Oyuncular

Daniel Henney

IMDB | | |

Daniel Henney, 1979 doğumlu Kore asıllı Amerikan aktör ve seslendirme sanatçısı . Dizide al’Lan Mandragoran karakterini canlandıracak.

Amerika’nın Michigan eyaleti Carson City doğumlu Daniel Henney’in annesi Güney Kore göçmeni Christine ve babası İrlanda asıllı Philip Henney’dir. Anne tarafından gelen mirasını oldukça iyi değerlendiren Daniel Henney, Amerika’da popüler olduğu kadar Güney Kore’de de popüler bir aktör. Kendine aldığı bir diğer isim de Jeom Deok-su.

Lisede basketbol takımıyla oldukça iyi başarılar kazanan ve potansiyel sahibi bir oyuncu olabilecek Daniel bu yolda ilerlemeyi seçmiyor ve İtalya, Fransa ardından da Tayvan ve Hong-Kong’ta gündelik işlerde çalışarak farklı kültürlerle tanışıyor. Memleketi denilebilecek Güney Kore’de televizyon alanında şansı birden dönüyor, önce bir kozmetik reklamında ilk kamera önü deneyimini yaşıyor ve ardından da kamera ve klima ürün tanıtım reklamlarında anlatıcı olarak yer alıyor. 2004 yılında ilk defa yine Güney Kore’de My Lovely Sam Soon dizisinde bir doktoru canlandırdığı yan rolde yer alan oyuncu bu dizinin oldukça popüler olması ile tanınır hale geliyor, takip eden yıllarda yine Güney Kore’de çeşitli kamera önü projelerinde yer alıyor ve oynadığı filmlerdeki başarısı nedeni ile 2007-2008 yıllarında Kore sinemasında ‘En iyi yeni aktör’ ödüllerini alıyor.

Daniel asıl çıkışını 2009 yılında Amerika’daki ilk deneyimi X-Men Başlangıç: Wolverine filmindeki Agent Zero rolü ile yapıyor. Aynı yıl yine bir doktoru canlandırdığı Amerikan dizisi Three Rivers’ta yer alıyor ancak dizi 13. bölüm sonunda rafa kalkınca 2010 yılında Güney Kore’ye dönerek çeşitli filmlerde rol almaya devam ediyor, 2013 yılına gelindiğinde Arnold Schwarzenegger’li Geçit Yok filminde şöyle bir gözüküyor ve bir Güney Kore bir Amerika film ve dizilerde ufak roller almaya devam ediyor. Belki de ilk uzun süreli işi Criminal Minds ile oluyor, önce Beyond Borders isimli spin-off dizisi ve ardından asıl projede kendine yer buluyor.

Daniel, 2020 itibarı ile 41 yaşında – ki hiç belli etmiyor – 1.88 boyunda asya kökenini oldukça belli eden hatlara sahip bir aktör. Canlandıracağı Lan Mandragoran ise,

45 yaşında 2 metreye yakın boyu ile geniş omuzlu,atletik, artık griler çıkmaya başlayan saçları omuz hizasında olan mavi gözlü, asık suratlı bir adam.

Dolayısıyla Daniel Henney iyi bir seçim mi? dersek tartışılabilir tarafları olduğu gibi Robert Jordan’ın uzakdoğu kültüründen fazlaca yararlandığını göz önüne alarak serideki hemen hemen tek Malkierli karakter de kendisi olacağından iyi bir seçim olduğu öne sürülebilir. Kritik soru Lan gibi karizmatik ve ağır bir karakteri ne denli başarılı canlandıracağı olacak, özellikle de geçmişte bu tür bir deneyimi hiç olmadığından. Ancak stratejik bir tercih olduğundan da bahsedebiliriz, oyuncunun Güney Kore’deki popülaritesini de dikkate alırsak.

Rafe Judkins, Daniel Henney hakkında ‘Yazmaya başladığım ilk anda Lan karakteri için aklımda o vardı, dolayısıyla onu burada (çekimlerin yapıldığı) Prag’ta görmek olağanüstü’ diyor. Belki sizleri de ikna edebilecek, diziye katılışı açıklandığında yayınladığı mesaj ve video,

Bir Cevap Yazın