Karakterler

Bayle Domon

Bayle Domon, Illian’lı kaptan, tüccar ve kaçakçı. Teknesinin ismi Serpinti’dir. İsminin okunuşu Bayil-Dohmon şeklinde. Boyuna değil de enine gelişmiş biridir, yuvarlak bir yüzü vardır, kısa boylu ve gürbüzdür. Omuzlarına dek uzattığı saçları, uzunca bir sakalı vardır ancak bıyık bırakmaz – Illian tarzı.

Akıllı, güçlü, pratik, kendince bir ticari dehadır Domon menfaatlerini kollar. Ancak insani yönü ağır basar, merhametlidir ve sözünün eridir. Antika merakı vardır, mistik gizemli objeleri toplamaya bayılır ki bu merakı başına olmadık işler açar. Devamı spoiler içerir görmek istemiyorum derseniz artık durun.

Domon’u ilk defa Arinelle nehri üzerinde Sınırboylarından aşağı ticaret yaparken görürüz. Arinelle nehrinin erken donması nedeni ile kışı Saldaea’da geçirmek zorunda kalır ve buzlar çözülünce teknesini yükleyerek nehir aşağı ilerler. Shadar Logoth yakınlarında gece için durakladıklarında tekne Trollocların saldırısına uğrar ve alalecele yol alırlar. Bu esnada Mat, Thom ve Rand ile tanışır ve onları Beyazköprü’de bırakır. Buradan sonra Illian’a gider ve Illian’dan Tanchico’ya yolculuğu esnasında Falme yakınlarında Seanchanlar tarafından yakalanarak Falme’ye getirtilir. Antika merakı yüzünden topladığı ve Seanchanların el koyduğu eşyaları nedeni ile Falme’de bulunan Yüksek Lord Turak’ın dikkatini çeker. Yüksek Lord Turak’ta benzer meraktan muzdarip olduğundan Domon’la sık sık görüşerek hem eşyalar hem de diyar hakkında onu sorgular. Teknesine el konmuş, hürriyeti kısıtlanmış bir adam olarak Domon aslında burada zor durumdadır ama metanetlidir, hemen vazgeçmez. Üstelik Falme’de kendisi ile üç arkadaşını kurtarmak için yardım isteyen Min ile tanışır ve onlara da yardımcı olmaya söz verir.

Falme’de çıkan karışıklıktan faydalanarak mürettebatından sağ kalanları toparlayarak teknesini tekrar ele geçirir ve Min’i bekler ancak Min, Egwene, Elayne ve Nynaeve geç kalınca Domon onları bırakarak denize açılır. Buradan Tanchico’ya gider,  siyasi karışıklıktan da faydalanarak oldukça iyi halli bir tüccar olup çıkar. 12 kıyı teknesi ve 4 derin deniz gemisi dediği toplamda 16 gemilik bir filosu ve kiraladığı ya da yük emanet ettiği pek çok başkası. Tanchico limanına deyim yerindeyse hakim olmuştur. Vergiden kaçar ancak kendi adıyla açtığı bir aşevi vardır, şehirde pek çok hayırsever faaliyette bulunur. Sonra bir gün limanda Falme’de terkettiği kadınları görür;

Aniden küçük gemilerin birinin güvertesinden bir kükreme yükseldi. “Siz! Sizsiniz!” Güverteye ipek ceket giymiş geniş, yuvarlak yüzlü bir adam sıçradı ve Juilin’in kaldırdığı değneği görmezden gelerek ona ve Nynaeve’e baktı. Bıyıksız sakalı Illianlı olduğunu gösteriyordu, aksanı da öyle. Tanıdık geliyordu. “Domon Efendi?” dedi Nynaeve bir an sonra, örgüsünü hızla çekerek. “Bayle Domon?”
Adam başını salladı. “Evet. Sizi bir daha hiç göremeyeceğimi düşünüyordum. Ben… Falme’de elimden geldiğince bekledim, ama sonunda ya yelken açacaktım ya da gemimin yakılmasını izleyecektim.”

Yine’de onları bıraktığı için pişman olduğu ve rahatsızlık duyduğu açıktır. Onlara peşinde oldukları kişiler için yardımcı olmaya çalışır. Burada elbette en ilginç nokta Arinelle Nehri’nde teknesine gecenin bir yarısı binen aşık Thom’u, Tanchico’da tanımamasıdır. Thom’da onu tanımaz. Bunun nedenine belki ayrıca değiniriz şimdi konuyu dağıtmamak adına uzatmıyorum.

Nynaeve ve Elayne’ye Kara Ajah hakkında bilgi getirir ve bir gün gemisine el koyan Seanchan Egeanin Tamarath’ı onların yanında görünce onun kim olduğunu da haber vererek onları korumaya çalışır. Sonunda da onları Panarch’ın sarayına hizmetçi kılığında sokmayı kabul eder. Buradan sonra da Tanchico’dan ayrılır, son bir iş olarakta Tanchico’da buldukları eril tasmayı okyanusa atmayı kabul eder.

Bayle Domon’u uzun süreler sonra tekrar görüşümüz Ebou Dar’da olur. Burada Egeanin tarafından satın alınmış, başının sol tarafını tıraşlamış bir so’jhin‘dir artık. Nasıl oluyorsa kadınla birbirlerine aşıktırlardır da. Ne var ki Egeanin’in peşinde bir Arayıcı vardır, Nynaeve ve Elayne ile dostluklarını ki bir Seanchan için düşünülemez birşeydir bu, öğreneceğinden korkan Egeanin herşeyi geride bırakıp Ebou Dar’dan kaçmak ister.

Tam da bu sırada Domon, Ebou Dar’da Mat’i görür. Tanchico’da Thom’u hatırlamayıp Ebou Dar’da Mat’i hatırlaması ilginç elbette.

Bayle Domon Deyişleri

“Benim adım Bayle Domon; Serpinti’nin, yani bu geminin sahibi ve kaptanıyım. Siz kimsiniz, bu ıssız yerde ne işiniz var ve başıma açtığınız bela yüzünden neden sizi küpeşteden aşağı atmayayım?”

Bayle Domon mantıklı bir adamdır

Kıyıda ihtiyar büyükannem olsa bile bu gece bir daha kıyıya yanaşmam

Talih beni dürtsün

Bir Cevap Yazın