Yerler

Badeçay Hanı

Badeçay Hanı, Andor‘un İki Nehir bölgesinde Emond Meydanı köyünde yer almaktadır. Hanın ismi hemen yakınında akmakta olan Badeçay‘dan gelmektedir.

Badeçay Hanı’nın sahibi aynı zamanda belediye başkanı olan Bran al’Vere‘dir ve karısı Marin al’Vere handa aşçılık yapmaktadır. Hu Barran ve Ted Barran kardeşler ahır da uşak olarak görevlidir.

Badeçay Hanı, Çayır’ın doğu ucunda Araba Köprüsü ile ortasında dev bir meşe büyüyen geniş,eski bir taş temelin arasında yer alır. Böylelikle hemen Emond Meydanı’nın girişinde yer almaktadır.

Yaz aylarında hanın yanında bulunan temele Bran Al’Vere masa ve sandalyeler atar, dev meşe ağacının gölgeliğinde insanlar burada açık havada serinlerler.

Badeçay Hanı tasviri

Badeçay Hanı tasviri

Han binasının birinci katı ırmak taşından inşa edilmiş olsa da binanın temelleri daha eski ve farklı taşlardan inşa edilmiştir. Binanın ikinci katı beyaz badanalı olup ilk kattan geniş olduğu için etrafında çıkıntı yapmaktadır. İkinci katın köye bakan tarafında Bran Al’Vere ve ailesi yaşamaktadır.

Köydeki bütün yapıların binası saz damlı iken hanın çatısı kırmızı kiremitlerden oluşur.

Hanın ilk katında bulunan salon kare şeklindedir ve salondaki şömine ırmak taşındandır,omuz yüksekliğinde şömine rafı üzerinde cilalı tütün kutusu ve şömine rafında köydeki tek saat bulunmaktadır. Şöminenin karşısındaki rafta kitaplar dizilidir. Diğer duvarın dibine bira ve şarap fıçıları dizilmiştir. Salonun hemen yanında mutfak ve mutfağın arkasında ahırlar bulunmaktadır.

Badeçay Hanı’nın bodrum katı mahzen olarak kullanılmaktadır. Hanın Tırmık adında sarı ve tembel bir kedisi bulunmaktadır.

Emond Meydanı Köy Kurulu Badeçay Hanı’nda toplanmaktadır.

Bir Cevap Yazın