Ülkeler

Andor

Andor Bayrağı

YönetimMutlak Monarşi
HükümdarKraliçe Morgase Trakand
BaşkentCaemlyn
NüfusYaklaşık 10 milyon
VeliahtElayne Trakand
Kılıcın İlk PrensiGawyn Trakand
Kumandan MareşalGareth Bryne
OrduKraliçenin Muhafızları

Andor, anakaranın merkezinde yer alan sınırları güneyde Murandy, batıda Puslu Dağlar, doğuda Erinin nehri ve kuzeyde Caralain Çayırı’na dek uzanan en kalabalık ve en büyük ülkedir. Yüzyıl Savaşları’ndan sonra özgürlüğünü ilan eden ilk ülke olmuştur. Başkenti Caemlyn’dir ve tüm ülke nüfusu 10 milyon civarındadır. Sınırboylarının ardından anakaradaki en kalabalık ve en eğitimli orduya sahiptir ki kaydedilen en büyük rakam geçen yüzyıllar içerisinde 200.000 askerdir.

Gelenekler doğrultusunda Aslan Tahtı’na oturup Gül Tacı’nı takan Kraliçe ülkeyi yönetir ve ardından tahta en büyük kız evlat geçer. En büyük erkek evlat Kılıcın İlk Prensi olarak ordunun başına geçer. Eğer prens yok ise bu göreve birisi atanır. Eğer Kraliçe’nin bir kız evladı yoksa Ishara’nın soyu ile en fazla bağlantıya sahip kadın olmak şartı ile Ev’in Yüksek Makamı taht üzerinde hak iddia eder ancak bu değişiklik dönemi her zaman barışçıl yollarla olmamaktadır. Kraliyet ailesinin getirdiği bu geleneğe uyarak tüm asil evlerde anneden kıza Yüksek Makam koltuğunu miras bırakmaktadır. Yine Andor kraliyet ailesinin bir başka geleneği olarak kız-veliaht Tar Valon’a Aes Sedai olarak eğitim görmek üzere gönderilir ve Tar Valon’un Caemlyn’de Kraliçe’nin Danışmanı olarak bulundurduğu bir Aes Sedai bulunmaktadır.

Andor haritası

Andor ordusunun ana ve devamlı savaş gücünü Kraliçe’nin Muhafızları oluşturmaktadır. Bunlar Kraliçe’ye bağlı, başkentte polislikte yapan devamlı askerlerdir ve Kraliçe Morgase döneminde Kraliçe’nin Askerleri’nin sayısı 10.000’e yakındır. Kraliçenin Askerleri kırmızı tunik, beyaz uzun yakalar, parlak örgü zırh veya plaka zırh, kırmızı pelerin ve koni şeklinde ızgaralı miğfer takarlar. Subaylar omuzlarına rütbe düğümleri ve mahmuzlarına altın aslan başı takarlar. Kumandan-Mareşal omuzlarında dört düğüm taşırken, yüzbaşı üç, teğmen iki ve çavuşlar tek düğüm taşırlar.

Tarih boyunca Andor sınırı bulunan komşuları tarafından baskı altında tutulmuştur, doğuda Cairhien ile sık sık savaşmışlar ve güneyde Murandy’li eşkiyaların baskınları ile uğraşmak zorunda kalmışlardır.

Ticari bakımdan Andor hem kara yolu hem nehir taşımacılığı olmak üzere anakaranın ticaret merkezlerinden biridir, odun, kıymetli metallar, metal işlemeleri, tütün ve tahıl başlıca üretim ve ithal kalemleridir. Ülkenin zenginliği yer altı kaynaklarına doğrudan bağlantılı olup Puslu Dağlar altın, gümüş, bakır ve demir madenciliği açısından Andor için hayati öneme sahiptir. Anakaranın en büyük ve çeşitli Çan dökümhaneleri yine Andor’da bulunmaktadır. Sığır eti, koyun eti, keten, dokuma ve deri ürünleri ihraç edilmektedir.

Tarihçe

Kırılışı takip eden ilk bin yıl içerisinde kurulan On Ulus Paktı sırasında Andor’un batısına Manetheren ve doğusuna Coremanda hakimdir. Caemlyn ilk olarak Coremanda’nın batı bölgesinde Erinin Nehri kıyısında ticaret merkezi ve güçlü bir kale olarak kurulmuştur. Trolloc Savaşları’nda her iki ülkenin yıkılması ile bölgeye Farashelle, Aldeshar, Caembarin, Nerevan ve Esandara hakim olmuş ve yıkıntı halindeki Caemlyn kalesini bırakarak doğuda aynı isimli yeni bir şehir inşa etmişlerdir. Artur Şahinkanadı’nın Aldeshar’ı işgali ile imparatorluğuna katılan bölgeye Şahinkanadı genel vali atamıştır.

Andor’un Genel Valisi olan Aldeshar Kralı Ramedar’ın kızı Endara Casalain döneminde Artur Şahinkanadı’nın generallerinden Souran Maravaile ile Endara’nın kızı Ishara Casalain arasında ilişki başlar ve Artur Şahinkanadı’nın ölmesi ile evlenerek askerleri ile birlikte Andor’da yaşamaya başlarlar. Endara Casalain kızı Ishara lehine tahttan feragat eder ve Ishara Andor’un ilk Kraliçesi olarak bağımsızlığını ilan eder. Sınırboylarından Jaramide’li olan General Souran Maravaile değil de Ishara’nın ülkenin başına geçmesi Ishara’nın bölgenin yerlisi olmasından dolayıdır.

Bu dönemde yalnızca Caemlyn şehri ve bağlı köylere sahip olan Andor, Kraliçe Ishara büyük kızını Tar Valon’a eğitim için göndererek Beyaz Kule ile müttefik olur ve bu adeti başlatmış olur. Şahinkanadı İmparatorluğu’nun tümünün değil yalnızca elde edebileceklerinin peşine düşer ve ülkeyi mevcut sınırlarına dek genişletir. Bu esnada Caemlyn içerisinde Esandara sınırlarını geri almayı veya Şahinkanadı’nın tüm imparatorluğu üzerinde hak iddia etmek isteyenler ile olduğu kadar yeni bir ülke kurulmasını kabul etmeyenlerle de uğraşmıştır. Askeri gücünü diğer hak talebinde bulunan mirasçılarla savaşmaya harcamayıp yani askeri kırdırmayıp, kaynaklarını kontrollü ve idareli kullanarak zaman içerisinde zayıflayan yakın çevreyi gerek ele geçirerek gerek diplomatik yollarla fethederek anakaranın en büyük ülkesine sahip olmayı başarmıştır.

Ishara’nın oğullarının savaşlarda ölmesi ile tahta kızı Alesinde geçer. Aynı şekilde Alesinde’nin oğulları da ölür ve tahta kızı Melasune geçer. Artık bundan sonra tahtın anneden kıza geçme geleneği de böylelikle başlamış olur.

Taht Mücadeleleri ve Yakın Dönem

Andor tahtı için bilinen üç veraset savaşı yapılmıştır ki bunlardan kaydı bulunan yalnızca Y.Ç. 500 yılında Andor’un tüm evlerinin bölündüğü ve 7 yıl süren iç savaştır. Savaşın sonunda taraflardan biri tahtı eline geçirmiş olmakla birlikte asıl hak talep eden hiçkimse hayatta kalamamıştır.

Y.Ç. 972 yılında ise Kraliçe Mordrellen Mantear bir ardılı olmaksızın ölür. Oğlu Luc ve kızı Tigraine’in her ikisi de iki yılı aşkın süredir kayıptır. Taht Mücadelesi’ne pek çok aile katılır ancak Üçüncü Taht Mücadelesi olarak bilinen bu dönem savaşlardan ziyade Daes Dae’mar ve diplomasi yolu ile sürmüş ve nihayetinde Trakand Evi’nin Yüksek Makamı Morgase Aslan Tahtı’na oturmuştur. Ardından Tigraine’nin kocası Taringail Damodred ile evlenerek Cairhien ittifakını da sağlama alır. Bu evliliğinden Elayne ve Gawyn adında iki çocuğu olur.

Yerleşim Yerleri

CaemlynBuryhillEmond MeydanıKore Pınarları
ArienCary GeçidiForel Pazarı
Seyrantepe
BaerlonCullen's CrossingDört Kral
Sheran Pazarı
BeyazköprüDamelienHarlon Köprüsü
Taren Salı
Breen ÇayıDeven YoluJorntepeYeni Braem

Andor Evleri

Büyük Evler
AnsharCarandMarneSarand
ArawnCoelanNorthanTaravin
BarynGilyardNorwelynTraemane
CandraedHaevinPendarTrakand
CaerenMantearRenshar
Küçük Evler
AnkarinGilbearnMaranSharplyn
ArmaghanLaydenMatherinTraehand
AvarhinJanevorMartanVordarian
BranstomPensenorRaened

Bir Cevap Yazın