Topluluklar

Belediye Başkanı

Belediye Başkanı, Andor’un İki Nehir bölgesindeki bağımsız köylerde bulunan yöneticilere verilen ünvandır.

Belediye Başkanı, adet olarak Köy Kurulu‘nun içerisinden seçilir fakat alalade birisinin de aday olup başkan olma fırsatı kağıt üzerinde de olsa bulunmaktadır.

Belediye Başkanlığı ömür boyu sürmez, belirli bir görev süresi bulunsa da bu tarihler köyden köye farklılık gösterip net bir süresi bulunmamaktadır.

Belediye Başkanı köyündeki yönetimin başıdır fakat aslında köylerde idari anlamda pek fazla iş olmadığından Dünyanın Gözü’nde Emond Meydanı Belediye Başkanı Bran Al’Vere’nin anlattığı gibi ‘bahar geldiği halde leylekler neden gelmedi?’ gibi endişeleri yatıştırmak ya da bu yüzden suçlanmak gibi rutin işleri bulunmaktadır. Halkın tepesinde ya da halka karşı değil de halkın oldukça içinde olduğunu söyleyebiliriz belediye başkanlarının, köy yeri ne de olsa.

Belediye Başkanlığı’nın alameti terazi kefesi ve tarifi yapılmayan bir madalyondur. Belediye Başkanları tüccarlar geldiğinde,festival,düğün ve ziyafetlerde takarlar.

Belediye Başkanları elbette ki organizatör pozisyonunu da üstlenirler, festival ve şenlikler de eğlence tertip etmek başta onların sonra Köy Kurulu’nun vazifesidir. Ayrıca köylerde nadiren de olsa oluşan adli vakalarda davalının talep etmesi halinde hakim cübbesini-lafın gelişi- giyerek hüküm verirler.

Tüccarlar köylere indiği zaman, ticaretin denetlenmesi vazifesini üstlenirler ve para alışverişinde aldatmacayı önlemek amacıyla bahsedilen terazi kefesini kullanarak paraların ağırlığını ölçerler.

İki Nehir bölgesinde bulunan belediye başkanları;

  • Deven Yolu Belediye Başkanı
  • Emond Meydanı Belediye Başkanı
  • Seyrantepe Belediye Başkanı
  • Taren Salı Belediye Başkanı

Bir Cevap Yazın