Aiel Bilgeleri

7 yanıt dizini görüntüleniyor
 • Yazar
  Yazılar
  • #4989

   Malden savaşı sırası da bir aiel kılanında neredeyse 400 yönlendirebilen kadın olduğunu öğreniyoruz. Son savaşta yolculuk yetisine de sahip olunmasına rağmen Rand’ı destekleyen klanlardan yönlendirebilen bütün bilgeler neden çağrılmıyor? Kuguda mı bir eksiklik var yoksa benim kaçırdığım bir şey mi var?

  • #4996
   Editor
   Üye

   İlk olarak Perrin’in ‘yönlendirebilen 400 kadın’ düşüncesi veya Tylee’nin raporu kabaca bir tahminden oluşuyor, aşağı yukarı diyerek kabul edersek toplamda 4.000 civarı yönlendirebilen Bilge olmalı.

   Aiel yönlendiriciler tüm cephelere bölünmüş vaziyette, ki bunların bir kısmı kuvvet olarak çok düşük, dolayısıyla her cephede 1.000’e yakın Bilge cevabı çıkıyor.

   Yani sayılar tutuyor yönlendiriciler bakımından, tabi aslında sahne sahne teyit etsek daha iyi olabilirdi ama o konuda okuduğum 2-3 yazıda güç dengesinin en çok kafa yordukları konu olduğu yazıyordu düşününce cephelerde 1.000’den fazla yönlendirici sayı dezavantajı, Kızıl Peçeliler, Sharalılar derken ancak denk düşüyor, normal.

   Tam izah edememiş olabilirim aslında Aiellerin bölünmesinden başlatarak anlatacaktım da sorudan uzaklaşıyoruz diye bir kısmını kestim mesajın, karman çorman olduysa tekrar edebilirim katılım için teşekkürler.

  • #4998

   Cevap için teşekkürler ama ben son savaşta dört cephede de 4000 kişilik bir aiel yönlendirici gücüne rastlamadım. Beyaz Kule sadece kendi aes sedaileri ile savaşıyor ve hiç bilgelerden bahsedilmiyor. Andor cephesinde kandaşlar ve bir takım aes sedailer var (burada kuleden daha fazla sayıda olduğu iddia edilen kandaşların da hepsinin çağırılmadığını söylemek lazım çünkü savaşta andor kuvvetlerinde yönlendiricinin az ılduğundan da yakınılıyor) Sınırboyları cephesinde kara kuleden erkekler var ama karşı tarafta 3 düzine dehşetlordu olduğu ve kendi sayılarının yetersiz olduğu söyleniyor yani bilgeler orada da değil. Son olarak afetteki savaşta da 4000 aiel bilgesi olsa elbet bir yerde etkileri görülürdü bemce ama yok. Bilgelerin ve kandaşların aralarında bazılarının çok zayıf olduğu söylenebilir ama tam bir halka katılan kadınların gücüne bakılmaksızın her kese rahatlıkla kalkan koyabiliyor yani zayıf oldukları için göz ardı edilmeleri de biraz saçma olurdu. Benim şahsi kanaatim üzülerek de olsa burada kurgu hatası olduğu ve yazarın karanlık tarafa yeterince dehşet lordu bulamadığı için bütün yönlendiricileri savaşa dahil etmediği yönünde. Çok uzun oldu sanırım kusura bakmayın.

  • #5004
   Editor
   Üye

   Şimdi şöyle bir sorun var, soruya net cevap için son kitabı didiklemek gerekiyor sahne sahne bölük pörçük olduğu için, halihazırda da ilk 9 kitabı didiklemiş haldeyim eldekileri biraz toparlayayım buna muhakkak tekrar bakacağım

  • #5251
   Rand
   Katılımcı

   Muhtemelen kurguda sayılara dikkat etmemislerdir ama aiel yönlendiriciler shayol ghul de savaştılar ama hepsine sahne yazamayacakları icin değinilmemesi normal aynı şekilde kardaşlar içinde savaşanlar var ancak kitapda hic bir zaman bütün kardaşlar toplanamiyor zaten kıtanın her tarafına dağılmış, tam aes sedai eğitimi almamış normal insanlar ve tek gücü kullanmayı geçtim tek güçle savaşmayı bile bilmedikleri aşikar(istisnaları vardır) nicelik olarak kalabalık olsalarda nitelikli olanları az dünyanın her tarafında sağlıkçı kandaş yok mesela zaten saklanmak zorundalar yönlendirmiyorlar falan neyse gelmek istediğim yer son savaşta zaten bütün kıtadaki insanlar savaş meydanında değildi hic savaştan haberi olmayan yerler oldu muhtemelen(son savaşın getirdiği o karanlık havayı tatmislardir tabiki de gene herkese bi hikaye yazamayacakları icin biz bilemeyiz) bu yüzden o kandaslara da ulaşılamamış olması normal senchan fethinin herkesi bir araya toplamanın imkansiz hala getirmesi ve kandaslarin hic bir zaman hep birlikte bir araya gelmemiş olmasi da etken bu meseleyi elayne cim  üstün zekasıyla son savaştan sonra halledecek ve kandaslardan mükemmel bir dengeleyici güç oluşturulacaktır tabi amyrilin cadsuane izin verirse😅

   Son bir kısa not seriyi rj nin bitirmedigini da göz önünde bulundurursak irili ufaklı pek çok kurgu hatası olması normal, bazı karakterlerin unutulmuş olması, herkese bir son yazılamamış olmasi falan bence normal serinin bitirilebilmesine şükretmek gerek

  • #5495
   Editor
   Üye

   Bu konuda özellikle ben son kitabı okuyalı çok uzun zaman olduğu için cepheleri dikkatli okuyunca işi açığa çıkarırız diye düşünüyordum. Pandemiden dolayı kitaptan hala uzağım ve okuyamadım ama tesadüf redditte benzer bir soruya denk geldim, orada da yanıt göremeyince biraz daha araştırdım.

   Öyle görünüyor ki nurtopu gibi bir açığımız oldu Son Savaş ile ilgili.

   Çok fazla yerden okudum o yüzden doğrudan kaynak veremiyorum ama birkaç görüşü paylaşayım destek olması bakımından

   1- Shaidoların 400 yönlendiricileri olmasını abartı ve diğer klanlardan da katılım olmasına bağlayıp diğer klanları yarım porsiyon saydığımızda dahi 2.00-2.500 yönlendirici çıkıyor. Hatta biri 150-180 arası çembere isabet ettiğini yazmış. 150 tam çemberin (13 aiel bilgeden oluşan 150 çemberin) savaşta gözden kaçamayacağına ve büyük bir kuvvet çarpanı olacağından bahsedilmiş. Ama Sharalılar ve Kara Ajah bizim tarafı mahvederken Aes Sedai dışında bir direniş görülmedi diye açıklamış.

   2- Aiellerin Shayol Ghul’de olduğundan bahsedilmiş ama orada da böyle büyük bir organize kuvvetten iz yok.

   3- En az 4 klanın Illian’da kaldığı, toplam sayıyı 1.200 e kadar indirdiği bunun da cephelere dağıldığı Mayene’deki yaralı kampında dahi Aiel bilgesi olmasına bağlayan var ama pek destekli değil.

   Daha çok fazla varsayım var ama desteksiz, örneğin karanlıktazıları yedi, kızıl peçeliler biçti vs ama bunlar ileriki safhalarda oldu örneğin.

   aşağı haklı bir isyan ekliyorum destek olması bakımından 🙂

   “Let me tell you my biggest issue with the Last Battle. It is not any of the following, although they are all legitimate and extremely annoying:

   – Army numbers and strength off by a large margin

   – Channeler numbers and strength off by a large margin

   – Stupid tactics

   – Seanchan lowered to a regular army power level despite being a lot better than anyone in Randland (except Aiel)

   – insignificant and small units like the Mayen Guards or the Two River bowmen given much more spotlight, mention and ability. When did the Mayners turn into superheroes and since when are 500 people more important to the battle than 5000 or 50 000? Realistically they cannot do anything. The Legion of the Dragon, Wolfguard and regular army are much more capable due to their numbers. The Mayeners are not channelers or super soldiers and couldn’t have had as alrge an impact as was implied.

   – Lack of destruction, no one south of Andor even knew or felt the Last Battle, except a month of bad weather. Where is the destruction we saw in the Age of Legends flashbacks? The Forsaken, shadowpsan and darkfriends were pathetic.

   – Shara way underpowered for a continent sized nation that is supposed to breed channelers.

   – Lack of death of characters. The Last Battle leaves all the main and most of the side characters alive. One Egwene doesn’t suffice.

   – etc., etc., etc.

   BUT THOSE ARE NOT WHAT BOTHERS ME THE MOST.

   The biggest, most appaling and downright criminal mistake Sanderson made was to ignore the Aiel. The Aiel forces that we know of would be able to SOLO  the number of shadowspan we saw at the last battle. The clans that came from the Waste would have been able to march to Shayol Gul while laughing and telling jokes and kill a couple of million shadowspan on the side as a distraction on the way. Yes, they were hyped up for a dozen books, but there is a reason for that.

   Why make them the best soldiers and then not use them? Maybe Sanderson realized he would have needed ridiculous amounts of shadowspan in order to threaten the Aiel? Anyway, nerfing them was a bad decision. He turned the most powerful force into another Andoran or Gheladanin squad. Exremely disappointing.

   Please, do not point me about the Aiel who fell to the Belakness as a reason for the nerf. Their numbers were not that great.

   Also, only the Miadens and the Brotherless went to Shayol Guyl, as mentioned in the text several times, that’s why Rhuarc resigned as clan chief in order to go there and the rest of the clan chiefs were dead on Merillor, so the “all Aiel went to Shayol Gul” has no foundation in reality.

   Where are my 250 000 to 500 000 invincible Aiel Sanderson? I could have accepted everything else in the books, but not this. This is an insult.”

  • #5508
   Kumarbaz
   Katılımcı

   Sanderson, seriyi hikaye o kadar dağılmışken büyük bir başarıyla bir araya getirip sonlandırdı, dil ve üslup açısından da takdir ediyorum ama böyle bir hata beni gerçekten çok üzüyor. Shaido bilgeleri arasında diğer klanlardan çok fazla bilge olabileceğine de ihtimal vermiyorum çünkü bilge olmak için zaten testten geçmek gerekiyor. Klanlarına bağlılıktan dolayı Shaido bilgeleri randa itaat etmemiş olabilir ama diğer klan bilgelerinde büyük çaplı bir bilge kırılması söz konusu olamaz ne de olsa ruhidean testi bunun için var.

  • #5512
   Editor
   Üye

   [postquote quote=5508]

   Shaidolarda daha fazla bilge var o kesin, Kışın Yüreği’nde veya Alacakaranlık Kavşağı’nda Perrin’e de söylüyorlar bunu hatta. Sebebi hizipleşme, yabancı bir Şefler Şefi’ni kabul etmeyenler, Shaidoları tutanlar, Rand’ın izlediği yolu beğenmeyen ya da darılanlar Shaidolar’a katılıyorlar sebebi de bu.

   Zaten yine tutarsızlık var, zar zor bin aes sedai olduğunu biliyoruz. Kandaşlarla onlarla bunlarla sayı abartalım üç bin diyelim. Koskoca kıtada gücü açığa çıkmış üç bin kişi var. Aiellerde 5 bin gibi bir rakam çıkıyor ilk senaryoda…

7 yanıt dizini görüntüleniyor
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.