Karakterler

Dalresin Damodred

Dalresin Damodred, Cairhien’e hükmeden Damodred Evi’nden asil bir kişidir.

İsminin okunuşu: dahl-REH-sihn DAH-moh-drehd

Dalresin, Cairhien Kralı Laman Damodred’in kardeşidir, kesin bir bilgi olmamakla birlikte Kral’ın danışmanlarından biridir. Dalresin Damodred’in iki kardeşi daha vardır; Aldecain ve Moressin Damodred.

Bir Cairhienli için uzunboyludur, 1.80cm civarında ve kibar yüz hatlarına sahiptir. Siyahtan griye dönmüş saçlarını ensesinde toplamaktadır.

Dalresin Damodred bir alimdir, kılıç ya da ok talimi yapmak yerine kendini kitaplara,felsefe ve tarihe adamıştır. Asil doğumlu bir adam için pek olağan bir durum olmadığından dolayı kardeşleri tarafından hor görülmüştür. Yine de Daes Dae’mar denilen Büyük Oyun ya da Evler Oyunu’nda oldukça becerikli ve etkindir.

Dalresin iki defa evlenmişse de iki eşinin ismi ve evlilikleri hakkında pek fazla detay bilinmemektedir. Yine de ilk evliliğinin henüz genç ve pek söz sahibi değilken yine asil bir hanımla mantık evliliği olduğunu söylemek mümkün. Bu hanımın başına bir iş gelmiş olacak ki ikinci evliliğini kendisi gibi alim olan halktan bir hanımla yapmıştır ki bu aşk evliliğidir. Bu evlilik başta ailesi olmak üzere Cairhienliler arasında skandal olarak görülmüştür zira bir lordun güç,toprak ya da zenginlik kazanmak üzere bir müttefiklik kurmak veya güçlendirmek üzere evlenmesi neredeyse bir gelenektir.

Lord Dalresin Damodred’in 4 çocuğu vardır,

  • Taringail Damodred
  • Anvaere Damodred
  • Innloine Damodred
  • Moiraine Damodred

Kim hangi evliliğinden olma çocuğu pek açık değil ama Moiraine’in en küçük kızı olduğu ve Taringail ile yarım-kan kardeş oldukları kesin olduğundan dolayı iki yorum var;

1- Taringail ilk evliliğinden olma erkek çocuğu ve 3 yarım-kan kız kardeşi bulunmaktadır.
2- Taringail,Anvaere,Innloine bir anneden olma iken Moiraine babasının ikinci evliliğinden dünyaya gelmiştir.

Moiraine Damodred Beyaz Kule’de çömez eğitimi alırken (YÇ.972-975 yılları arasında) Dalresin Damodred doğal sebeplerle ölmüştür.

Bir Cevap Yazın