Moiraine’nin İhaneti

Anasayfa Topluluk Zaman Çarkı Tartışmaları Moiraine’nin İhaneti

3 yanıt dizini görüntüleniyor
 • Yazar
  Yazılar
  • #4999
   Kalden
   Katılımcı

   Egweneden sonra bir başka ihanet o güvenilir denilen Moiraine’e ait.

   Yeni Bahar’ı okuyanlar hatırlar ki Siuan ve Moiraine henüz Kabuledilmiş iken Ejder’in peşine düşmüş ve bir plan yapmışlardı. Siuan kulede Moiraine’nin arkasını kollayıp tüm imkanları onun için seferber ederek destek olurken o da ejderi arayacaktı. 20 yılın sonunda Moiraine başardı ve Rand’ı buldu. Rand’ı Kule’ye getireceğine tuttu saçma bir bahaneyle Afet’e getirdi.

   Halbuki yapması gereken ve anlaştıkları bulur bulmaz Kule’ye haber gönderip Aes Sedai ve muhafız eşlikçilerle Kule’ye dönmekti. Hadi oradaki olaylar kalmalarını zorlaştırdı ama en son Caemlyn’de bekleyip bunu yapabilirdi. Yapmadı.

   Özellikle Caemlyn’deki olay Siuan’ın otoritesini çok sarstı ve güç duruma düşürdü. Elaida’nın felaket getirecek dediği birini Moiraine’nin şehirden kaçırması okları Siuan’a yöneltti. Yine de arkadaşını satmadı ve yerlerini haber alır almaz bir bahane bulup o onların yanına gitti. Ki bu onu daha da güç duruma soktu yalnızca, Moiraine’nin başıboş dolaşması ve sonunda oradan  kaçması. Peşisıra Falme’den gelen Ejder haberi Siuan’ın düşüşüne yol açtı.

   Eğer Moiraine plana uysaydı ne olurdu? Siuan nasıl Egwene’ye akıl hocalığı yaptıysa Rand’a da yapacaktı ve koca Beyaz Kule emrine amade şekilde ulusları tek bayrak altında toplayacaktı, ne bu kadar kan dökülecek ne bu kadar karmaşa çıkacaktı. Rand’ın Aes Sedai paranoyası da hiç oluşmamış olacaktı.

   Çok bayıldığımız Moiraine’e bir de bu açıdan bakın istedim teşekkür ederim sırada Faile – Mat ve Perrin var 😀

  • #5000
   Halil Talha Kuruçay
   Katılımcı

   Çark istediği gibi dokur. Bahsettiğin senaryo düzen ve barış getiriyor ama ejder sabanın toprağı kırdığı gibi diyarı kırnaya gelmeliydi ve öyle de oldu. Üç taveren herkesi kendisine bağladı ve bence Moiraine’in de bundan etkikenmeme gibi bir seçeneği yoktu. Moiraine doğru olanı yaptı. Suian bu işe girdiğinde başına neler gelebileceğini bilerek ve bunu kabul ederek girdi ortada ihanet falan yok

  • #5003
   Editor
   Üye

   Vay ihanetler serisi devam 🙂 Moiraine’nin planı Kule’ye dönmekti ama hakkını yememek lazım, ilk kitapta gayet iyi açıklıyor içinde bulunduğu durumu ve kendini gitmek zorunda hissediyor. Fal Dara’da da Boru Avı’nın kararını Amrylin ile birlikte veriyorlar. Diyelim ki tersi oldu, Rand ile Moiraine kuleye gelse idi nasıl olurdu? Siuan Egwene’ye danışmanlık eden alçakgönüllü kadın mı olurdu? Sanmıyorum. Öte yandan Moiraine’nin istemeden de olsa zararı oldu mu Siuan’a, oldu evet. Ama Kule her şartta bölünecekti, durum onu gösteriyor.

   Yine de teşekkürler Faile’yi merakla bekliyorum 😛

  • #5252
   Rand
   Katılımcı

   Moiraine siuani parmağında oynatıyordu çünkü o bir cairhienli 😉 parmağında oynattığını nereden mi çıkardım çünkü müthiş zeki moiraine in hep siuan dan ayrı planları vardi tar valona getirme fikrine ise verinin de dediği gibi felaketle sonuçlanırdı bir taveren beyaz kulenin içinde ha gene yukarda yazıldığı gibi ve moirainein görmüş geçirmişligi ile bildiği üzere ejder diyarı kırmak için serbest olmalıydı siuan ne bilsin, oturduğu yerden, amyrilin koltuğundan

3 yanıt dizini görüntüleniyor
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.