Karakterler

Bartim

Bartim, Beyazköprü’de Yolcunun Dinlenme Yeri adlı pek revaçta olmayan bir hanın sahibi. Kel ve şişman orta yaşlarında bir adamdır.

Bartim tüccar doğalı bir hancıdır, cimridir, yakınmalarından hancılıktan pek hazzetmemediği anlaşılmaktadır. Kendisi temiz bir adam değildir ve hanı da Rand’ın gözlemlerine göre pek temiz değildir. Ne var ki dedikoduyu oldukça sever ve Beyazköprü’de olan biten herşeye hakimdir.

Yolcunun Dinlenme Yeri

Beyazköprü kasabasının meydanında yer alan hanın adı. Tabelası ikiye bölünmüştür, bir yanında sırtına bohça vurmuş bir adam, diğer yanında ise başını yastığa dayamış aynı adam görünmektedir. Bunu açayım, bir yüzde iki resim var ilkinde yolcu sırtında bohça ile geliyor, ikincisinde de handa uyuyup dinleniyor. Adı da buradan geliyor veya bu resimler adı tasvir ediyor. Artık ne işinize yarayacaksa bu bilgi …

Hanın sahibi Bartim, Arinelle Nehri’nin kıyısında yer alan kasabaya denizciler sık sık geldiği ve karaya çıktıklarında kavga ettikleri için hanın orta yerine omuz yüksekliğinde duvar çekip salonu ikiye bölmüş ve her iki tarafa da bir şömine eklemiştir.

Bir Cevap Yazın