Kitaplar

Büyük Av

 

Yayın Tarihi : 1990
Kapak Tasarım: Darrell K. Sweet
Kısaltılışı : BA. / tGH.
ISBN : 975-8725-72-6
Yayınevi(ABD): Tor Books
Yayınevi(TUR): İthaki
Tercüme Eden: Gamze Sarı
Bölüm Sayısı  : 50

“Zaman Çarkı döner ve Çağlar gelip geçerek önce efsane olan, sonra solup söylenceye dönen, o Çağ tekrar geldiğinde uzun zaman önce unutulmuş olan anılar bırakır. Bazılarının Üçüncü Çağ, gelecek bir Çağ, uzun zaman önce geçmiş bir Çağ dediği Çağ’da, Kıyamet Dağları’nda bir rüzgâr yükseldi. Rüzgâr başlangıç değildi. Zaman Çarkı’nın dönüşünde ne başlangıçlar, ne de sonlar vardır. Ama bu bir başlangıçtı” – Büyük Av

Av Başlıyor!

Zaman Çarkı Serisi’nin ikinci kitabı Büyük Av, ilk kitaptan aylar sonra yine 1990 yılında 50 bölüm olarak yayınlanmıştır. Türkiye’de İthaki yayınları tarafından 2003 yılında Gamze Sarı’nın çevirisiyle yayınlanmıştır.

Dünyanın Gözü’nün bilindik bir hikaye ile başladığından bahsetmiştik Büyük Av ile birlikte ise eşine rastlanmayacak bir hale bürünüyor. Hikayeye Karanlıkdostları, Kara Ajah, Karanlık Kehanetler, Amrylin,  Muhafızlar, Karanlık Kehanetler, Ogier Yurtları, Geçiş Taşları, Grolmler, Daes Daemar ve onlarca farklı olgu dahil oluyor, arayış tüm çaresizliği ve beraberinde getirdiği dehşet ile devam ederken artık Zaman Çarkı dünyasında kıyamet alametleri bir bir görülmeye başlanıyor.

Kitaba ismini veren Büyük Av, hem Illian’ın Büyük Boru Avı’nı hem de kitapta anlatılan insan avını temsil ediyor. Büyük Av yaklaşık 6 aylık bir süreyi kapsıyor ve Fal Dara/Shienar’dan başlayarak Tümentepe/Falme’de sona eriyor.

Büyük Av Özeti
Dünyanın Gözü’nden elde ettikleri ‘ganimetlerle’ grup Fal Dara’ya döner. Bu esnada Shienarlılar’da Tarwin Geçidi’nden dönmüşler ve olayların üzerinden birkaç hafta geçmiştir. Fal Dara, Amrylin’in ziyareti nedeniyle hazırlık kargaşası içerisindedir.

Lan ilk defa renk verir ve Rand’a Amrylin gelmeden kaçmasını söyleyerek onu korkutur. Rand ha şimdi ha birazdan derken Fal Dara zindanlarında hapis olan Padan Fain beraberinde yakutlu hançer ve Valere Borusu olduğu halde bir Trolloc baskınıyla kaçırılır. Öte yandan görünüşe göre Amrylin Rand al’Thor’un gerçek kimliğini biliyordur ve onu görmek için gelmiştir. Moiraine ile görüşmelerinden konumunun çok sağlam olmadığını, Moiraine’in ise başının belada olduğunu anlıyoruz.

Mat’in durumu ağırlaşmıştır ve Aes Sedailerden oluşan bir şifa heyeti onu iyileştirmeyi dener, ne var ki hançer de kaçırıldığı için leke tam temizlenemez. Mat’in en iyi ihtimalle yaşayacak birkaç ayı vardır. Böylelikle çalınan Valere Borusu’nu geri almak için kurulan Shienar Avcı grubuna Rand, Mat, Perrin ve Loial’de dahil olur. Bu grupla aynı anda Amrylin ve refakatçileri’de beraberinde Egwene ve Nynaeve ile Tar Valon’a dönüş için yola çıkmaktadırlar. Gruplar ayrılırken Amrylin’e suikast düzenlenir, ancak o ve Rand’da asıl hedefin Rand olduğunu farketmişlerdir.

Lord Ingtar önderliğindeki Shienar grubu kaçan Trollocların peşinden ilerlerler ancak izlerin gittiği yön onları oldukça şaşırtır. Afet’e doğru gitmelerini beklerken izler ana karaya doğru ilerlemektedir. Oldukça zorlu tempodaki takiplerini izleyen bir akşam Loial, Hurin ve Rand eski çağlardan kaldığını öğrendikleri bir taşın yanında uyurlar. Sabah kalktıklarında üçü yalnız başına bambaşka bir dünyaya uyanırlar. Neler olduğunu keşfetmeye çalışırlarken genç bir kadının tehlikede olduğunu görerek imdadına yetişirler, Leydi Selene. Görünüşüne göre onun neler olup bittiği hakkında fikri vardır ve Cairhien yakınlarına dönmeyi başarırlar. Burada iz sürücü Hurin Valere borusunun yerini tespit eder ve bir gece baskınıyla boru ve hançeri de kaçırarak izlerini kaybettirmeyi başarırlar.

Cairhien’de Leydi Selene’yi kaybederler ve Rand söylediği bir yalanın dallanıp budaklanması neticesinde genç bir lord olarak Cairhien’in meşhur Daes Dae’mar’ına boğazına kadar batar. Tesadüfen eski bir dosta, Thom Merrilin’e rastlar. Cairhien’de Shienarlı grubun varmasını bekler ve varmamaları halinde ne yapacağını Thom’a danışarak onu da yanına çekmek için handan ayrıldığı günün sonunda hanın yandığını ve boru ile hançeri barındıran sandığın tekrar çalınmış olduğunu görürler.

Rand, ahlar vahlar içerisinde iken Lord Ingtar ve Shinearlılar Cairhien’e vararak onları bulur. Hurin ise trollocları hala takip edebilmektedir, onların Kral’dan sonra gelen ikinci adam Lord Barthanes Damodred’in malikanesine kadar takip ettiğini söyler. Rand’ın sahip olduğu davetiye ile malikaneye girerek boruyu bulmaya çalıştıkları sırada Lord Barthanes Rand’a bir Karanlıkdostu olduğunu ifşa ederek borunun Tümentepe’de olduğunu söyler.

Tümentepe’ye gitmek üzere en yakın Yol Kapısını aradıkları esnada Tsofu Yurdu’na giderler ve Yurdun dışında bulunan kapıdan geçmek isterler. Ne var ki tıpkı Lord Barthanes malikanesinde olduğu gibi kapıda onları Machin Shin beklemektedir. Yolkapılarını kullanamayacaklarını anladıklarında Yolculuğu kısaltmak için Geçit Taşları’nı kullanmayı denerler. Tümentepe’ye vardıklarında artık sonbahar gelmiştir ve yolculuk süresini hiçte kısaltamamışlardır.

Falme’ye aylar önce varan Padan Fain boru ve hançeri barındıran sandığı bu bölgeyi henüz işgal etmiş olan Seanchan Yüksek Lordu Turak’a kaptırır. Çeşitli yağcılık ve yaranma faaliyetlerinden sonra sandığı açmış olan Yüksek Lord’a ulaşmayı başarır ve hançeri ondan ister. Tabi Yüksek Lord’un bu adama hiç güveni olmadığı gibi hançeri falan vermeye de niyeti yoktur, Fain’de hançeri zorla almaya niyetlidir.

Egwene ve Nynaeve Beyaz Kule’ye vardıklarında eğitimlerine başlarlar. Egwene bir çömez olur, Nynaeve ise yönlendirme tecrübesi nedeni ile Kabuledilmiş olur. Ne var ki Nynaeve’nin bir sorunu vardır sinirlenmediği sürece yönlendirememektedir. Kule’de eğitimleri sürerken Egwene oda arkadaşı Andor’un Kız-Veliahtı Elayne Trakand ile tanışır ve iyi arkadaş olurlar. Ayrıca Min’de Moiraine’in yönlendirmesi ile kuleye salimen varmayı başarmıştır.

Egwene’nin Rand’ın başına kötü şeyler geldiğini gördüğü rüyaların ardından bir gün Liandrin Sedai Egwene ve Nynaeve’ye gelerek arkadaşlarının başının belada olduğunu söyleyerek yardım teklif eder. İkili beraberinde Elayne ve Min olduğu halde Liandrin ile buluşur ve Yollar’ı kullanarak Falme’ye varırlar. Burada onları yönlendirebilen kadınları avlayıp köle haline getiren Seanchanlar bekliyordur ve onların tuzağına düşerler. Egwene tasmalanarak da’mane yapılır, Min’de onunla birlikte esir edilir. Duydukları üzere Liandrin bir Kara Ajahtır ve onları asıl o tuzağa düşürmüştür. Kaçmayı başaran Nynaeve ve Elayne esir arkadaşlarının peşinden Falme’ye gelerek çaresizce yardım ararlar.

Tümentepe’ye gelmesi emredilen ve ufak bir ordu sayılacak kalabalıktaki Beyazpelerinli ordusu buranın işgal edilmiş olduğu görerek saldırma kararı alırlar.

Ingtar, Hurin, Mat ve Perrin Tümentepe’ye girerek sandığı kurtarmak için harekete geçerler, Yüksek Lord Turak’ın kaldığı binaya sızmayı başarırlar ancak içeride tuzağa düştüklerini anlarlar. Rand adil bir dövüşte kılıç ustası olan Lord Turak’ı öldürür, boruyu ve hançeri kurtarmayı başarırlar. Kaçarlarken Rand, Egwene’yi bir da’mane tasması ile görür. Kaçışları esnasında Lord Ingtar bir Karanlıkdostu olduğunu ancak bundan duyduğu pişmanlık ve utancı kısaca izah ederek kendini onların kaçması için feda eder. Rand Egwene’yi kurtarmaya karar verir ancak kasabaya saldıran Beyazpelerinli ordusu ile Seanchanlar arasında sıkışırlar.

Mat son çare olarak Valere Borusu’nu üfler ve Çağların Kahramanları savaş meydanına gelerek Seanchanlarla savaşmaya başlar. Rand aniden kendini Ba’alzamon’un karşısında bulur. Bu mücadele her nasılsa göklerde gerçekleşir ve tüm halk şahit olur, nihayetinde kendisi de çok ciddi yaralanan Rand, Ba’alzamon’u ‘öldürür’

Min yerde yarı ölü halde bulduğu Rand’ı kurtarmaya çalışırken Lanfear gelerek Rand’ın ona ait olduğunu söyler.

Büyük Av Bölüm Listesi

Önsöz – Gölgede

 1. Tar Valon’un Alevi
 2. Karşılama
 3. Dostlar ve Düşmanlar
 4. Çağrılan
 5. Shienar’daki Gölge
 6. Kara Kehanet
 7. Kan Kanı Çeker
 8. Yenidendoğan Ejder
 9. Vedalar
 10. Av Başlıyor
 11. Desen’in Parıltıları
 12. Desen’e Dokunanlar
 13. Taştan Taşa
 14. Kurtkardeş
 15. Kardeşkatili
 16. Karanlığın Aynasında
 17. Seçimler
 18. Beyaz Kule’ye Giderken
 19. Hançerin Altında
 20. Saidin
 21. Dokuz Halka
 22. Bekçiler
 23. Sınama
 24. Yeni Dostlar ve Eski Düşmanlar
 25. Cairhien
 26. İthilaf
 27. Gecedeki Gölge
 28. Desen’de Yeni Bir İplik
 29. Seanchanlar
 30. Daes Dae’mar
 31. Kokunun Peşinde
 32. Tehlikeli Sözler
 33. Karanlıktan Bir Mesaj
 34. Çark Dokuyor
 35. Tsofu Yurdu
 36. İhtiyarlar Arasında
 37. Olabilecek Olan
 38. Alıştırma
 39. Beyaz Kule’den Kaçış
 40. Damane
 41. Anlaşmazlıklar
 42. Falme
 43. Bir Plan
 44. Beş Kişi Yola Çıkacak
 45. Kılıç Ustası
 46. Gölgeden Çıkmak
 47. Mezar Çağrıma Engel Değil
 48. İlk İddia
 49. Olması Gereken
 50. Sonrası

Büyük Av Haritaları

Büyük Av kitabı ile birlikte yollar ayrılıyor ve kesişiyor, diğer kitap başlıklarından birinde yazdığım üzere haritalar diğer görsel içerikler gibi telif hakkına tabi ve harita çizmek benim elimden gelmez açıkçası o yüzden yayınlamak yerine internette bulduğum linkleri paylaşıyorum.

Dünya Haritasını tekrarlayayım, Dünyanın Gözü’ndekinden farklı bir harita

Sınırboyları Haritası

Tar Valon Haritası

Cairhien Haritası

Falme Haritası olan biteni takip etmek için yardımcı olacaktır.

Büyük Av İstatistikleri

Bakış AçısıYüzde
Rand al'Thor%53,16
Egwene al'Vere%13,49
Nynaeve al'Meara%7,58
Moiraine Damodred%7,44
Perrin Aybara%4,37
Bayle Domon%3,87
Padan Fain%2,10
Min Farshaw%2,06
Jaichim Carridin%2,04
Geofram Bornhald%1,74
Thom Merrilin%1,06
Liandrin%0,85
Jaret Byar%0,05

Bir Cevap Yazın