Egwene’nin İhaneti

Anasayfa Topluluk Zaman Çarkı Tartışmaları Egwene’nin İhaneti

4 yanıt dizini görüntüleniyor
 • Yazar
  Yazılar
  • #4831
   Kalden
   Katılımcı

   Seriyi yeniden okumaya başladığımda, Dünyanın Gözü’nde hemen daha ilk başlarda gözden kaçan birşey farkettim. Egwene sözlüsü Rand’ı bir kalemde meşhur olmaya İstanbula kaçan köylü kızı edasıyla satıveriyor.

   Rand Kışgecesi’nin ertesi günü handa hep babasının yanında, Egweneyi hiç görmüyor. Sonra Lan gelip hadi gidiyoruz diyor. Rand ahıra indiğinde herkes hazır tam gidecekler, pat Egwene çıkınıyla ahıra dalıyor. Herkes şaşırıyor ve nasıl anladığını soruyorlar.

   Egwene diyor ki Mat ve Perrin’in garip hareketlerinden anladım kaçacaklarını, önümde köyden ayrılmak için tek fırsat bu bende toplanıp geldim. Aa Rand sende mi burdaydın? Şaşırmamam gerek heralde…

   Yani Rand’ın gideceğini bilmiyor, haberi yok aklına bile getirmemiş sevdiğim çocuk ne olacak diye. Bir vedalaşayım bile diye düşünmemiş ki, Rand onunla vedalaşamıyor çünkü Moiraine yasaklamıştı. Egwenenin öyle bir kısıtlaması yok…

   Burada Rand’a yakışan tek kalemde silmek defterden Egweneyi ve ayrılmak ama o ne yapıyor? Hiç, koca bir hiç …

   Bu kadar hain bir kız olabilir mi tek rakibi Breaking Bad Skylar White yani…

  • #4846
   Thorsten Earlsson
   Katılımcı

   Anlamadım tam??

  • #4958
   Elan Morin Tedronai
   Katılımcı

   Skyler White konusuna katılmıyorum 🙂 Skyler kadar değil kesinlikle ama seri içinde en sinir olduğum kadın karakterlerdendir kendisi. Meselenin daha öncesine bakmak lazım Moiraine İki Nehir’e geldiğinde Egwene ve Nynaeveyi zaten farkediyor. Kendileriyle bu konuyu da muhtemelen konuşuyor. Ejderi ararken bu tarz bir süprizin çıkmasına da zaten seviniyor ve biraz atılgan davranıyor. Her halükarda onların kuleye alınmalarını sağlayacaktı ancak olaylar farklı geliştiği için hislerine güvenerek aynı zamanda 3 oğlanı kontrol etmek için bir kaldıraç olabileceğini düşünmüşte olabilir. Velhasıl kendisine haber veren yüksek ihtimalle Moiraine Sedaidir.

  • #4984
   Editor
   Üye

   @Kalden güzel bir nokta teşekkürler. Ben gördüğüm gibi, arttırıyorum da –

   İkinci kitabın sonunda Rand yaralı iken Min yanına geliyor ve ona yardımcı olmaya çalışıyor. Egwene geliyor, yarı ölü Rand’ı görüyor ve Min’e şunu söylüyor

   ‘ Onunla evlenemeyiz biliyorsun değil mi? Nynaeve (durumdan habersiz) gitmek için bizi bekliyor, haydi gel!’

   Mesela Mat’te yine ikinci kitaptaydı galiba Geçit Taşı’nda olası hayatlarını görüp gerçeğe döndükten sonra ‘ Rand ben sana asla ihanet etmezdim diyor ‘ ama demek ki etmiş o hayatların en az birinde. Veya Rand Cairhien’de iken ‘Mat iyiniyetle de olsa beni ne zaman ağzından kaçıracak acaba?’ diye endişeleniyor.

   Yani bu biraz da Robert Jordan’ın yaratığı dünya ile ilgili, herkes ‘önce ben’ diyor, istisnalardan aklıma gelen Nynaeve ve Siuan var. Belki bir de Muhafızlar rolleri gereği.

  • #4995
   Kalden
   Katılımcı

   Sadece belli başlı karakterlerin başına gelmesi tesadüf olamaz bence.

   Ayrıca bende neler neler var mesela Moriane’nin ihaneti, Faile’nin ihaneti ohooo 😀

4 yanıt dizini görüntüleniyor
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.