Dünyanın Gözü Tehdit Altında??

Anasayfa Topluluk Zaman Çarkı Tartışmaları Dünyanın Gözü Tehdit Altında??

3 yanıt dizini görüntüleniyor
 • Yazar
  Yazılar
  • #4868
   Thorsten Earlsson
   Katılımcı

   Ayrıca Dünyanın Gözü ile ilgili gelen haberler nasıl geliyor? Dünyanın Gözü ile Karanlıkdostları neyi hedefliyordu? Ne oldu?

   Anlayabilen var mı?

  • #4923
   Editor
   Üye

   Şimdi sırasıyla gidersek,

   Dünyanın Gözü tehdit altında gibi haberler nasıl geliyor? Ba’alzamon açıklıyor aslında

   “Hem sen benim izimi sürdün ha? Seni, kayanın altında sürünen kurtçuk, izimi sürdün ha? Doğduğun gün yolunu çizdim seni ya mezarına götürecek ya buraya getirecek yolu. Aiel’in kaçmasına izin verdim, hayatta kalacak ve yıllar boyunca yankılanacak sözleri söyleyecek biri. Jain Uzakgezgini, bir kahraman, bir aptal gibi boyadım ve benden kurtulduğunu düşünerek Ogierlere yolladım.”

   Tabi inanıp inanmamak ayrı mesele, burada Rand’ı oraya getirebilmek için özellikle bir Aiel ve Jain Uzakgezgini’ni haberdar ettiğini söylüyor.

   Dünyanın Gözü’ne saldırının amacı ne idi? Aslında uzun bir yazı konusu, epeydir de aklımda, öncelikle net değil amaç. Buradaki güçle Karanlık Varlık’ın zindanından çıkarılmaya çalışılabilir gibi birşey söylüyor Moiraine. Ama bu mümkün değil. O anda Terkedilmişler serbest kalıyor, Dünyanın Gözü ile mi ilintili? Değil. Açıkçası Moiraine’nin de kandırıldığı gibi bir ihtimal doğuyor bilmem ne dersiniz.

   Dünyanın Gözü’nde ne oldu? Göz’ün sadece bir kuyu değil, kullanan kişiye aşağı yukarı her istediğini yapmasını sağlayacak bir kaynak olduğu fikri vardı. Karanlık Varlık serbest bırakılabilir endişesi de bunu destekliyordu açıkçası, üzerine Rand’ın o güçle yapabildikleri de eklendiğinde öyle bir varsayım ve sonuç çıktı. Ama bu da bir teori.

   Göz’de ne oldu dersek, kaynağın Terkedilmişler’in eline geçmesi engellendi, iki Terkedilmiş hesaptan düştü. Valere Borusu bulundu, Ejder Sancağı açıldı, Yenidendoğan Ejder belli oldu. Daha ne olsun? 🙂

  • #4957
   Elan Morin Tedronai
   Katılımcı

   Bir diğer olasılık bana kalırsa Karanlık Varlık’ın mühürlerinden birisinin daha ortaya çıkması ve serbest kalmasını sağlamak olabilir. Saf  saidin kaynağının altında yer alması Baalzamon’un ona erişmesini engelliyor olabilir. Ayrıca desene etki edebilmesi için zaten Ejderin belli olması  gerekiyordu. Dünyanın Gözü ile bu kafa karışıklığı artık ortadan kalktı Ejder artık belli oldu. Karanlık Varlık söz konusu olduğunda Verin Mathwin’in de söylemiş olduğu gibi aklından geçenleri anlamak pek mümkün değil Baalzamonda ona en yakın, onu en iyi anlayan kişi.

  • #4981
   Editor
   Üye

   @elan-morin-tedronai Sonuçlar bakımından kesinkez doğru

   Nedenler hakkında ise, Moiraine’de aynı soru soruluyor yine ilk kitapta yanılmıyorsam o da yine @elan-morin-tedronai ile benzer şeyler söylüyor ve sonuca dikkat çekiyor.

   Neden ilk mührün ele geçirilmesi olabilir mi, olabilir bu da mantıklı teşekkürler katılım için.

3 yanıt dizini görüntüleniyor
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.