Dünya

Çağlar

Zaman Çarkı’nı oluşturan her çubuk bir çağı temsil etmektedir, seride de pek çok kez atıfta bulunulduğu üzere ‘Zaman Çarkı döner ve çağlar gelip gider

Zaman Çarkı nedir?

Peşin peşin belirtmek gerekirse çağlar çok sallantılı bir konu, kesin olarak bilinen pek az şey var. Başından başlayalım, geleneksel anlayış Çark’ın 7 çubuğu yani 7 çağı bulunduğu şeklindedir. Yani 1. çağdan 7. çağa yolculuk başlar ve 7. çağda yeniden başa sarar. Çarkın bir tam dönüşü bu şekildedir.

Zaman Çarkı döner ve Çağlar gelip geçer. Geriye bıraktığı anılar efsaneye dönüşür. Efsane solup mit olur ve onu doğuran Çağ yeniden geldiğinde mit bile unutulmuştur. Bazılarının Üçüncü Çağ dediği, henüz gelmemiş ve geçeli çok olmuş bir Çağ’da , Cairhien’in kahverengi ağaçlarla kaplı tepelerinde bir rüzgâr yükseldi. Rüzgâr başlangıç değildi. Zaman Çarkı dönerken başlangıçlar ve bitişler yoktur. Ama bir başlangıçtı.

Aslında çağlarla ilgili temel bilgi ve çıkış noktalarından biri her kitabın başındaki bu ve benzeri sözlerdir. Bizim seride okuduğumuz dönem 3. çağda geçmektedir.

Şimdi spoilergillerden bazı açıklamalar var, okumak istemeyenler devam etmesin lütfen.

.

Çağların mantığıyla ilgili Herid Fel’in anlattıklarına bakalım,

“Zaman Çarkı. Çark döndükçe Çağlar gelir ve geçer. Tüm ilmihal.” Aniden hayali çarkta bir noktaya temas etti. “Burada Karanlık Varlık’ın zindanı sağlam. Burada, ona bir delik delmişler ve yine mühürlemişler.” Piponun sapını çizdiği yay üzerinde gezdirdi. “Biz buradayız. Mühürler zayıflıyor. Ama bu önemli değil, elbette.” Pipo sapı çemberi tamamladı. “Çark buraya, deliği ilk deldikleri zamana geri döndüğünde, Karanlık Varlık’ın zindanı yine sağlam olmalı.”

Zindanı sağlam kılacak olanın Yenidendoğan Ejder olacağını söylemiyorum, bu Çağ’da olması da gerekmiyor, ama Üçüncü Çağ yeniden gelmeden olmalı ve sağlam olduğu zamandan bu yana öyle çok zaman geçti ki –en az bir Çağ– kimse artık Karanlık Varlık’ı ya da zindanını hatırlamıyor. Kimse hatırlamıyor. Hmm. Acaba…” Notlarına bakarak kafasını kaşıdı, sonra bunu kalemi tutan eliyle yaptığını fark edince irkildi. Saçları mürekkeple lekelenmişti. “Mühürlerin zayıfladığı her Çağ sonunda Karanlık Varlık’ı hatırmalı, çünkü onunla yeniden yüzleşmeleri ve yeniden zindanına kapatmaları gerekecek”

Çağ çok uzun bir zamanı kapsar, her çağın süre olarak uzunluğu da farklıdır. Bir çağın sonunda, yeni bir çağın başlangıcında küresel çapta büyük olay ve değişiklikler olur. Çağın getirecekleri Büyük Desen tarafından belirlenmişken detaylar pek çok değişkene bağlıdır. Her çağda desene desenin iradesine göre küçük ya da büyük veya az ya da çok şekilde etki edecek bireyler bulunur ki bunlara ta’veren denir.

Çağların sürelerinden bahsetmişken atladım, Üçüncü çağ 2.000 yıldan daha uzun sürmüştür ki Efsaneler çağı olarakta bilinen ikinci çağın daha uzun sürdüğü zannedilmektedir.

Birinci çağ nedir, birinci çağda ne oldu? pek bilemiyoruz. Yine herşey teorik, kimine göre bu bir Pre-Historik dönem, buzul çağı gibi bir zaman az sayıda insan yeni yeni var oluyor. Mesela başka bir teoride bu çağ, küresel bir savaşın felaketle sonuçlanması ile sona erdiğini anlatıyor. Ama şu kesin, birinci çağ hakkında hiçbir somut bilgi yok.

* Hayır geçit taşları, Valere borusu, aya çıkma mevzuları birinci çağda oldu denmiyor kaynaklarda ikinci çağdan önce deniyor. Hatırlayalım ‘Efsane solup mit olur ve onu doğuran Çağ yeniden geldiğinde mit bile unutulmuştur’ yani önceki 2. ve 3. çağda yapılmamış bu kesin belki 4 te yapılmadığını da varsayabiliriz. 5,6,7,1 bu çağlardan birinde yapılmış olmalı ama hangisi bilemiyoruz kesin olarak.

İkinci, Üçüncü ve Dördüncü çağlar hakkında epey bilgimiz var, bunları ayrıca değerlendirmek gerekli zaten. 5,6,7. çağların ne getireceğini yine pek bilemiyoruz, öngörü ve kehanetler dışında.

Bir Cevap Yazın