Gündem Haberler

Dizi Ekibinden Dünyanın Gözü Sürprizi

Bugün günlerden 15 Ocak, Zaman Çarkı serüveni için oldukça özel bir gün. Serinin başlangıç kitabı Dünyanın Gözü ilk olarak 15 Ocak 1990 yılında yayınlanmıştı ve bir başka yıldönümü geldi çattı. Dizi yapımcıları projenin başlangıcından itibaren olduğu gibi bu özel günü de ‘boş geçmedi’ ve Dünyanın Gözü kitabında yer alan bazı mekan ve sahnelerin “kavramsal görüntülerini” paylaşarak okuyucuları – tabi izleyiciler oluyoruz artık aslında – bir kez daha heyecanlandırmayı başardı.

Dünyanın Gözü bir başlangıç değildi.
Zaman Çarkı dönerken başlangıçlar ve bitişler yoktur.
Ama 15 Ocak 1990 bir başlangıçtı

notu ile paylaşılan 17 saniyelik videoda yapımcı Rafe Judkins, Dünyanın Gözü’nden bahsederken arka planda bazı sahneler dönüyor.

Başlamadan önce bu sahnelere bir açıklık getirmek iyi olur, concept art (kavramsal tasarım, kavram sanatı) kurguyu canlandırma, dijital ortama aktarma araçlarından biri. Ya da ben öyle okuyup anladım, belki aramızda daha iyi bilenler çıkarsa ona göre düzenleyebiliriz bu kısmı. Bu tasvirlerin özelliği dizi ekibi tarafından yapılmış olmaları. Mekanları ve sahneleri nasıl canlandıracaklarına ilişkin tüyolar da denilebilir.

Devam eden tweetlerde,

1/7 – Video Robert Jordan’ın Dünyanın Gözü kitabının 1. bölümünün ilk sayfası ile açılıyor. “Zaman Çarkı döner, Çağlar gelir ve geçer, efsaneleşen anılar bırakır.”

2/7 – Rafe Judkins’e geçiş, Zaman Çarkı yapımcısı, ekranda 1990 yılında yayınlanmasının yıldönümü anısına Dünyanın Gözü’nü bu kadar özel yapan şeyi anlatırken.

Dünyanın Gözü’nü özel yapan şey denge teması**, cinsiyet teması** ve karakterlerin duygusal serüvenleri. (“What is special about the Eye of the World is the themes of balance, of gender and the emotional journey of these characters.”) Kitapların bir hayranı olarak bu dünyayı hayata geçireceğimiz için oldukça şanslı hissediyorum.

** Boldladığım kısmı anlamadım, dolayısıyla çeviremedim de. Bu nedenle orijinal metni ekledim.

3/7–  Rafe konuşurken, video iki adamın vadiye tepeden bakışını gösterir bir kavramsal tasarıma dönüşüyor. Küçük bir kamp ve yakınlarda nehrin üzerinde bir köprü görünüyor.

dekoratif

4/7 – Bir sonraki kavramsal tasarım bir festivale ait, köyü süsleyen çok sayıda ışığın altında erkekler seyrederken kadınlar bir çemberin içinde dans ediyor.

https://twitter.com/WOTonPrime/status/1350140979701899265/photo/

5/7 – Videoda yer alan sıradaki tasarım kamp alanını çevreleyen bir grup arabayı gösteriyor, burada insanların bir ateşin başında oturmakta olduğu görülüyor.

https://pbs.twimg.com/media/EryqIa_VgAAoQGq?format=jpg&name=large

6/7 – Daha sonra video bir başka tasarıma dönüşüyor, at sırtındaki bir grup akıntının üzerindeki köprüden geçiyorlar.

https://pbs.twimg.com/media/EryqOFLVkAMkiaQ?format=jpg&name=large

7/7 – Video başlığını çekmiş bir binicinin beyaz bir sisle kaplı terkedilmiş bir şehirdeki görüntüsünü gösterir tasarım ile sona eriyor.

https://twitter.com/WOTonPrime/status/1350141300876611586/photo/1

Peki ne gördük? Rand ve Mat, muhtemelen Beyazköprü‘ye bakarken -ki bu resim çok eleştirilmiş sol taraftaki kamp görüntüsünün çok amatörce eklenmesinden dolayı.  Bir başka tasarım Emond Meydanı, Bel Tine kutlaması köy oldukça güzel gözüküyor. Bir diğeri Tenekeci kampı olmalı, yanyana oturanlar da Raen ve Ila. Son görüntü ise kesin olarak Shadar Logoth‘a ait, – bana göre -Nynaeve şehirden kaçarken.

Bir Cevap Yazın

Yorum

  • Ya çok harika bişi ya ben çok beğendim kitabı okurken aklımda canlanan kısımlar gibi ya çok heyecanlıyım izlemek icin