Dünyanın Gözü

Dünyanın Gözü Genel Bakış

Dünyanın Gözü ismini bir yer ve objeden alıyor ki kitabın henüz ilk safhalarından itibaren farklı yerlerde farklı kişilerden bir sır perdesi halinde Dünyanın Gözü’nden bahsedildiği duyuyoruz. Kitabın sonlarında düğüm çözülüyor fakat peşinde pek çok soru ve soru işareti bırakıyor.

Serinin ilk kitabı olay akışı ve karakterlerin gelişimi açısından müthiş bir hıza sahip öyle ki tüm ana karakterlerle tanışıyoruz ve hepsinin gireceği yol belirleniyor, olaylar baş döndürücü bir hıza sahip.

Dünyanın Gözü Emond Meydanı ile başlıyor ama Zaman Çarkı dünyasının çok farklı bölgelerine gidiyoruz, yolculuk haritası aşağıda yer alıyor ana karanın tam ortalarından en kuzeye Afet’e uzanan bir yolculuk. Kendi köyünden 15-20 kilometreden fazla uzaklaşmamış dünyayı hiç tanımayan karakterlerin gözünden kasabalar,gemiler, başkentler, saraylar,prens, prenses ve kraliçeler, savaşçılar,efsane ve mucizelere tanık oluyoruz.

Nihayetinde kehanetler gerçekleşmeye başlıyor…

İNCELEME VE TEORİLER

  • Uzayan kış ve insanlar üzerindeki etkisi
  • Dünyanın Gözü’nün önemi
  • Dünyanın Gözü’nde ne oldu?

YOLCULUK

Dünyanın Gözü Yolculuk Haritası

 

 

 

 

 

 

 

Kırmızı çizgi: Rand ve Mat
Sarı çizgi: Moraine, Lan ve Nynaeve
Mavi çizgi: Perrin ve Egwene

Dünyanın Gözü Yolculuk Haritası Alternatif

KEHANETLER

Ve Gölge toprağın üzerine düştü ve Dünya taştan taşa yaralandı. Okyanuslar kaçtı, dağlar yutuldu, uluslar dünyanın sekiz köşesine dağıldı. Ay kan, güneş kül gibiydi. Denizler kaynadı ve canlılar ölülere imrenir oldu. Her şey parçalandı, anılar dışında her şey unutuldu ve diğerlerinden öte bir anı kaldı, Gölge’yi ve Dünyanın Kırılışı’nı getiren adamın anısı. Ve ona Ejder dediler.

Aleth nin Taerin alta Camora,
Dünyanın Kırılışı’ndan.
Yazarı bilinmiyor, Dördüncü Çağ

Burada dünyanın kırılışı ya da diğer adıyla delilik zamanı olan hadiseler anlatılmakta, dünyanın kırılışını getiren adam ise Lews Therin Telamon ve Shayol Ghul saldırısı.

Ve o günlerde, daha önce olduğu ve daha sonra olacağı gibi oldu. Karanlık yeryüzüne çöktü, insanların yüreklerini ağırlaştırdı, yeşillikler soldu, umut öldü. Ve insanlar Yaratıcı’ya seslendi, Ey Gökyüzünün Işığı, Dünyanın Işığı, bırak kehanetlerde Vaadedilen, geçmiş çağlarda olduğu ve gelecek çağlarda olacağı gibi dağdan doğsun. Bırak Sabahın Prensi yeryüzüne şarkı söylesin ve yeşil şeyler büyüsün, vadiler kuzu versin. Bırak Şafağın Efendisi bizi Karanlık’tan korusun ve adaletin yüce kılıcı bizi savunsun. Bırak Ejder bir kez daha zamanın rüzgârlarında koşsun.

Charal Drianaan te Calamon,
Ejder Döngüsü’nden.
Yazarı bilinmiyor, Dördüncü Çağ

Dünyanın Gözü boyunca başlangıcına tanık olunan olağandışı hadiseler anlatılıyor, hatırlarsanız ilerleyen kitaplarda/zamanlarda bu hadiseler artmış ve kötüleşmiştir. Devamında da bir kurtarıcıya olan ihtiyaç ve övgüler yer alıyor.

İSTATİSTİKLER

Aşağıdaki tablo Wot Wikia’da yer alan istatistikler olayların hangi karakterlerin bakış açısıyla anlatıldığını ve sıklığını göstermektedir. İlk kitap itibari ile ‘zaten çok bariz değil mi?‘ diye düşünebilirsiniz fakat ilerleyen kitaplarda olaylar tempo kazandıkça bu istatistiklerin önemi de o kadar artıyor.

Bakış AçısıYüzdeBölüm Sayısı
Rand al'Thor%74.5744
Perrin Aybara%13.558
Nynaeve al'Meara%5.083
Egwene al'Vere%1.691
Lews Therin Telamon%1.691
Moiraine Damodred%1.691

 ÖZET

Efsaneler Çağı’ndan sonraya Delilik Çağı’na gidiyoruz, Dünyanın Gözü Sabahın Efendisi, Tamyrlin Yüzüğünün sahibi,Hizmetkarlar Arasında Birinci olan Lews Therin Telamon’un deliliğini ve intiharını onun bakış açısı ile görmemizle başlıyor.

Ardından Üçüncü Çağa, bu olaydan üç bin yıl sonrasına geçiyoruz ve İki Nehir isminde izole bir köyde baharın gelişini simgeleyen Bel Tine arifesindeyiz. Bu özel günü önceki yıllardan daha özel yapan ise kasabada bir Aşık ve öykülerde anlatılanlara benzeyen soylu bir hanım ile koruyucusu olan bir savaşçının Emond Meydanı‘nda olmaları.

Ne var ki Karanlık Varlık’ın gölgedölleri olan Trollocların köye saldırmasıyla işler değişiyor. Bu saldırıda pek çok köylünün hayatını kurtaran Leydi Moiraine’in bir Aes Sedai, Lan ismindeki savaşçının ise onun muhafızı olduğu ortaya çıkmış, daha da kötüsü Moiraine Sedai’nin Rand Al’Thor, Matrim Couthon, Perrin Aybara ismindeki üç köylü gence gölgedöllerinin kendilerini aradığını söylemesi üzerine gençlerin bildiği hayat sona erer. Aes Sedaiye güvenmekte tereddütlü olsalar da gençler hayatlarında hiç görmedikleri böyle bir dehşetin tekrar yaşanması ihtimaline karşı Moiraine Sedai’nin sözünü tutup yanlarında Egwene Al’Vere ve Aşık Thom Merrilin ile hemen enselerindeki Karanlık Varlık yaratıkları ile birlikte köyden Aes Sedailerin şehri Tar Valon’un güvenliğine doğru yola çıkarlar.

Peşlerinde Trolloclar ve daha kötüleriyle yolda ayrı düşerler ve herbiri farklı yönlere dağılır, grup daha sonra acı tecrübelerin ardından tekrar bir araya gelir fakat ardından Moiraine Sedai’nin dediği gibi üç farklı kaynaktan Dünyanın Gözü’nün tehdit altında olduğunu öğrenip, yanlarında İki Nehir Hikmeti Nynaeve Al’Meara ve Ogier Loial ile birlikte Afet’e Dünyanın Gözü’ne gitme kararı alıyorlar.

Büyüyen Afet’in içerisindeki Dünyanın Gözü’ne ulaşıp Yeşil Adam ile karşılaşmalarından sonra Dünyanın Gözü’nün hikayesini ve önemini anlamaya başlıyor ve Terkedilmişlerle yüzleşiyoruz.

Bir Cevap Yazın

Yorum