Karakterler

Bran al’Vere

Bran (Brandelwyn) Al’Vere, Andor’un İki Nehir bölgesindeki Emond Meydanı köyünün belediye başkanı ve hancısıdır. Emond Meydanı’nda doğup büyümüş ve yaşamaktadır, İki Nehir bölgesinden hiç ayrılmamıştır.

Tepesi seyrek, gri saçlarla süslenmiş yuvarlak yüzüne eşlik eden köydeki herkesin neredeyse iki katı cüsseye sahiptir. Buna rağmen kitapta pek çok kere değinildiği üzere adımları hafiftir ve görüntüsünü yalancı çıkarak şekilde kolay hareket etmektedir.

Bran, Marin al’Vere ile evlidir ve bu evlilikten hepsi kız olmak üzere 5 çocukları vardır. Büyükten küçüğe sıralanmak üzere kızlarının isimleri şöyle;

  • Berowyn al’Vere
  • Elisa al’Vere
  • Alene al’Vere
  • Loise al’Vere
  • Egwene al’Vere

Bu yaş sıralaması hakkında farklı görüşler olduğunu ekleyeyim konuyu dağıtmamak için detaya girmiyorum, kişi sayfalarında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bran al’Vere, serinin başladığı tarihte 20 senedir Emond Meydanı’nın belediye başkanlığı görevini yürütmektedir. Belediye başkanlığının alameti olan madalyonlarını sadece tüccarlar geldiğinde ve önemli günlerde takmaktadır.

Köydeki herkes sorunları için al’Vere efendiye gelmektedir. Al’Donel hanıma 20 dakika boyunca leyleklerin gelmemesi ile ilgili yapacak hiçbirşeyi olmadığını açıklamaya çalışmasından sabırlı biri olduğunu biliyoruz. Cenn Buie,Coplin ve Congar ailesi gibi tiplere karşı müsamahasız aklı selim biri olduğunu da biliyoruz.

Badeçay Hanı’nda bir kitaplığı olup kitap okuduğunu, köydeki tek saatin sahibi olduğunu gözönünde bulundurarak kendini geliştirmeye istekli ve icatlara meraklı olduğunu söyleyebiliriz.

Eklemek gerekirse, tüm İki Nehirliler gibi azimli,yardımsever ve korkmasına rağmen korkusuzdur. Bu sonuncusunu özellikle söylüyorum spoiler vermemek adına, Perrin’i koruduğu anları hatırlarsanız hak vereceksiniz.

al’Vere efendi brendi ve şarapta imal etmektedir ki bunları hanının mahzeninde saklar, tüccarlardan aldığı fıçıların kendi yaptığı kadar iyi olmadığını hem kendisi hem de köylüler söylemektedir.

Hanın ahırında köylülerin atlarının olmadığı, yetersiz kaldığı ya da bir sebepten kullanılamaz halde olduğunda kiralamak üzere 6 güçlü Dhurran bulunmaktadır (Dhurran neydi diye kaş kaş çatmamanız için önceki gereksiz at açıklamasını ekledim)

Bir Cevap Yazın

Yorum

  • ikinehirlileri özellikle Emond Meydanında yaşayanları çok seviyorum. Bran Alvara’da benim adıma Tam’dan hemen sonra gelir.