halimanın sırrı nasıl çözüldü

Anasayfa Topluluk Zaman Çarkı Tartışmaları halimanın sırrı nasıl çözüldü

 • Bu konu 5 yanıt içerir, 3 izleyen vardır ve en son 1 yıl 1 ay önce Rand tarafından güncellenmiştir.
5 yanıt dizini görüntüleniyor
 • Yazar
  Yazılar
  • #5470
   Serkan T.
   Katılımcı

   ilk defa yazıyorum mobilden yazdığım için yanlış yere yazdıysam kusura bakmayın düş hançerini okuyorum ve romandanın halimanın sırrını çözdüğü bölümdeyim aniden anlıyor ama nasıl ve nereden anladığını anlayamadım bilen var mı?

  • #5471
   Serkan T.
   Katılımcı

   bilen gören yok mu arkadaşlar durdum yanıtı bekliyorum kitaba öyle devam edicem?

  • #5472
   Serkan T.
   Katılımcı

   tam olarak asi aes sedailarin toplantısına ashamanların geldiği sahneden bahsediyorum narisma saidar tutan kadının öldürdüğü ebeni hatırlayın diyor romanda aniden tutuklayın halimayı diyor onu soruyorum

  • #5479
   Editor
   Üye

   Merhaba,

   Kusura bakmayın forumu farketmemişim ancak gördüm. Soru için teşekkürler.

   Romanda da diğerleri gibi katilin erkek bir yönlendirici olduğunu biliyor. Öldürülen Anaiya ve Kairen mavi ajah’tan iki aes sedai. Toplantıdan hemen önce de Cabriana, Anaiya ve Kairen’in çok yakın olduklarını öğreniyor. Toplantıya giderken Delana ve Halima’yı görüyor hatta bunların ki de amma skandal falan diye düşünüyor. Peşisıra toplantıya Jahar Narishma geliyor önce saidin tutan birinin çadırı dinlemeye çalıştığını söylüyor sonra da Eben Hopwill’i hatırlayın o saidin tutan bir kadın tarafından öldürüldü diyor. Delana toplantıdan kıyım kıyım ayrılıyor. Romanda o sırada Halima’nın ilk geldiğinde Cabriana’nın arkadaşı olduğunu söylediğini hatırlıyor. Kayıp ve muhtemelen ölü olan Cabriana’nın. Dolayısıyla varsayımda bulunuyor, zeki bir kadın. İkilinin kampı terketmiş olduğu haberi de şüphelerini teyit ediyor.

  • #5482
   Serkan T.
   Katılımcı

   teşekkür ederim yanıt için devam ettim zaten okumaya 😀 yalnız hala ikna olmadım ben okuyucu olarak onları halimanın öldürdüğünü zaten biliyorum ama romanda nasıl bunları birbirine bağlayıp çıkarım yapabiliyor ki? mümkün değil sherlock falan mı bu kadın? kadın kılığında adam öldürdü hmm ölenlerden birinin arkadaşı halima vardı kesin odur mu diyor? hadi halimayı dedi ya delana sedai? onunla nasıl bağlantı kuruyor?

   o kadar kitap okudum ilk defa bir olay aklıma yatmadı ya keşke başka şekilde ortaya çıksaydı…

  • #5489
   Rand
   Katılımcı

   Aslında romanda cassalin aes sedai olmanın hakkını veriyor bu sırrı çözme konusunda serinin başında aes sedaileri tanımıyorken onları abarttık ve tanıdıkça aslında güçlerinin ne kadar az olduğunu anladık hem tek güç konusunda hem de genel olarak siyaset ve diğer konularda ama aralarında bazıları moriane siuan cadsuane gibi gerçekten güçlüydü ve bunlar sayıca az olduklari için ve aes sedai ler bölününce asilerin tarafında güçlü bir aes sedai görünmediği için artık yaşlanmış olan romanda ve onun kadar güçlü olsada yasca küçük olan lellaine geldi ve onların rekabetlerini izledik burada lellaine in başarı olarak romanda nin önünde giderken romanda da kendi başarıları için uğraşıyor ve kampta ölümler olunca bir de bunlar saidin kullanılarak yapılınca garip bir atmosfer oluşuyor ve romanda da bunu değerlendirme yolunda başlangıca ilgisi az da olsa daha sonra belki de tesadüfleri zorlayarak elde ettiği ipuçlarıyla katili açığa çıkarıyor ama tabiki varsayım olarak daha sonra halima nın terkedilmislerin de doğası gereği supheciliginden kaçmış olması da onu destekliyor ve gerçek ortaya çıkıyor bütün bunları yazmamin sebebi romanda üzerinden katilin açığa çıkartılmış olmasının bir nedeni olabileceği idi kurgu da boyle bi durum olabilir diye delana ve halimanin ilişkisi de zaten belli basta sekreter gibi halıma ama daha sonra aralarında garip bir ilişki olduğu ve halimanin başı çektiği hakkında dedikodular vardi yanlış hatırlamıyorsam aslında başta romanda da bir kadının saidin yönlendirmesine imkansız gözüyle bakıyordu yukarda da yazılmış ashamanlar gelip anlatmasa ve yanlarında da bir aes sedainin gelip tasdiklemesi olmasa muhtemelen halimadan şüphelenmezdi özet olarak olayın açığa çıkması bence 3 temele oturuyor ilki romanda nin zeki ve tecrübeli bir aes sedai iken liderlik mücadelesinde geriye düşüp bir basari kovalaması ikincisi tesadüfler zinciri ile kulağına gelen bilgiler ashamanlarin gelmesi falan ve son olarak da terkedilmislerin şüpheci doğası gereği halimanin kendi kendini ele vermesi

5 yanıt dizini görüntüleniyor
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.