Haberler

Dünyanın Gözü Kuzgunlar Bölümü

Zaman Çarkı serisinin ilk kitabı Dünyanın Gözü’nün 0. bölümü Kuzgunlar ilk defa Dünyanın Gözü 2000 yılı tekrar basımında yayınlanmıştır. Genç okuyucu kitlesini hedefleyen bu basımda kitap ikiye bölünmüş ve Kuzgunlar adı ile yeni bir ön-bölüm eklenmiştir.

Dünyanın Gözü ile ilgili daha detaylı bilgi için;
Dünyanın Gözü bölüm özetleri için;

Kuzgunlar bölümü serinin başlamasından 8 sene öncesinde Emond Meydanı köyünde Koyun Kırkma Günü’nde geçmektedir. Bölüm adını ağaçlarda köy halkını izleyen kuzgunlardan almaktadır.

00. Kuzgunlar –

Egwene al’Vere kovasını doldurmak için Badeçay’a gitmektedir. 9 yaşındadır ve Koyun-Kırkma Günü’nün gelmiş geçmiş en iyi su dağıtıcısı olmaya kararlıdır. Köydeki herkes kırkma işine yardımcı olmaktadır ve Egwene eğer bu sene yeteri kadar iyi olursa gelecek sene su taşımak yerine yemek işine yardımcı olmasına izin vereceklerini umuyordu. Bu esnada adamların nehirde koyun yıkamasını izleyen büyük bir kuzgunu farkeder ve rahatsızca kuzgunların Karanlık Varlık’ın gözleri olduğuna dair hikayeleri hatırlasa da İki Nehir’de Karanlık Varlık’ın ilgisini çekecek hiçbirşey olmadığını kendi kendini ikna eder.

Kenley Ahan, ondan iki yaş büyük bir oğlan, Egwene’ye bu sene çocuklarla oynayamayacağını söyler. Kenley’in ertesi sene daha büyük oğlanlara yardım etmesine izin verilmesinin Egwene üzerinde bir çeşit otorite sağladığını düşünür gibiydi. Egwene ona daha büyük kızların adamlar üzerinde kullandığını gördüğü ifade ile bakar ama pek işe yaramamış gibidir. Bu bakış üzerinde çalışmaya karar verir.

Kalabalığa doğru yol alırken, isteyen herkese su verir. Yalnız 4 ablasından da kaçınmaya çalışır çünkü hepsi onun hala bebek olduğunu düşünüp ona göre davranmaktadırlar. Aynı zamanda çoban köpeklerinden de kaçınmaya çalışır, gerçi ona zarar vereceklerinden değil.

Kenley Ahan’ın ballı kek aşırmaya çalışırken yakalanıp azarlanmasını izler ve sonra Rand’ın arkadaşı olan Perrin Aybara’yı görür ve meraklanarak ne yaptığını izler. Perrin, Joslyn ve Con Aybara demirci Luhhan Usta ile görüşmektedir ve Egwene Perrin’in annesiyle babasının ‘iyi bir çocuk’ ve ‘gayet iyi becerir’ gibi laflar ettiğini duyar. Egwene onun kız kardeşi Deselle ile oynadığını görür ve onun genç bir delikanlı için fazlasıyla ciddi olduğunu düşünür. Yakındaki ağaçların tepesinde belki 9-10 kuzgunun izlediğini farkederek irkilir. Adora Aybara arkasından yanaşır ve herkesin Rand ile evleneceğini söylerken neden Perrin’i izlediğini öğrenmek ister. Bocalayan Egwene hızla ilerler ve ablası Loise’in onu izlediğini farkeder.

Hikmet Doral Barran’ı görür, çırağı Nynaeve al’Meara’nın Bili Congar’ın bacağını sarışını izlemektedir. Nynaeve işini bitirdikten sonra Doral yarayı kontrol eder ve hayalkırıklığına uğrar. Egwene civardaki ağaçlarda artık onlarca kuzgun olduğunu farkeder yine de hiçbiri masalardan yiyecek çalmaya çalışmıyordur. Nynaeve sırtı ona dönük olmasına rağmen bir şekilde bakmadan nerede olduğunu biliyordur ve dönerek onu kovalar. Egwene o bakışlar onu acele etmeye zorlamamış gibi davranarak kovasını tekrar doldurmaya gider. Yolda köyden kadınların bir diğer ablası Elisa’ya neden saçlarını öremeyeceği hakkında verdikleri azarlama tadındaki uzun vaazın bir kısmına şahit olur. Egwene ablası Elisa’nın hışmına da maruz kalır.

Egwene kovasını tekrar doldurduktan sonra Mat ve Perrin’i aramaya koyulur. Ancak Wil al’Seen ona yerlerini söyledikten sonra ikiliyi ve yaşıtları pek çok genci bulabilir, bir çitin arkasında kaytarırken. Egwene de bir yere saklanarak onları izler. Dav Ayellin, Urn Thane, Ban Crawe, Elam Dowtry ve Rand al’Thor’da oradadır. Egwene Rand’ı dikkatlice izler çünkü herkes bir gün evleneceklerini söylemektedir.

Delikanlılar kaytardıkları yerde hep beraber hayallerinden konuşmaktadırlar, pek çoğu babalarının izinden gitmeyi ancak daha başarılı ya da daha zengin olmayı hayal etmektedir. Birkaçı ise dünyayı görmekten bahseder. Egwene’de içinden en sevdiği kitapta Jain Uzakgezgini’nin bahsettiği yerlerden en azından birkaçını görmeye yemin eder. Dannil Lewin onun saklandığı yerden geçerek Belediye Başkanı’nın delikanlıları çağırdığını söyler. Egwene’de peşlerine takılır.

Belediye Başkanı Bran al’Vere delikanlılara bugün iyi çalıştıklarını ve onları bir hikaye ile ödüllendireceğini söyler. Oğlanlar hemen Trolloclar ve Sahte Ejderler ile ilgili bir hikaye ister. Bran bu tür hikayeler bilmediğinden pes edip Tam al’Thor’un anlatmasını ister. Tam onlara gerçek Ejder’in nasıl Yüz Yoldaş’a önderlik edip Shayol Ghul’e gittiklerini ve Karanlık Varlık’ın zindanını mühürlediklerini anlatır. Cenn Buie, bu hikayenin saygın insanlara göre olmadığını söyleyerek itiraz eder ama Tam yine de anlatır.

Tam, delikanlılara Efsaneler Çağı’ndan bahseder, üç bin yıldan öncesini, havada uçan makinelere sahip kocaman şehirleri, savaşın, yoksulluğun ve açlığın Karanlık Varlık dünyaya dokunana değin bilinmediği bir dünyadan. Tam bu andan sonra dünyanın savaşı tekrar çok hızlı öğrendiğini ve sonunda Gölge Savaşı’nın tüm dünyayı sardığını, bazı Aes Sedai’lerin Gölge’ye katılıp Terkedilmiş adını aldığından bahseder.

“Şehirler bütün bütün yıkıldı ve yeryüzünden silindi. Nerede bir savaş yaşandıysa arkasında yalnızca yıkım ve yıkıntılar bıraktı. Savaş yıllar ve yıllarca devam etti, bütün dünyada. Ve yavaşça Gölge galip gelmeye başladı. Işığın güçleri geri çekildi tekrar ve tekrar ancak Gölge’nin zaferi kesin gözükünceye dek. Umut güneşin karşısındaki bir sis gibi dağıldı. Ama Işık’ın hiç vazgeçmeyen bir lideri vardı, Lews Therin Telamon denilen bir adam. Ejder.”

(Egwene bu noktada oldukça şaşırır, ona göre Ejder herşeyi mahveden adamdır. Gerçi o Kırılış hakkında pek birşey bilmemektedir, aslında hiçbirşey bilmemektedir, ama zaten herkes bu kadarını bilmektedir. Ejder kesin Gölge için savaşmış olmalıdır. ) – Dipnot: Egwene zaten hep herşeyi bilir.

Tam Lews Therin’in on bin asker ve yüz yoldaşı nasıl toparladığını ve Thakan’dar Vadisi’ne, Shayol Ghul’ün kendisine saldırı düzenlediğini anlatır. Son askerine kadar tüm adamların öldüğünü, Yüz Yoldaş’ın da çoğunun öldüğünü ve Shayol Ghul’ü geçip Karanlık Varlık ile Terkedilmişler’i mühürlediklerini yani dünyayı kurtardıklarını anlatır. Perrin Ejder’in tam olarak ne olduğunu sorduğunda Tam bir cevap veremeyeceğini söyler, bir Aes Sedai bilecevabı bilmemektedir.

Daha sonra delikanlılar tekrar çalışmaya gönderilir. Egwene’de su dağıtma işine geri dönecekken birinin onu izlediği hissine kapılır ve etrafına bakındığında yine kuzgunları farkeder. Bu defa bir tanesi delikanlılara değil kendisine bakmaktadır. Egwene huzursuzluk hissini gözardı etmeye çalışarak gelmiş geçmiş en iyi su dağıtıcısı olma hedefine odaklanır.

Egwene ertesi sene de hayalkırıklığı içerisinde su dağıtma işinde çalışır ama ondan sonraki sene yemek işine yardımcı olur. Bundan sonra kendisine yeni bir hedef belirler, saçını ören en genç kız olacaktır. Kolay değildir ama zaten kolay hedefler gerçek bir hedef değildirler.

Dünyanın Gözü:00. Kuzgunlar bölümü özetine devam edin.

Bir Cevap Yazın