Topluluklar

Draghkar

Draghkar, insanımsı görünüme sahip Gölgedölü türüdür. Efsaneler Çağı döneminde Aginor tarafından insan denekler üzerinde yapılan çalışmaların sonuç vermiş bir başka ürünüdür.

Karanlık Varlık’a ait bir başka yaratık olan Draghkarlar, uzun ince bir adam görünümüne sahip olmakla yarasa benzeri bir çift deri kanada sahiptir. Ancak omuzlarına dökülen siyah saçları,

Draghkar tasviri

The World of Robert Jordan’s Wheel Of Time kitabından Draghkar tasviri

olağandışı büyüklükte siyah gözleri, çok keskin ve uzun dişlerini saklayan küçük ağzı, kan kırmızı dudakları, solgun derileri ve pençeye benzer keskin elleri vardır.

Draghkar’ı bu kadar korkutucu yapan, narin-zayıf elleri silah tutmaya uygun olmadığından, üstün savaş yeteneği değildir. Kurbanını hipnotize edip iradesini kırmaya ve kendine çekmeye yaran şarkısıdır,  Dokunuşu ölümcül olmamakla sağ kalabilenler genellikle ölüden beter olurlar. Keskin dişleri bir Draghkar’ı çok tehlikeli yapar ancak asıl hedefi kurbanını çekip sarıldıktan sonra onu öpmektir, ki bu öpücük kurbanın önce ruhunu sonra bedenini sömürmesine yarar. Öldürdüğü kurbanların üzerinde hiçbir iz görülmez fakat düştükleri anda bedenleri sanki birkaç gündür ölülermişçesine soğuk olur. Öpülen ama kurtarılan kişiler ruhsuz bir beden halini alır, kişiliğini ve karakterini yitirir. Pek çokları Draghkar’ın dokunduğu kimseleri kurtarmanın ölmesine müsaade etmekten daha zalimce olduğunu düşünür.

Gölge Savaşı sırasında Draghkarlar arazi suikastlerinde kullanılırdı. En etkili kullanımları, hava karardıktan sonra uçan bir Draghkarı görmek oldukça zor olduğundan, dikkat dağıtıcı bir Trolloc baskını düşmanları oyalarken, Draghkar’ın hedefine saldırması stratejisidir ve genellikle başarılı olurlar.

Draghkar ilhamı vampirlerden gelmiş olabilir, Robert Jordan Gölgedölleri’ni genellikle mitolojik varlık ve ögelerden seçtiğinden, bu varsayım mantıklı olur.

Bir Cevap Yazın