Yerler

Beyazköprü

  1. Beyaz Köprü
  2. Beyazköprü Kasabası, Andor

Beyaz Köprü, Arinelle Nehri’nin üzerine kurulmuş Efsaneler Çağı’ndan kalma bir andaç ve aynı zamanda köprünün doğu ayağına kurulmuş kasabanın adıdır.

Beyaz Köprü’nün kendisi de ismini beyaz renginden almaktadır. Cama benzer ancak cam olmayan bir maddeden yekpare olarak üretilmiş bir mühendislik harikası olarak görülmektedir. Zemini asla kaygan olmaz ve üzerinde çizik dahi bırakmak imkansızdır. Arinelle Nehri üzerindeki tek geçit olduğundan stratejik öneme sahiptir, Saldea’dan Illian’a kadar uzanan nehir üzerindeki ticaret ile Caemlyn’in batıya ithalatı burada toplanır.

Köprü’nün doğu ayağında Beyazköprü kasabası yer alır. Rand’ın tarifine göre;

Taren Salı’ndaki evler kadar yüksek taş ve kiremit evleri, ırmağa uzanan ince parmaklar gibi iskeleleri ile Beyazköprü Emond Meydanı’ndan çok daha geniş olmasına rağmen, köprünün azameti doğu kıyısında, ayağının dibine yayılmış kasabayı cüceleştiriyordu.

Beyazköprü kasabası en az Baerlon kadar büyük ancak nüfus bakımından o kadar yoğun değildir. Kasabada kalaycı, terzi, ayakkabıcı, manav gibi çeşit çeşit esnafın dükkanı vardır, her dükkanın ne iş yaptığını belirten bir de tabela. İşportacılar sokaklarda tezgah açar. Kasaba meydanında tüccarlar ve gemiciler için pek çok han bulunmaktadır.

Kasabanın

Bir Cevap Yazın