Rand al'Thor vs Lews Therin Telamon

Anasayfa Topluluk Zaman Çarkı Tartışmaları Rand al'Thor vs Lews Therin Telamon

10 yanıt dizini görüntüleniyor
 • Yazar
  Yazılar
  • #4281
   Savage
   Katılımcı

   yenidendoğan ejder olması mı rand ı daha iyi yaptı?

   * Başlık düzeltildi

  • #4284
   Editor
   Üye

   Twitterdan buraya gelip konu açtığın için teşekkürler, başlığın asıl halini göremedim ama düzenleyen arkadaşa da teşekkürler biraz iddialı olmuş gerçi

   Rand ve Lews Therin kıyası zor, bana göre de bir kahraman arıyorsak yanıtı Lews Therin Telamon hem de şüphesiz. Lews Therin’in barış içerisindeki bir dünyada yönetici olduğunu, hiç duyulmamış şeyler yaşanırken bir dizi önlem almaya çalıştığında dahi muhalefete takıldığını, trolloc ve myrddraall diye birşeyi ilk defa savaş meydanında karşısında görünce öğrendiğini, dostu saydığı kimseler dahil olmak üzere çağın en parlak kimselerinin gölge tarafına geçtiğini, ilerleyen zamanlarda aes sedailerin lews therin’e muhalefete başladığı vs vs onlarca gerekçe ve konu var sayılabilecek.

   buna rağmen on yıl direniyor ve savaşları da kazanıyor. Game of Thrones’taki meşhur Robb Stark repliğine dönüyor iş “I’ve won every battle, but I’m losing this war.” Yani trolloclarla savaşın sonunun olmadığını farkediyor ve işi kökünden halletmek istiyor. Devamı malum.

   Burada suçlanacak ne hatası var Ejder’in?

   Rand’ın hikayesi daha farklı, tüm mücadele 2 yıl sürüyor ki bunun 1 yılı iki tarafın toparlanması ve hazırlanması ile geçiyor sayılır. Rand Terkedilmişler’e karşı daha başarılı gibi bir görüş var ama bunun da temeli 9 terkedilmiş var zannedilmesi ki bu bir hata. Onlarca terkedilmiş var, hapsolanlar sadece o gün orada olanlardan hayatta kalanlar veya içeride olanlar.

   Rand’ın bir başka şansı, önceki tecrübe. LTT’nin yaptığından nasıl kaçınırım diye sorguluyor, Lews Therin’in elinde böyle bir bilgi de yok vakitte yok, çaresizlik içinde savaşı bitirmeye çalışıyor. Herid Fel bölümlerini tekrar ve tekrar çok dikkatli okumak lazım o bu konuya açıklık getiriyor bir yerde.

  • #4351
   Leto III
   Katılımcı

   rand yapması gerekeni yaparak dünyayı kurtardı önceki dünyayı parçaladı!!!

  • #4368
   esposita
   Katılımcı

   Rand yapması gerekenleri yapmadı ki?? Kara kule? Seanchanlar? Shara? Deniz Halkı? Tear? Illıan? Far Madding? buralarda ne yaptı?

  • #4401
   Editor
   Üye

   Merhaba,

   Rand’ın elinde 1,5 yıl süre vardı, ne yapabilirdi ki? tüm bu yerleri etkiledi sonuçta bir şekilde. Sürenin oldukça kısıtlı olduğunu unutmamak gerek. Bende açıkçası daha geniş bir zaman aralığı, daha çok siyasi ve askeri mücadele isterdim Efsaneler Çağı imalarının bir kısmındaki gibi, hiç değilse Şahinkanadı dönemi gibi üstün bir fatih. Ancak bunları hiç vaad etmedi,  Rand’a ‘sen fatih değilsin’ dahi dendi. Onun başından itibaren tutarlı bir misyonu vardı ve onu yerine getirdi. LTT dönemi daha farklı, zaten tüm dünya Hizmetkarlar Salonu’nun elinde, kontrolü nasıl kaybettikleri, ne mücadeleler verildiğini ve sonuçlarını görüyoruz, bu bakımdan kıyası zor dediğim gibi.

  • #4608
   Rand
   Katılımcı

   Rand i iyi yapan bi durum yok Rand neyse Lews therin oydu tam tersi de olur ama esas soru su rand lews therinden daha mi başarılı oldu

   Bu sorunun yanıtı gene kitaplardan geliyor Rand son savaşı kazandi ama dünyanın savasla isi son bulmadi henuz lews therin de kendi savasini kazandi ama dünya daha beter bi sekilde parcalandi efsaneler caginda her tür teknoji vardi ve tek güç kullanimi en bilinen halindeydi birlik saglanmisti ve guclu bir lider vardi ama savasi unutmuşlardı ve tecrubesizdiler karanlik varlik da en guclu kadin yonlendiriciye(mierin) ve Lews therinden sonraki en güçlü erkek yonlendiriciye(elan morin) bir ordu yaratacak kadar zeki aginora  en iradeli insanlari dahi gölgeye dondurebilen semirhage ve grendal a en hain planlari yapan moghaidane e ve lews therin kadar iyi savasan demandrede ve daha nice dehsetlorduna sahipdi  ama Yuz yoldaş da lews therinin yanındaydi demek istediğim sey su ki lews therinin savasi daha büyüktü ve sonucu da daha büyük oldu randin ki daha küçüktu sonucu da küçük oldu küçükden kasıt dunyayi temellerinden sarsmadi bir de bunların harince randin saidini temizlemesi bahsedilmeye deger bi basariydi  yine lews therin in yönlendirme bilgisi de randdan cok daha fazlaydi kendi caginda kim bilir neler yapiodu adam

  • #4722
   Astana
   Katılımcı

   Randın hiç savaş isteği olmadı ki terkedilmişlerden şehirleri geri almak için uğraştı terkedilmişlerde hiç anlatıldığı korkulduğu gibi çıkmadı yok tüm şehri öldürmüş yok okullar açmış öğrenciler birbirini öldürmüş şehirler tümden yok olmuş hiç öyle şeyler görmedik. Lews Therin’in başından geçenler daha karanlık ve kötü süre olarakta çok uzun olduğu için.

  • #4805
   Kalden
   Katılımcı

   Bence Randın en baştaki bilgisizliği neticede lehine oldu terkedilmişler ondan çok birbiriyle uğraştı halbuki Rand 14. kitaptaki halinde olsaydı hepsi ona karşı tereddütsüz birleşecekti o zaman durum farklı olabilirdi

  • #4813
   Astana
   Katılımcı

   Mümkündür 🙂

  • #5624
   Yunus 7606
   Katılımcı

   Bence bu çok saçma lews Therin ve Rand al’thor aynı kişi aynı zamanda Rand 14.kitaaptaki haline serinin başından beri kavuşsa mazrim taim ve aşı ailler vb. Sorunları çok kısa sürede halledip saidini temizledi bu anlamsız bir soru

  • #5639
   Matrim Cauthon
   Katılımcı

   Arkadaşlar bu sohbetleri daha kolay yapabileceğimiz herhangi bir grup(whatsapp , twitter,insta vb.olur) var mı? Çünkü zaman çarkı okuyan bulmak imkansız gibi cevrede.

10 yanıt dizini görüntüleniyor
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.