Karakterler

Dain Bornhald

Dain Bornhald, Geofram Bornhald’ın oğlu ve Beyazpelerinli subayı.

Dar yüzlü, Tarabon aksanı babasına göre belirgin, 20 yaşlarında çok parlak olmamakla birlikte ümit vadeden genç bir teğmendir. Bu dönemde sosyal ve sevilip sayılan birisidir. Babası fazla dar görüşlü olduğunu düşünse de.

Dain’i ilk defa Baerlon’da Moiraine ve grubunu tutuklamaya çalışırken görüyoruz, ardından beraberindeki Işığın Evlatları ile Caemlyn’e giderek Eamon Valda ile buluşuyor ve Tar Valon’a gidiyorlar. Burada da bir başka Verin Sedai’den fırça yemeyi başarıyor.

Hikayesinin bu noktasında ise Jaret Byar’ın ekibine katılması ile babasının ölüm haberini öğreniyor ve kişisel olarak zor zamanları başlıyor. Yine Eamon Valda tarafından İki Nehir bölgesine gönderilmesi ve yaşananlar da ona iyi gelmiyor. Bölgeye getirdiği Lejyonun kontrolünü kaybetmekle birlikte yapılanlara hem engel olmadığını hem de olamadığını görüyoruz. Bunun yerine inkar ve yalan yolunu seçiyor ya da belki tercihi olmadığından mecburen yapıyor ancak şu gerçek ki bunu sindiremiyor. İçki sorunu da bu zamanda başlıyor.

Verdiği açık bir sözü tutmaması ve kuruluş amacı Gölge ile savaşmak olan bir teşkilatın askeri olarak bu noktadaki hareketleri ise karakterine tamamen ters, Ordeith etkisi olarak yorumlanıyor.

Buradan sonra Amador’a dönüyor ve zamanı tam olarak kesin olmamakla Yüzbaşı oluyor, öncesinde veya sonrasında. Artık içki sorunu ise tavan yapmış, ayan beyan sarhoş gezmektedir.

Son olarak Dain Bornhald’ın tüm Beyazpelerinliler gibi kibirli ve insanlara yukarıdan baktığı doğru olmakla birlikte kötü bir karakter olmadığını ancak kötü tercihler yaptığını henüz toy olmasından dolayı yeterince ileri görüşlü olamadığını da ekleyelim.

Bir Cevap Yazın