Karakterler

Aram

Aram, Tuatha’an. Raen ve Ila’nın torunudur. Karavanlarda bir Gezgin olarak doğup büyümüştür.

Uzun boylu, ince yapılı, koyu gözlü yakışıklı bir gençtir Aram. Mat, Rand ve Perrin ile hemen hemen aynı yaştadır.

Özgüveni oldukça yüksek, girişken, kibirli ancak yetenekli ve becerikli birisidir. İyi dans ettiğini de ekleyelim. Karavanlarda annesi ile birlikte yaşamaktadır, babasından hiç bahsedilmez. Hiç baba görmeden büyüdüğünü varsaymak mümkündür.

*

11. Kitap Düş Hançeri’ni bitirmediyseniz artık ilerlemeyin

*

Son uyarı

*

Aram’ın hayatı Tuatha’an Puslu Dağlar’ın eteklerinde iken karavanlara Trollocların saldırması ile değişir. Bu saldırıda annesi ölür ve Aram intikam temalı filmlerde gördüğümüz bir gecede olup biten değişimlerin birebir aynısını geçirir. Gezginlerin örneği görülmedik şekilde Emond Meydanı’na sığınması ile Perrin’e gider ve kendisine kılıç öğretmesini ister ki bu karavanlarda doğup büyümüş biri için tüm hayatını silip atmak manasına gelir.

Aram’a kılıcı Tam al’Thor öğretir, beklenmedik şekilde Aram bu silahta kısa sürede ustalaşır. Sessiz ve Perrin dışında geçinilmez biri haline dönüşür. Perrin’in korumalarından biridir ve ölüme atılmaktan hiç çekinmez. Faile’ye de aşırı bağlıdır. Perrin’in yanında Trolloclar ve Aiellerle savaşır. Kılıcını kullanmak konusunda fazla hevesli hale gelir, öyle ki Perrin’i zaman zaman rahatsız etmeye başlar bu huyu.

Aram’ın saplantılı ve saldırgan biri haline dönüştüğüne tanık oluruz, ailesini kaybetmiştir ve arkadaşı yoktur. Kendisinin de çeşitli güzellemeler yaptığı üzere yalnızca kılıcı vardır. Buradaki durumunu yeni ehliyet almış bir gencin arabayı babasının park ettiği arabanın konumunu beğenmeyip milimetrik parketmek için yarım saat uğraşmasına benzetebiliriz. Aram’da kılıcını kullanmak konusunda hevesli ve sabırsızdır. Ama tabi konu insan öldürmek olduğu için örnek uyuşmuyor olabilir.

Ardından Aram Masema ile tanışır. Ve fırsat buldukça onun kampına gitmeye başlar. Aram’ın Masema’nın kampında fazla vakit geçirdiği konusunda Baldwin Perrin’i uyarsa da artık o Aram’ın kontrolünü kaybetmiştir.

Masema ne yapar ne eder ,ki aslında çok uğraştığı da düşünülmüyor, Aram’ın beynini yıkamayı başararak onu Perrin’in karanlıkdostu olduğu yönünde ikna eder. Malden kasabasında Aram Perrin’e saldırır. Ancak onlar savaşırken bir Shaido tarafından Aram öldürülür.

Aram’ın öyküsü böylelikle Ghaeldan’da karanlık bir şekilde sona erer.

Bir Cevap Yazın