Ba’alzamon

5 yanıt dizini görüntüleniyor
 • Yazar
  Yazılar
  • #4867
   Thorsten Earlsson
   Katılımcı

   Ben seriyi bitirdim ama şunu hala çözemedim Ba’alzamon kimdi? Ishamael ise söyledikleri ve yapabildikleri Tek Güç ile örtüşmüyor ki? Ben Shai’tanım diyor üstelik, Karanlık Varlık ise bu nasıl oluyor?

  • #4925
   Editor
   Üye

   Ba’alzamon = Ishamael. Orada bir tereddüt yok, ilk başta Karanlık Varlık’ın sureti gibi varsayımlar vardı ama doğru değil.

   İlk kitap olması nedeni ile kendi kuralları ile çeliştiği bazı noktalar var, örneğin ikinci kitabın hemen başında da Liandrin, Moiraine’e diyor ki – kolayımda yok kitap aklımda kaldığı kadarıyla-

   ‘İstesekte odana giremezdik biz kardeşlerine karşı koruma koymuşsun ne gerek var ne saklıyorsun’

   Halbuki böyle birşey mümkün değil bu dünyanın kurallarına göre…

   Ben Shai’tanım iddiası, daha sonraları Ishamael için Sammael’di heralde, deliden de deliydi kendini Karanlık Varlık sanıyordu gibilerinden birşey söylüyordu.

  • #4956
   Elan Morin Tedronai
   Katılımcı

   Yaptıklarını tek güçle yapmıyordu o yüzden tek güç mekaniğine uymayan şeyler yapabiliyor. Kendisi ilk terkedilmiş olması sebebiyle Karanlık varlığın gözdesi ve onun özünü ( yani gerçek gücü) istediği kadar kullanıyor. Hatta bir süre sonra tek güç kullanmayı bırakıyor ve yaptığı her şeyi gerçek güç ile yapmaya başlıyor. Gerçek gücü kullanmak insanlarda olumsuz etkiler bırakıyor ve bir süre sonra kullanan kişide aşırı bağımlılık yaratan zararlı bir şey. Bu da zaten sınırda olan aklını zorluyor. Kendisi efsaneler çağında büyük bir filozof ve teolog. Bu sebeple kendisinin karanlık varlığın eli sureti olduğuna inanmış olması muhtemeldir.

  • #4980
   Editor
   Üye

   Gerçek Güç içinde sınırlamalar olması gerekli, örneğin uçmak Tek Güç ile de imkansız Gerçek Güç ile de – gibi. Ama evet bence de devamındaki mantık geçerli, ilave olarak biraz da gizem ve gerilim yaratma isteği yatıyor Robert Jordan’ın ilk kitaplar olması nedeni ile bence.

  • #4990
   Elan Morin Tedronai
   Katılımcı

   Sınırlamalar muhakkak vardır ama biraz daha farklı işliyor sanırım gerçek güç. Bir örnek vermek gerekirse son kitapta Demandred bir kuşun gözünden savaş alanını izliyor. bunu da gerçek güçle yapıyor ve konuyu düşünürken gerçek güç sayesinde yaptığını tek güç ile böyle bir şeyin yapılamayacağını söylüyor. Yine gerçek güçle kapıyol oluştururken görüntüdeki farklılık yine bir mekanizma farkı olduğunu düşündürdü bana. Bence meraktan ziyade bir derinlik katmak gibi bir motivasyonu vardı. Böylece ishamael hakkında bir fikrimiz oluyordu dolayısıyla shaitan hakkında da bilgi sahibi oluyoruz. Bir taşla iki kuş vurmak gibi.

  • #4993
   Editor
   Üye

   Kuş numarasını Graendal’da yapıyordu, ikisi dışında başka örnek yok yanılmıyorsam onu bir kontrol etmek gerek hem hatırlayamadım hem bulamadım

   Tek Güç ve Gerçek Güç farkını yazıya da dökebiliriz belli bariz farklılıklar var doğru

5 yanıt dizini görüntüleniyor
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.