Ebou Dar Savaşı (8. Kitap SPOILER )

Anasayfa Topluluk Zaman Çarkı Tartışmaları Ebou Dar Savaşı (8. Kitap SPOILER )

 • Bu konu 16 yanıt içerir, 8 izleyen vardır ve en son 6 ay önce Rand tarafından güncellenmiştir.
16 yanıt dizini görüntüleniyor
 • Yazar
  Yazılar
  • #1062
   Anonim
   Pasif

   Rand’ın Seanchanlarla Illıan kırsalındaki ormanlık alanda yaptığı savaşta Tek Güç’e tam olarak ne oldu anlayan var mı?

  • #1876
   Matrim_Cauthon
   Katılımcı

   Tahminim Tek Gücün çok fazla kullanılması ve kapıyollarının çok fazla açılması, yani bir nevi elektirikteki kısa devre oldu diyebiliriz. Aynı zamanda Calandor kusurlu bir yapıya sahip olması, çekilen tek gücün istenildiği şekilde yönledirilmesine olanak vermemesi

  • #4350
   Leto III
   Katılımcı

   bir soru da ben sorayım gawyn isyan sırasında yaptıklarından neden yargılanmadı??

  • #4430
   Editor
   Üye

   @Matrim_Cauthon, Tek Güç’ten ziyade Rüzgarlar Çanağı’nın kullanıldığı bölge olması ile ilgili. Terkedilmişler’in bakış açısından Çanak’ın küçük bölgeleri etkilemek üzere kullanıldığını görüyoruz Efsaneler Çağı’nda dünyanın farklı bölgelerinde pek çok çanak kullanıldığını. Hatta Moridin Çanak’ı öğrendiği zaman ‘ne olacak bir Çanak’tan’ tarzı tepki veriyor. Ancak Rüzgarbulanlar bunu bilmiyor tabi ve Çanak’ı küresel bir iklim değişikliği için kullanıyorlar. Sorun buradan başlıyor.

   Elayne’nin bakış açısından okuyoruz bu kısmı, Çanak kullanıldıktan hemen sonra ‘havada saidar iplikleri dolanıyor’ gibi bir yorumu var. Ve o esnada bir sorun görmüyorlar. Bundan kısa bir süre sonra damaneler ve ashamanlar geldiğinde Tek Güç’ün dalgalandığını söylüyorlar.

   Çanak Çiftlik’te Ebou Dar’dan yaklaşık 100 kilometre uzaklıkta muhtemelen kullanılıyor, Adley’di heralde saidini elinden kaçırdığı noktada aşağı yukarı aynı Rand Ebou Dar’a 150 kilometreden daha yakınız diye düşünüyor. Bir başka benzerlik bölgedeki zeytin ağaçları, herkes zeytin ağaçlarından bahsediyor o nedenle örtüşüyor yer olarakta. Yani bir anomali gözüyle bakmak lazım, tam ne olup bittiğinin detayı kimse de yok yalnızca Çanak’ın yanlış/aşırı kullanımıyla ilgili olduğunu söylüyor Robert Jordan’da.

  • #4431
   Editor
   Üye

   @mod Kule’nin birleşmesi esnasında tüm suçlar affediliyor, kimse yargılanmıyor ki o yargılansın.

  • #4605
   Rand
   Katılımcı

   Elayne kapıyol açıp sonra aviendha dan öğrendiği şekilde iplikleri çözmeye çalışırken çok farklı bir örgü oluştu ve o bölgede büyük bi patlama yarattı bunun sonucu örgü etrafa dağıldı ve tek guce erişimi zorlaştırdı bi diyalog vardi orguden tek bir iplik kacarsa bambaska bi seye dönüşür diye onun yaşanmasaydı olay ki senchanlar bunu damanelerin hastaligi sandi ashamanlar ise saidinin zaten kontrolsuz olmasina ve sonucta rand o kadar fazla saidin ile bas edemedi ve kendi ordusunundan insanlari öldürdü yukarda yazılmış ruzgarlar canagi diye ama canaga ait örgüler tum dunyada görüldü o zaman her yerde ayni sey olmalıydı 

  • #4606
   Rand
   Katılımcı

   <p style=”text-align: left;”>Gawyn yargilanamaz çünkü kule için doğru olanı yaptı kule kanununa gore siuan amyrlinlikten düşürüldü ve ona destek verenler hataliydilar tabi kara ajah mevzusunu o zamanlar kimse bilmiyordu neyse sonuçta adam hem andor prensi hem egwenin sevdiği kim yargilayabilir ki bide siuan da az gıcık değildi o zamanlar gawyn bilmeden iyi seyler yaptı siuan düştü ki egwene yukselebilsin eh siuan düşerken gawyn sayesinde kaçtı ölmedi egwene in yukselmesine yardim etti</p>

  • #4612
   Editor
   Üye

   @Rand, peki öyle olsa Kapıyol’un açıldığı iki nokta Ebou Dar kırsalı ve Andor’un batısında iki noktada da aynı garipliğin yaşanması gerekmez miydi? Neden sadece Ebou Dar yakınlarında, açıldığı noktada sorun var? Kapandığı/çözüldüğü yer Andor’da bir sorun yok?

  • #4614
   Rand
   Katılımcı

   Bir şey daha vardı,” dedi Morr aniden, yine çabuk çabuk konuşarak. “Bir tür Aes Sedai silahından bahsediyorlardı. Şehrin birkaç kilometre uzağında, kullanıldığı yeri buldum. Toprak tamamen yanmış, ortada kavrulmuştu. Üç yüz adımdan büyüktü ve daha uzaktaki meyvelikleri yok etmişti. Kumlar eriyip cama dö­nüşmüştü. Orada saidin en kötü halindeydi.”

   Morr ağzını sımsıkı kapatarak, başparmağını kılıcının kabzasında ileri geri gezdirerek baktı. İçindeki hararet patlayacak gibiydi. Yüzü boncuk boncuk terlemişti. “Saidin … tuhaftı,” dedi boğuk bir sesle. Sözcükler hızlı patlamalar halinde çıkıyordu. “En kötü­sü oradaydı. . . hissedebiliyordum… çevremdeki havada… ama Ebou Dar’da, başka her yerde tuhaftı. Hatta yüz elli kilometre uzakta. Mücadele etmem gerekti; her zaman değil; farklı. Canlı gibi. Bazen … Bazen benim istediğim şeyi yapmıyordu. Bazen o … başka bir şey yapıyordu . Gerçekten. Ben deli değilim! Öyleydi!Örgü ebou dar da oluştugu için ebou darda olmustur belkide ama senin dediğin gibi rüzgarlar çanağı yüzünden de olmuş olabilir kararsız kaldım

  • #4615
   Editor
   Üye

   Peki doğru, adım adım gidelim.

   Aviendha örgüyü çözüyor ve Aes Sedailer köpürüyor

   “Seni aptal kız!” diye terslendi Vandene, fırtına gibi bir yüzle. İğdiş atını çekerek, uzun adımlarla Aviendha’nın yanına yürüdü. “Ne yaptığının farkında değil misin? Bir hata –tek bir hata!– yapsan, örgünün neye dönüşeceğini, ne yapabileceğini bilmek imkânsız! Yüz adım dahilindeki her şeyi tamamen yok edebilirdin! Beş yüz adım dahilinde! Her şeyi! Kendini kavurabilirdin ve…”

   Grup Kandaşların çiftliğine geliyor,

   Üç yüz yirmi kilometre dahilinde yaşayan insanlar bu çiftliği kadınlar için bir inziva yeri, bir süreliğine, birkaç günlüğüne, bir haftalığına, bazen daha uzun bir süre için, dünya dertlerinden kaçmak ve tefekküre dalmak için çekildikleri bir yer olarak biliyordu

   Çanak’ı kullanmaya giderlerken

   Ahırların üzerindeki dik yamaçlı tepenin zirvesine tırmanan dolambaçlı, çok kullanıldığı açık olan patikayı çıkarlarken güneş ufka kalan yolunu yarılamak üzereydi. Renaile’nin seçtiği nokta buydu. Elayne’in hava durumunu işleme konusunda, bir Deniz Halkı Rüzgârbulanından öğrendiklerine bakarak mantıklı geliyordu. Hemen yakınınızda olmayan herhangi bir şeyi değiştirmek için uzun mesafelerde çalışmanız gerekiyordu, yani uzakları görebilmeliydiniz. Bunu okyanusta yapmak, karada yapmaktan çok daha kolaydı. Bir dağın ya da tepenin zirvesinde değilseniz. Aynı zamanda, sağanak yağmurlardan, hortumlardan ve Işık bilir başka nelerden kaçınmak istiyorsanız, beceri sahibi biri gerekiyordu. Ne yaparsanız yapın, etkileri bir göle atılan taşın başlattığı dalgalar gibi yayılıyordu. Elayne’in, Çanak’ı kullanacak çembere önderlik etmek gibi bir arzusu yoktu.

   Tepenin zirvesi engebesiz olmasa da, çalısız ve düzdü, elli adım uzunluğunda, elli adım genişliğinde, orada olması gereken herkesi, hatta orada olması gerekmeyenleri de alacak kadar geniş, kaba bir taşlık. Çiftliğin en az elli adım yükseğindeydiler. Çiftliklerden ve meralardan, ormanlardan ve zeytinliklerden oluşan muhteşem manzara kilometrelerce uzanıyordu

   Elayne örgüyü çözüyor

   Andor -Çimenlik bir yangınla çevrilmişti, ama ortası kararmış, tütüyordu ve kayalar bile yok olmuştu. Yamaçları saran ağaçların yarısı ya kırılmışlardı ya da çimenlikten uzağa doğru yatmışlardı. Şahinler belirmeye başladı, yangından yükselen sıcak hava dalgasının üzerinde süzüldüler; şahinler sık sık bu şekilde avlanır, alevlerin deliklerinden çıkardığı küçük hayvanları ararlardı.

   Ebou Dar – Çiftlik… gitmişti. Çiftlikte yükselen beyaz binaların temelleri tertemiz kalmıştı, yamaca inşa edilmiş dev yapılar moloz yığınlarına dönmüştü. Gitmişti. Her şey kararmış, yanmıştı. Yamaçlardaki çalıların arasında yangın ilerliyordu ve yüz adım genişliğinde, yelpazeler halinde zeytinliklere ve ormana ilerliyor, tepelerin arasındaki düzlüklerde uzanıyordu. Ötede, yüz adım daha öteye kadar kırık ağaçlar yatıyordu ve hepsi çiftlikten uzağa doğru yatmıştı. Chulein böyle şey görmemişti. Orada hiçbir şey canlı kalmış olamazdı. 

   Şimdi Morr’un bahsettiği yer kesin olarak çiftlik. Burada hemfirikiz sanıyorum. Sorun hem saidin hem saidar da garipliğe neyin neden olduğu.

   Aviendha ağı çözdükten sonra

   Yalnız… Kız ağı çözmüş olabilir miydi? Moridin ölümden korkmazdı. Soğukkanlılıkla, bir ağın çözülmesine tanıklık etmiş olması olasılığını değerlendirdi. Başarıyla çözülmüş bir ağ. Kayıtsızca ortaya serilen bir imkânsızlık daha.

   Tek bir kıtanın büyük kısmını etkilemek için, o araçlardan bir tanesi yetmiyor olmalıydı. Ama bu kadınlar onunla ne yapabilirdi? Ne? Bir halka kullanırlarsa?

   Bunlar ipuçları, örgü çözmenin saidin ve saidara yapacağı etkiden değil, patlama olasılığından bahsediliyor gibi duruyor. Aviendha da daha sonra kavrulma riskinden bahsediyor. Kalıcı hasara yönelik birşey yok.

   Yani şu iki olguyu ayırmak gerek, arazinin mahvolması örgünün çözülmesi kaynaklı kesin olarak. Öte yandan Çanak’ın kapasitesi hakkında yorum var ve açıkçası sorunun Çanak’tan kaynaklandığı fikrini kuvvetlendiriyor. Çanak’ın saidin ve saidar gerektirdiği, kullandıktan sonra saidar çakmaları oluşturduğunu da hesaba katarsak bence dediğim sorun Çanak kaynaklı.

   O akışlarını işlemeye devam etli ve aniden sütunun görünmez olan tepesinden örümcek ağı gibi saidar çiçeklendi, tıpkı bir tekerleğin düzensiz çubukları gibi, güneye doğru uzanan elle tutulur bir yelpazeye benziyordu, kuzeye ve güneybatıya uzanan daha seyrek yelpazeler vardı, diğer yönlere birer dantelsi çubuk uzanmıştı. Büyüdükçe değiştiler, bir andan diğerine asla aynı kalmıyorlardı, gökyüzünde gittikçe uzağa yayıldılar, desenin kenarları görüş alanından çıktı. Orada yalnızca saidar yoktu, Elayne bundan emindi; bazı yerlerde o ağ takılıyor, onun göremediği bir şeyin çevresinden dolanıyordu. Caire örmeye devam etti ve saidar ile saidin’den sütun onun dileği üzerine dans etmeye başladı, örümcek ağı değişti, gökyüzünde dönen yamuk bir kaleydoskop gibi aktı, uzaklarda kayboldu ve döndü, döndü, döndü.

   Rüzgârlar Çanağı sonunda sakinleşmiş, berrak kristalden geniş bir çanağa dönüşmüştü, ama şimdi yüksek dalgalarla süslüydü. Ama içinde hâlâ saidar var gibiydi, kimsenin kullanmadığı, görünmez, ama örgünün sonunda Çanak’ın kenarında oynaşanlar gibi, belli belirsiz hissedilen saidar çakmaları.

  • #4661
   Rand
   Katılımcı

   Olabilir ama rüzgarlar çanağı olması gerektiği gibi işledi ve oluşan örgü gheldan da bile görüldü tar valonda da görüldü sanırım bu durumda her yerde örgülerin oluşmakta zorlanması ve tek güçle bir şeyler yapmanın zorlaşması gerek yine başka bir şey var ki burası önemli deniz halkı halka kurarak rüzgarlar çanağını son savaşta shayol ghul vadisinde havayı karanlık varlığin etkisine karşı korumak için kullandı ki o vadide çok fazla tek güç kullanıldı ve hiç bir zorluktan bahsedilmedi ve yine bir örgü çözme vakası hesselam ile aviendha karşılaşmasinda oldu ve aviendha tam yenilecekken kendi kapıyol örgüsünü çözmeye başladı tam o sırada hesselam aviendhaya içtepi uygulayacakti  aviendhanin örgüsü patladi ve içtepi geri sekti sonuçta hesselam aviendhaya tapmaya başladı ve anladığım kadarıyla bir daha asla kaldırılamayacak  bir iç tepi oluştu yani bu örgü çözme meselesi sadece patlama değil o an ortamda ne varsa etkileyen tahmin edilemez sonuçlar doğuran bir durum ki senin de dediğin gibi ortamda saidin de vardı elayne örgüyü çözdüğünde

  • #4665
   Editor
   Üye

   öncelikle tebrik etmeliyim, hem katılım için hem de çok iyi bildiğimi düşündüğüm birşey hakkında beni şüpheye düşürmeyi başardığın için :)))))

   biraz araştırdım doğrusu nedir diye çünkü savların aşırı mantıklı geldi 🙂

   bu site karanlıkta kalan / merak edilen noktalar hakkında özellikle yazılar içeren bir yer – http://www.steelypips.org/wotfaq/2_nondark/2.3_one-power/2.3.12_op-eboudar.html

   özetle çanaktan dolayı oldu, hatta elayne o yüzden kapıyolu çözemedi diyor.

   At a post-TPOD signing in northern Virginia [21 November, 1998], Jordan confirmed outright in plain language that the Bowl, not the unweaving, was the cause of the One Power weirdness, and that it was a case of overstressing a ter’angreal.

   Bu da RJ’nin ağzından ne olduğu, theoryland den bakayım bulabilir miyim tam röportajı – orada da siliyorlar eski verileri şansıma ama.

   Son olarak Çanağın Son Savaş’taki kullanımı dünyayı değil belirli bir bölgeyi, Tha’kandar vadisini kapsıyor fark oradan olabilir.

  • #4675
   Rand
   Katılımcı

    Elayne in kapıyolu açmakta zorlanmasının sebebinin aşırı saidar kullandiktan sonraki yorgunluk olduğunu düşünmüştüm ama öyle değilmiş daha net bi anlatım olsa orda güzel olabilirdi neyse bende anladım artık saolasin 😉

  • #4678
   esposita
   Katılımcı

   bence de elaynenin yarattığı patlamadan anormallik oldu

  • #4848
   Thorsten Earlsson
   Katılımcı

   herkese merhaba açıklamalar için sağolun ama anlamadığım şu bir angrealin aşırı kullanımı devasa bir alanda anomaliye neden olduysa bunu neden kimse bilmiyor veya aklına gelmiyor ki??

  • #5019
   Elan Morin Tedronai
   Katılımcı

   Terangrealin etkilediğini hiç düşünmemiştim. Bende Rand gibi Elayne’in kapıyolu patlatmasından kaynaklandığını düşünmüştüm. R.J eğer onayladıysa diyecek bir şey yok. Bunu bildikten sonra bir şeyi farkettim. Çanağı kullanırken Elayne farklı bir şey daha hissediyordu ve bunun saidin olduğundan emindi. Saidinin kötü etkilenmesinin sebebi muhtemelen çanağı sadece kadınlarla kullanmalarıdır. Yön verilmemiş saidin akışı erkekleri daha çok etkiliyor olabilir. Bilmemelerinin sebebi çanak hakkında cahil olmaları bence. Sadece efsanelerinde kalan söylentilerle, atalarının çalışmalarını taklit ediyorlar. Çanağın saidin kullandığını da bilmiyorlardı mesela. Eğer bilselerdi en başta kullanmayı düşünmezlerdi veya çok ihtiyatlı olurlardı.

    

   Bu siteyi çok beğendim yapanların katılıp yorum yapanların ellerine sağlık .

  • #5250
   Rand
   Katılımcı

   Vayy elan saolasın gerçekten de olay dönüp dolaşıp lews therinin deliği kapatırkenki hatasına geliyor gibi belki de moridin kadınların başarısız olacağını biliyordu yanlarında erkek yönlendirici olmadığı için(burda tam bir halka için erkek yönlendiriciler de olması gerektiğini düşünürsek) tam bir halka kuramazlar diye düşünmüş olabilir aviendhanin örgüyu çözdüğünü gördüğü kısımda kurduğu cümlenin sonundaki halka göndermesi o yüzdendir muhtemelen.Ama deniz halkı yılların tecrübesiyle iyi rüzgar ördükleri için çanak işe yaramış gibi gözüküyor erkekler olmadan kusurlu olsada

16 yanıt dizini görüntüleniyor
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.