Karakterler

Cenn Buie

Cenn Buie, Andor’un İki Nehir bölgesinin Emond Meydanı köyünde Köy Kurulu üyesi ve tek çatı ustasıdır. Daha doğrusu sazdan dam yapan tek çatı ustasıdır ki köyde Badeçay Hanı düşündeki tüm yapıların çatısı sazdandır.

Cenn, köyün en yaşlısı olup teni kararmış ve boğum boğumdur. Boncuk boncuk gözlerini de ekleyince nasıl bir suret çıkıyor tahayyül edin. Kendisi gibi boğum boğum olmuş bir asa ile dolaşır fakat yine de diri bir adamdır.

Cenn Buie, herşeyden şikayet eden herşeye burnunu sokan çoğu saçma bir sürü önyargıya sahip biridir. Mari al’Vere onun ağrıyan bir dişle doğduğunu ve yaşı ilerledikçe daha da kötüleştiğini söyler. Yine de Cenn zararsızdır, çok dırdır ettiğini duysakta bir zararını şahit olmadık.

Cenn’in Daise Congar’dan korktuğunu ve Nynaeve’den pek hazzetmediğini de ekleyelim.

Cenn Buie şüphesiz ki rahatsız edici ve kimsenin evinde etrafında istemeyeceği bir karakter, hakkında anlatacak pek birşey de yok aslında. O yüzden hakkındakilerden ziyade yaptıklarına bakacağız ve ilerleyen kitaplarda da ortaya çıkıp durduğundan Gölge Yükseliyor’u okumayanlara spoiler çanları bangır bangır çalıyor, okumayan çıksın.

Zaman Akışı

  • Cenn, Moiraine Damodred’i köyden kovmak isteyen grubun başındadır.

Büyük Av kitabından spoiler içerir, okumayanlar geri dursun.

  • Nynaeve Kabuledilmiş sınavında Cenn’i belediye başkanı olarak görür.

Gölge Yükseliyor kitabından spoiler içerir, daha fazla ilerlemeyin.

  • Perrin Tear’dan köye döndüğünde onu Beyazpelerinlilere şikayet etmekle tehdit eder.
  • Tenekecileri Trolloc zannederek ok atanlardan biridir.
  • Trolloc savaşından sonra rakip çatıcıların işini ellerinden alacağından endişe eder.

Emond Meydanı Köy Kurulu Üyeleri

 

Bir Cevap Yazın