Karakterler

Basel Gill

Basel Gill, Andor’un başkenti Caemlyn’de Kraliçe’nin Takdisi isimli hanın sahibi. Orta yaşlarda şişman, pembe yüzlü biridir. Grileşmiş saçlarını kafasının kel kısmına doğru tarasa da tam olarak örtecek saçı olmadığı belli olmaktadır.

Basel, nazik, çalışkan, dürüst ve cömert nitelikte tam ekmeğinin derdinde namuslu bir esnaf karakterindedir. Andor’a ve Kraliçesine tam ve gönülden bağlıdır. Gençliğinde Aiel Savaşları’na katılmıştır. Genel kanının aksine hanın aşçısı Coline ile evli değildir. Thom Merrilin ile gençliklerine dayanan iyi bir dostlukları vardır. Taş oyununu sevse de pek başarılı bir oyuncu değildir, genel olarak kumar oyunlarında da pek maharetli veya şanslı değildir. Her hancı gibi dedikodu yapmayı sever.

Başkentte kaliteli ve saygın bir hana sahip iyi ve sorunsuz bir hayat sürmekte olan Basel Gill, doğal olarak Mat ve Rand’ın hanın kapısından içeri girmesi ile o bildiği hayata veda eder. İki Nehirli gençlere para almaksızın yemek ve oda verir ve dostluk gösterir. Bu nedenle başı Beyazpelerinlilerle derde girer ancak gençlere sahip çıkar. Moiraine ve yol arkadaşları Caemlyn’e geldiğinde onları da misafir eder ve yine para almamakta diretir. Bu defa başı Elaida ile derde girer ve Aes Sedai tarafından sorgulanır.

Bunlar tabi günlük hayatta karşılaşılabilecek sorunlar, devamı seriyi bitirmemiş kimseler için spoiler içeriyor o yüzden heyecanı kaçmasın diyorsanız okumayın.

*

*

*

*

*

Moiraine ve yol arkadaşları Caemlyn’den ayrıldıktan sonra Elaida tarafından sorgulandığını söylemiştik, bunun ardından hayatı tekrar olağan akışına döner. Sahte Ejder’in şehirde yarattığı heyecan da sönünce, geriye yalnızca Beyazpelerinliler ile yaşadığı sorun miras kalır ancak han korumalarının mevcudiyeti nedeni ile pek endişe etmez.

Hayatı tekrar Mat ve Thom hanına çıkageldiğinde yön değiştirir. Başkentte bu süre içerisinde bir takım değişiklikler olmuştur ve tüm şehir gibi o da bu durumdan rahatsızdır. Üzerine Mat’in anlattığı kız veliahta suikast komplosunu öğrenir ve yardımcı olmak için bu durumun şehirde duyulmasını sağlar. Bir hancı başka ne yapabilir?

Olaylar hız kazanır ve beklenmedik şekilde bir gün Kraliçe yardımına ihtiyaç duyunca hanını terkederek Morgase ile birlikte Caemlyn’den ayrılırlar.

Bir Cevap Yazın