Yerler

Dört Kral

Dört Kral, Andor’un köyden büyük kasabadan küçük yerleşim yeri. Bunu özellikle yazdım çeviride ilk kitapta köy olarak geçmekte iken daha sonra bahsi geçtiğinde kasaba olarak yazılmıştır ancak çeviri hatası değil orjinalinde de böyle olduğu ortaya çıktı. Son olarak Companion’da köy olarak yazıldığı için burada da köy olarak değerlendireceğiz.

Dört Kral köyü Caemlyn yolu üzerinde doğudan batıya doğru Arien köyünden sonra ve Sheran Pazarı köyünden önce yer almaktadır. Başkent Caemlyn ile arası yaya olarak 6 gündür. Dört Kral’ın en önemli özelliği bulunduğu konumdur, öyle ki hem başkent yolu bu köyün içinden geçmekte hem de Lugard/Murandy şehrinden gelen yolun Caemlyn yoluna bağlandığı yerdir, dolayısı ile bir ticaret kavşağıdır. Lugard ve doğuda Beyazköprü kasabasından gelen ve bu noktalara giden tüccarların uğrak yeridir. İsmini Yüzyıl Savaşları esnasında Andor Kraliçesi Maragaine’in müttefik dört kralın ordusu ile savaşından alır ve köy savaş alanı üzerinde kurulmuştur.

Köyde köyü beslemeye ancak yetecek kadar çiftçilik yapılmaktadır, köylüler – durumu olmayanlar – ağırlıklı olarak hanlarda garsonluk, aşçılık, seyislik gibi işlerde çalışırken biraz daha varlıklı olanlar han, ahır, depo, marangozluk ve nalbantçılık gibi işlerle uğraşırlar ve dükkanları oldukça geniş olan Caemlyn yolu üzerindedir. Dört Kral’daki bir başka iş olanağı ise koruma işidir, özellikle de tüccarlar için. Tüccarlar tarafından kiralanma ümidi ile işsiz korumalar yoğun olarak burada toplanırlar. Yine bir başka iş nakliyeciliktir. Köy tümüyle tüccarlar ve yolculara hizmet edecek şekilde konumlanmıştır. Köylülerin evi belki de bu nedenden yoldan biraz daha uzak noktada dar sokaklar ile kümeleşmiş şekilde yer almaktadır ve evlerin kepenkleri açılmaya açılmaya pas tutmuştur. Bu bugün de turistin yoğun olduğu köylerde görülen bir durumdur, özel hayatı turistlerden ayırmak üzere zannederim.

Dört Kral köyündeki hanlardan bizim açımızdan en meşhuru Saml Hake isimli hancının işlettiği Dans Eden Arabacı’dır, Rand ve Mat burada flüt çalıp top çevirmiştir ve Karanlıkdostları tarafından saldırıya uğramıştır.

Dünyanın Gözü Bölüm 32 #Gölgede Dört Kral

Bir Cevap Yazın