Dünya

Bel Tine

Bel Tine, diğer adıyla Festival, kışın bittiğinin habercisi ve baharın gelişini müjdeleyen etkinliktir. Tam da bu sebeple Bel Tine’dan bir gece öncesine Kışgecesi denir.

Bel Tine hemen hemen tüm batı diyarında kutlansa da seri boyunca bize gösterilen her iki örnekte de (Yeni Bahar: Manala adındaki Kandor köyü ve Dünyanın Gözü:İki Nehir) festivalin kırsalda daha geleneksel ve coşkulu olarak kutlandığını söyleyebiliriz. Şehirlilerin bayramları biraz daha egzotik oluyor.

Dünyanın Gözü – Boş Bir Yol 

Tüm Bel Tine günü şarkı,dans ve ziyafetle geçecekti; koşu ve başka alanlarda yarışlar düzenlenecekti. Okçuluk, sapan ve mızrak dallarında en iyilere ödüller verilecekti. Bilmece ve bulmaca çözme yarışları,halat yarışı,ağırlık kaldırma ve fırlatma,şarkı söyleme,dans etme,keman çalma,koyun kırkma,bowling hatta dart yarışları yapılacaktı.

Festival de kadınlar tarafından köknar kütüğünden üç metre uzunluğunda bir Bahar Direği’nin dikildiğini, bekar kadınların da bu direğin etrafında şarkı söyleyerek kendilerine eşlik erkek erkeklerin izleyiciliğinde dans ettiklerinden de bahsetmek gerekir.

Bel Tine’ın sabit bir zamanının olmadığı, sadece baharın tam olarak geldiğinden emin olmak gerektiği düşünülür ki bunun alameti ilk kuzuların doğumu ve ilk ekinlerin filizlenişidir. Bu sebeple de tüm dünyada kutlanan ortak bir gün değildir, yıllara ve ülkelere göre farklılık gösterir, en barizi ise güneylilerin bu festivali kuzeylilerden önce kutlamalarıdır.

 

 

Bir Cevap Yazın