Coğrafya

Beyaz Nehir

Beyaz Nehir anakaranın başlıca su kütlelerinden biridir. Çalkalanan köpüklü sularından dolayı İki Nehir bölgesinde Beyaz Nehir olarak anılmakta olup daha genel olarak bilinen ismi Manetherendrelle Nehri’dir.

Manetherendrelle Nehri eski dilde Dağ Yuvasının Suları anlamına gelmektedir.

Beyaz Nehir

Manetherendrelle Nehri’nin haritası

Beyaz Nehir kaynağını Andor’un İki Nehir bölgesindeki Puslu Dağlar‘dan alır ve İki Nehir’in güneybatı doğal sınırını oluşturarak anakaranın orta ve batı kesimi boyunca akan oldukça uzun ve geniş bir nehirdir.

Nehrin özellikle kaynağına yakın olduğu İki Nehir bölgesinde debisinin çok yüksek olup Perrin nehrin sularını ‘aşılmaz’ olarak düşünmektedir.

Puslu Dağlar’dan Deven Yolu köyü güneyince ilerleyen Manetherendrelle Nehri doğuya doğru ilerler ve bu noktada Tarendrelle Nehri ile birleşir. Daha doğrusu Tarendrelle Nehri, Manetherendrelle Nehri ile birleşir.

Bu birleşmeden sonra Beyazköprü’nün güneyinde Arinelle Nehri’de Manetherendrelle Nehri’ne katılır.

Manetherendrelle Nehri daha sonra güneye döner ve Altara boyunca ilerler. Murandy ve Illian sınırları boyunca da ilerleyen Manetherendrelle Nehri nihayet Illian’dan Fırtınalar Denizi’ne dökülür.

Manetherendrelle Nehri’nin aktığı su yolu boyunca nehir kıyılarında toprak zengin ve bereketli olup özellikle tarıma elverişlidir.

 

Bir Cevap Yazın