Hepsiburada ve Amazon tercihleri gibi duruyor.

Kitapyurdu’nda Dünyanın Gözü

İlknokta’da Dünyanın Gözü

Hepsiburada’da Dünyanın Gözü

Amazon’da Dünyanın Gözü

Pandora’da Dünyanın Gözü

Kidega’da Dünyanın Gözü

D&R‘da ve Idefix’te nedense yok bu kitap.

Bir Cevap Yazın

9 Yorum

  • Dünyanın gözünü okurken verdiği önemli iki his endişe ve korku oldu yarattığı gerilim de cabası. Bu endişe ve merak bir süre artmaya devam ediyor ancak karakterler oturdukça endişe yerini merak ve hevese bırakıyor. Okumak isteyen tereddütü olan herkese gözüm kapalı tavsiye ederim endişeniz olmasın.

  • Kitabın güçlü yönleri çok fazla bir kere başlayınca kendini okutturuyor. Tek sorun başlangıçta bir süre yüzüklerin efendisi hissi vermesi. İki Nehir kimsenin bilmediği bir yer ama tütünü tüm dünyada meşhur tesadüfe bakın 🙂

    Çok fazla detay var detaylar da hikayeye çok şey katıyor ama okumayı zorlaştırdığını düşünmüyorum fantastik edebiyat seven herkes mutlaka okumalı kocaman bir külliyat

  • okumak isteyenler için yüzüklerin efendisiyle çok benzerlik gösteriyor bir noktaya kadar ama kendine geliyor kitabın ortalarından itibaren tavsiye ederim elinize sağlık