Gündem

Alanna Mosvani ve Gaidinleri Belli Oldu

Zaman Çarkı dizisi oyuncu kadrosuna yapılan üç ilave açıkçası şaşkınlığa neden oldu. Zaman Çarkı dizisi resmi twitter hesabı WotonPrime tarafından yapılan duyuruda Yeşil Ajah’tan Aes Sedai Alanna Mosvani ve muhafızı Ihvon ile kitaplarda olmayan karakter Maksim’i canlandıracak oyuncular açıklandı.

Alanna Mosvani karakterini 38 yaşındaki Hintli oyuncu ve model Priyanka Bose canlandıracak, Black Earth Rising dizisi ile tanınan Nijerya asıllı aktör Emmanuel Imani ise Ihvon karakterini canlandırırken senaryoya eklenen Maksim karakteri ile Amerikalı aktör Taylor Napier  boy gösterecek.

deadline.com oyuncu resmi

Açıklama haberin başında da belirtildiği gibi beraberinde soru işaretlerini de getirdi, ilk defa Büyük Av kitabında oldukça kısa yer alan ve ancak dördüncü kitap Gölge Yükseliyor’da tekrar karşımıza çıkan Alanna karakterinin 1. sezon çekimleri sırasında açıklanması karaktere ait bölümlerin genişletilmiş olabileceği yorumlarına neden oldu. Rafe Judkins daha önce karakter ve sahnelerin arttırılıp azaltılabileceği hatta yer yer tamamen çıkarılabileceğini açıkladığından durumun buna yorulması normal elbette.

Alanna karakterinin açıklanmasının yaratığı asıl endişe Robert Jordan‘ın tüm seride 2.000’den fazla karakter kullanmış olmasından kaynaklanıyor. Alanna bu karakterler içerisinde derinlik – bölüm sayısı bakımından en iyimser yorumla ilk elliye ancak girebilir. O halde neden yeri olmamasına rağmen bu denli erken açıklandı? Acaba diziyi 15-20 karakterle mi çekecekler? İsmi geçen yüzlerce, bakış açısı – diyaloğu çok daha fazla olan diğer Aes Sedailer kesilecek mi? Alanna açıklandıysa Elaida, Verin, Siuan, Leane, Liandrin, Sheriam bunlar neden açıklanmadı? Elayne ve Min neden hala ortada yok? gibi çoğaltılabilecek pek çok sorunun yarattığı bir tedirginlik hakim.

İlave olarak Taylor Napier’in seçildiği Maksim karakteri Robert Jordan tarafından kitaplarda Owein olarak kurgulanmıştı, belki yalnızca bir isim değişikliği belki de yapımcılar tarafından dizinin erken safhalarında izleyiciye Zaman Çarkı dünyasının bizimkinden ne kadar farklı olduğunu göstermek için eklenen bir karakter. Ancak ne olursa olsun resmi olarak kitaplarla dizi arasındaki ilk farklılık olarak kayıtlara geçti.

Zaman içerisinde detaylar muhakkak netleşecektir ancak Alanna duyurusu karakteri oynayacak oyuncu ve beğenilerden çok bu sorularla ilgili teorileri beraberinde getirmiş oldu.

Bir Cevap Yazın