Game of Thrones’un ardından

Anasayfa Topluluk Zaman Çarkı Tartışmaları Game of Thrones’un ardından

1 yanıt dizini görüntüleniyor
 • Yazar
  Yazılar
  • #5575
   Westerloos
   Katılımcı

   Arkadaşlar merhaba,

   Sıkı bir Asoiaf hayranıyım hem okuyucu hem izleyici olarak. Gotta adrenalin devamlı en üst seviyede olduğu için bir çırpıda okunuyor ve izleniyor. Ama bitince insan boşluğa düşüyor ne okusam hoşuma gitmedi temposunu derinliğini ve kurgusunu iyi bulmadım. Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine ondan Dünyanın Gözü kitabını ödünç aldım ve şu an harabe şehride oldukları bölümdeyim. Açıkçası çok sıkıcı buldum şimdiye kadar özgün bir konusu da yok hep bilindik şeyler.

   Arkadaşım ısrarla çok iyi devam et diyor sıkıldığımı söylediğimde ancak o da game of thrones okumadığı için o seviyeden sonra başka bir şeyin keyif vermeme duygusunu anlamıyor. Aranızda benim bir geçiş yapan var mı acaba biraz daha şans verince sarıyor mu zaman çarkı?

   Teşekkürler

  • #5576
   Kuzgun Prens
   Katılımcı

   Her iki seiriyi de okudum. Sarmıyorsa zorlama derim. Zaman Çarkı ile Asoiaf’ın kıyaslanmasına bile gerek duymuyorum. Zaman çarkı pek çok yönüyle çok daha başarılı bir eser. Got anlattığı olaylar açısından ilgi çekiçi bulunabilir öyledir de. ama betimlemeleri, karakterleri, yarattığı dünyadaki kültürleri, siyaseti, fantastik ögeleri, tutarlı tarihi olayları ve bunların hepsinden daha önemlisi felsefi derinliğiyle Zaman Çarkı edebi yönden daha başarılı bir eserdir. Bu sebeple de her okuyucuya hitap etmez. Özgün bir konusu olmayışından bahsetmişsiniz, öyle değil. Yazar kitabın ilk kısmını bilinçli olarak fantastik edebiyatın kurucusu sayılabilecek olan Tolkien’in tarzında yazıyor ki bu şekilde okuyucuyu kurduğu büyük evrene alırken bilindik olanlardan yararlanarak hazırlıyor. Ki bu yazarın yetkinliğini ve üslup sahibi oluşunu da kanıtlar niteliktedir.
   Tekrar söylemem gerekirse beğenmediyseniz beğenmemişsinizdir. Okumaya devam edin illa ki beğenirsiniz diye bir kesinlik yok. Kesin olan şey Zaman Çarkı’nın siz beğenseniz de beğenmeseniz de oldukça başarılı bir eser olduğu… 😀 😀

1 yanıt dizini görüntüleniyor
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.