Gündem Haberler

Dizi Projesinde Son Gelişmeler

Zaman Çarkı dizi projesine ilişkin detay ve ayrıntılara yer vereceğimiz bu yazıda sürecin biraz arka planına bakacağız, kimlerle yola çıkılıyor ne planlanıyor gibi konulara ağırlık vereceğiz.

Rafe Judkins, 1983 doğumlu oyuncu, yazar ve yapımcı. İlk televizyon macerası 2005 yılında Survivor programına katılması ile olmuş, devamında Chuck dizisinin yazar kadrosunda yer almış ve 2013 yılında Agents of Shield dizisinde yapımcı ve yazarlık işlerini üstlenmiş. Zaman Çarkı dizisinde de patron kendisi olacak.

Amanda Kate Shuman, yazar. Rafe Judkins gibi o da Chuck dizisinde yazarlık yapmış ve Blacklist dizisinde de yazar olarak yer almış. Dizinin ikinci bölümünü de kendisi yazmış.

Paul Clarkson ve Michael Clarkson, ikizler, bu sene ‘See’ isimli dizide yapım danışmanlığı yapmışlar ve birkaç yıldır yer aldıkları sektörün içerisinde genellikle danışmanlık olmak üzere çeşitli işler yapmışlar.

Dave Hill, ekibe yazar olarak katılmış ve Game of Thrones dizisinde yazarlık ve yapımcılık gibi tecrübeleri bulunuyor. Game of Thrones dizisine de yazar yardımcısı olarak katılmış, 3 yılın sonunda yazar olmuş ve farklı sezonlarda olmak üzere 5 bölüm yazmış diziye. Zaman Çarkı dizisinin dördüncü bölümü de onun tarafından yazılmış.

Justine Juel Gillmer, yazar ve metin editörü. 2000’li yılların başından beri sektörün içerisinde ve farklı projelerde yazarlık ve editörlük yapmış. En son The 100 dizisinde metin editörlüğü yapmış ve Zaman Çarkı dizisinin altıncı bölümünü yazmış.

Celine Song, yazar. Pek bilindik bir işte yer almamış, en azından kayıtlara göre. Zaman Çarkı dizisinde yazar olarak işe alınmış.

Sarah Nakamura, bu abla bizden. Okuyuculuk işini biraz abartan, fanatik. 7 yıl Jordancon’larda çalışmış, seriyi onlarca kez sıfırdan okumuş ve hatmetmiş, TorBooks’un ‘Geceyarısı Kuleleri Trailer’ında Moiraine Damodred’i oynamış birinden bahsediyoruz. Zaman Çarkı dizisinde danışmanlık yapacak, işin kötü tarafı Winter Dragon adlı felakette de çalışmış.

Kelly Valentine Hendry, oyuncu yönetmeni olarak ekibe katılan son kişi. Zaman Çarkı dizisi için oyuncu seçimlerinden sorumlu olacak, yaklaşık 20 yıldır sektörün içerisinde pek çok projede yer almış ancak içlerinde bilindik bir proje yok açıkçası.

Son olarak Isis Mussenden, 1959 doğumlu Amerikalı kostüm sorumlusu ekibe katıldı.

Rahmetli Robert Jordan‘ın eşi ve editörü, vefatının ardından mal sahibi Harriet McDougal ve veliaht yazar Brandon Sanderson‘da projede danışmanlık yapacaklar. Brandon Sanderson dizi üzerinde birkaç şey söylemiş Reddit’te,

“Verilen kararların çoğunun harika tercihler olduğunu düşünüyorum, diziye kendi havasını katacak ama kitapların hissini ve ruhunu bozmayacak ve takip edecek türden tercihler. Kesin olarak söyleyemem ama içgüdülerim hayran kitlesinin de genel olarak memnun kalacağını ve olumlu tepki vereceklerini söylüyor. Bazı tavsiyelerde bulunuyorum ve neler olacağını göreceğiz.

Çok fazla şey söyleyemem, sadece gizlilik sözleşmesinden dolayı değil, herşey hala çok belirsiz ve Rafe’in işlerin nasıl yürüyeceği ile ilgili vermesi gereken pek çok karar bulunduğundan dolayı. Bu kararların Yüzüklerin Efendisi’ni beyaz perdeye uyarlamak için yapılan pek çok olumlu değişiklik ile paralellik göstereceğini düşünüyorum. 

Neticede beni en çok etkileyen Rafe oldu, bu diziyi eldeki materyale bağlılığını ve kendi vizyonu arasındaki dengeyi oldukça iyi sağlıyor. Bende şahsen bunu tercih ederim, ilk iki Harry Potter filminde olduğu gibi her sahneyi birebir aynı şekilde yansıtmaktansa. 

Ekip tarafından işler netleştirilecektir ancak yapılan değişikliklerin iyi yönde ve ben pek çoğunu beğendim. Ve size şunu söyleyeyim, okuduğum ilk iki senaryo oldukça iyiydi. Diyaloglar harika, karakter nüansları yerinde ve iyi ilerliyor. Sonraki iki senaryo da iyiydi ama ilk ikisi kadar değil ama açık ki onlar da daha revize edilecek.”

Rafe Judkins ise dizinin en az 5 en fazla 14 sezon olabileceğini, kitapla birebir aynı olmayacağını, bazı kısımların hiç olmayacağını ve en azından başlangıçta hikayenin Moiraine odaklı ilerleyeceğini açıkladı.

Dizinin çekimlerine 2019 Eylül ayında Prag şehrinde başlanacağı zannediliyor, Judkins şimdiden orada ve detaylarla ilgileniyor. Ancak 3-4 ay gibi bir süreye karşılık henüz oyuncu seçimine ilişkin somut bir gelişme olmaması bir erteleme ihtimalini de doğuruyor.

BölümBölüm AdıYazarYönetmenKonu
1VedaRafe JudkinsUta BriesewitzSenaryo kitapla uyumlu olarak Tam ve Rand al’Thor’un Emond Meydanı’na seyahati ile başlıyor. Önsöz kısmı ve Kuzgunlar bölümü yani seri öncesi olaylara ilişkin bölümler yok, belki daha sonra flashback olarak ekrana getirilebilir diye yanıtlıyor Judkins.
Veda aynı zamanda Dünyanın Gözü’nün 10. Bölümünün adı bu nedenle ilk bölümün buraya kadar uzanacağı düşünülüyor.
2Gölgenin Beklediği YerAmanda Kate ShumanUta BriesewitzGölgenin Beklediği Yer, Dünyanın Gözü 19. Bölümünün adı. Dolayısı ile ikinci bölümün de 11. ve 19. bölümü kapsayacağı düşünülüyor. Yani Shadar Logoth’a varışı da kapsayacak.
3Güvenli Bir YerMichael ve Paul ClarksonBilinmiyorBilinmiyor
4Yenidendoğan EjderDave HillBilinmiyorBilinmiyor
5BilinmiyorCeline SongBilinmiyorBilinmiyor
6Tar Valon'un AleviJustine Juel GillmerBilinmiyorBilinmiyor

 

Bir Cevap Yazın