Aiel Bilgeleri

4 yanıt dizini görüntüleniyor
 • Yazar
  Yazılar
  • #4989
   Halil Talha Kuruçay
   Katılımcı

   Malden savaşı sırası da bir aiel kılanında neredeyse 400 yönlendirebilen kadın olduğunu öğreniyoruz. Son savaşta yolculuk yetisine de sahip olunmasına rağmen Rand’ı destekleyen klanlardan yönlendirebilen bütün bilgeler neden çağrılmıyor? Kuguda mı bir eksiklik var yoksa benim kaçırdığım bir şey mi var?

  • #4996
   Editor
   Üye

   İlk olarak Perrin’in ‘yönlendirebilen 400 kadın’ düşüncesi veya Tylee’nin raporu kabaca bir tahminden oluşuyor, aşağı yukarı diyerek kabul edersek toplamda 4.000 civarı yönlendirebilen Bilge olmalı.

   Aiel yönlendiriciler tüm cephelere bölünmüş vaziyette, ki bunların bir kısmı kuvvet olarak çok düşük, dolayısıyla her cephede 1.000’e yakın Bilge cevabı çıkıyor.

   Yani sayılar tutuyor yönlendiriciler bakımından, tabi aslında sahne sahne teyit etsek daha iyi olabilirdi ama o konuda okuduğum 2-3 yazıda güç dengesinin en çok kafa yordukları konu olduğu yazıyordu düşününce cephelerde 1.000’den fazla yönlendirici sayı dezavantajı, Kızıl Peçeliler, Sharalılar derken ancak denk düşüyor, normal.

   Tam izah edememiş olabilirim aslında Aiellerin bölünmesinden başlatarak anlatacaktım da sorudan uzaklaşıyoruz diye bir kısmını kestim mesajın, karman çorman olduysa tekrar edebilirim katılım için teşekkürler.

  • #4998
   Halil Talha Kuruçay
   Katılımcı

   Cevap için teşekkürler ama ben son savaşta dört cephede de 4000 kişilik bir aiel yönlendirici gücüne rastlamadım. Beyaz Kule sadece kendi aes sedaileri ile savaşıyor ve hiç bilgelerden bahsedilmiyor. Andor cephesinde kandaşlar ve bir takım aes sedailer var (burada kuleden daha fazla sayıda olduğu iddia edilen kandaşların da hepsinin çağırılmadığını söylemek lazım çünkü savaşta andor kuvvetlerinde yönlendiricinin az ılduğundan da yakınılıyor) Sınırboyları cephesinde kara kuleden erkekler var ama karşı tarafta 3 düzine dehşetlordu olduğu ve kendi sayılarının yetersiz olduğu söyleniyor yani bilgeler orada da değil. Son olarak afetteki savaşta da 4000 aiel bilgesi olsa elbet bir yerde etkileri görülürdü bemce ama yok. Bilgelerin ve kandaşların aralarında bazılarının çok zayıf olduğu söylenebilir ama tam bir halka katılan kadınların gücüne bakılmaksızın her kese rahatlıkla kalkan koyabiliyor yani zayıf oldukları için göz ardı edilmeleri de biraz saçma olurdu. Benim şahsi kanaatim üzülerek de olsa burada kurgu hatası olduğu ve yazarın karanlık tarafa yeterince dehşet lordu bulamadığı için bütün yönlendiricileri savaşa dahil etmediği yönünde. Çok uzun oldu sanırım kusura bakmayın.

  • #5004
   Editor
   Üye

   Şimdi şöyle bir sorun var, soruya net cevap için son kitabı didiklemek gerekiyor sahne sahne bölük pörçük olduğu için, halihazırda da ilk 9 kitabı didiklemiş haldeyim eldekileri biraz toparlayayım buna muhakkak tekrar bakacağım

  • #5251
   Rand
   Katılımcı

   Muhtemelen kurguda sayılara dikkat etmemislerdir ama aiel yönlendiriciler shayol ghul de savaştılar ama hepsine sahne yazamayacakları icin değinilmemesi normal aynı şekilde kardaşlar içinde savaşanlar var ancak kitapda hic bir zaman bütün kardaşlar toplanamiyor zaten kıtanın her tarafına dağılmış, tam aes sedai eğitimi almamış normal insanlar ve tek gücü kullanmayı geçtim tek güçle savaşmayı bile bilmedikleri aşikar(istisnaları vardır) nicelik olarak kalabalık olsalarda nitelikli olanları az dünyanın her tarafında sağlıkçı kandaş yok mesela zaten saklanmak zorundalar yönlendirmiyorlar falan neyse gelmek istediğim yer son savaşta zaten bütün kıtadaki insanlar savaş meydanında değildi hic savaştan haberi olmayan yerler oldu muhtemelen(son savaşın getirdiği o karanlık havayı tatmislardir tabiki de gene herkese bi hikaye yazamayacakları icin biz bilemeyiz) bu yüzden o kandaslara da ulaşılamamış olması normal senchan fethinin herkesi bir araya toplamanın imkansiz hala getirmesi ve kandaslarin hic bir zaman hep birlikte bir araya gelmemiş olmasi da etken bu meseleyi elayne cim  üstün zekasıyla son savaştan sonra halledecek ve kandaslardan mükemmel bir dengeleyici güç oluşturulacaktır tabi amyrilin cadsuane izin verirse😅

   Son bir kısa not seriyi rj nin bitirmedigini da göz önünde bulundurursak irili ufaklı pek çok kurgu hatası olması normal, bazı karakterlerin unutulmuş olması, herkese bir son yazılamamış olmasi falan bence normal serinin bitirilebilmesine şükretmek gerek

4 yanıt dizini görüntüleniyor
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.