Yerler

Baerlon

Baerlon Andor’a bağlı bir kasabadır. Heran Adan tarafından idare edilmektedir, tam doğrusunu söylemek gerekirse Vali Heran Adan tarafından. Puslu Dağlar yakın olduğundan ve bu dağlarda demir madeni bulunduğundan dolayı Baerlon için madenci kasabası diyebiliriz. Kasabanın demircileri meşhurdur, demir işçilikleri inceliklidir ve eserleri dünyanın dört bir tarafına yayılmıştır.

Uzak ve nispeten kuş uçmaz kervan geçmez bir yerde bulunduğundan dolayı kasaba kapıları güneş doğduktan sonra açılır ve güneşin batışından sonra açılmamak üzere kapanır. Baerlon’un olaylara uzaklığını Thom Merrilin şöyle tarif eder ‘Orası herhangibi birşeyi duyan dünyadaki son yerdir

Konum

Baerlon bağlı olduğu Andor‘un ve başkent Caemlyn’in batısında yer almaktadır. Baerlon’un hemen batısında ise Puslu Dağlar yer alır. İki Nehir bölgesinin kuzeyinde veya kuzeybatısında (bir türlü emin olamadım) yer almaktadır.

Baerlon kasabasına çıkan üç yol vardır, bu yollardan biri Taren Salı‘na ve Taren Nehri‘ne açılmaktadır ki ben bunun güney yolu olduğunu düşünüyorum. Diğer yol batıya yani Puslu Dağlar’a gitmektedir. Kuzeydoğu yolunda ise Beyazköprü yer almaktadır.

Kasabanın yalnızca iki kapısı bulunmaktadır, biri Beyazköprü yoluna çıkan Beyazköprü kapısı ki bu kapı kasabanın kuzeydoğusunda yer alır, diğeri batı kapısıdır bu kapı da Caemlyn yoluna açılır.

Kasaba

Baerlon ana yollara uzak olduğundan ve jeo-politik bir öneme sahip olmadığından dolayı kasabayı kütükler ve ağaçtan gözetleme kuleleri çevreler, bu duvarların yüksekliği 20 feet ( 2 metreye yakın yanılmıyorsam) ölçüsündedir.

Kasabanın ve kasabaya çıkan yollar bozuktur, bunda demir ve demirden yapılan malzemeleri taşıyan ağır at arabalarının payı da büyüktür.

Baerlon’da 9 han bulunmakta olup saray veya kale gibi bir yapı bulunmamaktadır, sadece birkaç büyük ev – ki biri valinindir.

Ekonomi

Baerlon orman ve dağlarla çevrili olduğundan madencilik dışında bir ticari öneme haiz değildir, bu yüzden de pek gelişmemiş fakir bir kasabadır. Puslu Dağlar’dan çıkarılan demiri Baerlon’a taşıyan kasabalıların başlıca geçim kaynağı da madencilik ve demirciliktir. Bahsedildiği üzere kasabanın demircileri oldukça maharetlidir.

Madenciliğin ve demir işçiliğinin yanı sıra kasabanın etrafında ve özellikle kuzeyinde pek çok büyük çiftlik yer almaktadır.

Baerlon’lu tüccarlar başlıca demir ticareti yapsa da zaman zaman köylere inerek İki Nehir’den tütün ve odun almaktadır.

Bir Cevap Yazın