Topluluklar

Demirci, Cafar ve Zomara

Efsaneler Çağı’nda yaratılan ancak haklarında pek az bilgi bulunan Gölgedölleri, Demirci, Cafar ve Zomara’dır.

Diğer Gölgedölleri’nden farklı olarak Karanlık Varlık tarafından yaratılan ve insan biçimine haiz Demirciler, Thakan’dar’da yaşarlar. Yaşarlar tabiri pek doğru değil zira aslında canlı ya da bilinç sahibi değillerdir. Tek bir yaşam amaçları vardır, Myrddraal kılıcı dövmek. Ancak Shayol Ghul’de yaşayabilmektedirler, buradan uzaklaştıklarında taşa veya toza dönerler. Suya karşı da dirençsizdirler, suyla temas etmesi halinde vücutları çözülür.

Thakan’dar kılıcı, tıpkı normal kılıçlar gibi dövülür. Ancak kılıç yapıldıktan sonra Demirhane’nin yanından akan bir tür suya batırıldıktan sonra çelik gece gibi kapkara renge bürünür. Bu aşamanın ardından insan kurban ritüeli vardır, genellikle Sınırboyları köylerine yapılan baskınlardan elde edilen esirler kullanılarak kılıç ‘kutsanır’. Bu aşamanın ardından kılıç tamamlanarak meşhur özelliklerini alarak Myrddraal’lere teslim edilir. Myrddraal kılıçları bir süre sonra bozulur ve yenilenmeleri gerekir.

Cafar, hakkında ismi dışında hiçbir bilgi bulunmayan ancak Aginor tarafından yaratılmış bir başka Gölgedölü. Cafar’ın Jumara benzeri büyük ölçekte bir yaratık olduğu zannedilmektedir. Kırılış’tan sağ çıkamamışlardır.

Zomara, Aginor tarafından yalnızca hizmet etmesi için genç, güzel ve yakışıklı nitelikte yaratılan erkek ve kadın Gölgedölleridir. Terkedilmişler’e hizmet ederler, iyi bir hizmetçinin tüm özelliklerine sahiptirler. Ancak gözleri ölü bakışlara sahiptir ve gerçekten de ruhları yoktur. Zihin okumakta kısıtlı bir beceriye sahiptirler, böylelikle ihtiyaçlara daha hızlı yanıt verirler. Son olarak hafızaları kısa dönemlidir ve geçmişlerini hatırlamazlar.

Bir Cevap Yazın