Kitaplar

Alacakaranlık Kavşağı

Alacakaranlık Kavşağı kitap kapak resmi
Yayın Tarihi : 1 Kasım 2003
Kapak Tasarım: Darrell K. Sweet
Kısaltılışı : A.K. / CoT.
ISBN : 9780312864590
Yayınevi(ABD): Tor Books
Yayınevi(TUR): İthaki
Tercüme Eden: Niran Elçi
Bölüm Sayısı  : 30
Sayfa Sayısı : 704

Zaman Çarkı döner ve Çağlar gelip geçer. Geriye bıraktığı anılar efsaneye dönüşür. Efsane solup mit olur ve onu doğuran Çağ yeniden geldiğinde mit bile unutulmuştur. Bazılarının Üçüncü Çağ dediği, henüz gelmemiş ve geçeli çok olmuş bir Çağ’da, Rhannon Tepeleri’nde bir rüzgâr yükseldi. Rüzgâr başlangıç değildi. Zaman Çarkı dönerken başlangıçlar ve bitişler yoktur. Ama bir başlangıçtı. – Alacakaranlık Kavşağı

Zaman Çarkı serisinin onuncu kitabı Alacakaranlık Kavşağı, dokuzuncu kitap Kışın Yüreği‘nden sonra üç yıllık bir aranın ardından 2003 yılında 30 bölüm olarak yayınlanmıştır. Ülkemizde 2006 yılında İthaki Yayınları tarafından Niran Elçi’nin tercümesi ile yayınlanmıştır. Amerika’da ilk yayınlanmasının ardından kısa sürede New York Times Bestseller listesinde ilk sıraya yerleşmiş ve üç ay boyunca da kalmıştır. Sıralamada 1 numaraya çıkmayı başaran serinin üçüncü kitabıdır.

Bir önceki kitabın sonlarına doğru vites aniden artmış bazı mucizeler ve bazı felaketler yaşanmıştı. Alacakaranlık Kavşağı genelde olduğu gibi bu olaylar hiç yaşanmamış gibi, dünyanın çok farklı bir bölgesindeki bambaşka konularla başlıyor. Bu vesile ile kitap özet ve tanıtımı için ansiklopedik bilgiler yerine fazlaca yoruma batmış detaylar vereceğim uyarısını da peşinen yapmak isterim, umarım ters tepmez.

Beş büyük generalden biri olan Rotel Ituralde ile tanışıyoruz, Domanlı general istilacı Seanchanlar’a karşı ittifak arayışında ve aynı zamanda bir direnişi örgütlemektedir. İlk defa okuyorsanız muhtemelen Kışın Yüreği’ndeki olaylardan sonra bu başlangıç canınızı sıkacak ve hızlı hızlı göz gezdireceksiniz. Açıkçası hiç tavsiye etmeyeceğim birşey olur, ileride Ituralde’yi daha iyi tanımak için arayıp tarayıp dönüp tekrar okumak yerine peşinen inceleyerek okuyun. Nasıl bir adam? Ne düşünüyor? Ne planlıyor? Stratejisi nedir? Bu soruların yanıtları çok keyifli mücadele ve stratejileri daha iyi anlamanıza ve ileride üstleneceği bazı önemli rollerdeki eylemlerini daha iyi anlamanızı sağlayacaktır. Bir tüyo, yandaki anketlerden biri ‘Beş Büyük General’ hakkında ve Rodel Ituralde açık ara önde, bilmem bu size fikir verir mi?

Rand al’Thor -favori deyişle- saidin’e banyo yaptırmasının ardından alemi izlemek için Dünyanın Omurgası yakınlarında yer alan kırsal alandaki bir malikaneye çekilmiştir. Ancak dünyanın neredeyse bir yarısı ona ulaşmaya çalışmaktadır. Yenidendoğan Ejder tarafından kendilerine verilen görevi tamamlayan Loial ve Asha’man Karldin, Cairhien’e göz kulak olması için bırakılan Samitsu Sedai ve eşlikçileri, Kara Kule’deki durumdan hiç memnun olmayan Logain Ablar ve eşlikçileri ve muhtemelen unuttuğum birkaç muhtelif grup daha. Rand ise çekildiği malikanede Son Savaş planları yapmaktadır.

Dünyanın bir başka bölgesinde, Tar Valon’da, bir başka savaşla meşgul olan Egwene görünüşte başarılı bir sefer yürütmektedir. Savaş demişken Altara kışında Perrin, karısını kaçıranların peşinden gitmeye devam etmektedir. Üç kitap önce, yani taş çatlasın 4 ay önce Yenidendoğan Ejder’i ve masum bir kadını kaçırıp işkence eden kişilere kötü muamele ettiğini düşündüğü için Rand’a diklenen Perrin’in yaptıklarına mutlaka şaşıracaksınız.

Mat nihayet emeline ulaşmış ve beraberindeki kalabalık bir eşlikçi grubuyla peşlerinden şeytan kovalıyormuş gibi, ki haksız sayılmaz, kaçmaktadır. Elayne cephesinde ise yeni birşey yok, dünya kırk farklı sorunla takla atarken o hala kaldırım taşı raporlarını dinliyor ve kraliçecilik oynamaya devam ediyor.

Kara Av’ın sürdüğü günlerde, sağ elin tereddüde düştüğü ve sol elin yoldan saptığı günlerde, insan ırkı Alacakaranlık Kavşağı’na gelecek ve Gölge’nin rüzgârları güçlenirken var olan, var olmuş ve var olacak olan her şey bıçak sırtında dengede duracak.

Ejder Kehanetleri’nden Tercümenin Jain Uzakgezgini olarak da bilinen Jain Charin tarafından, ortadan kaybolmasından kısa süre önce yapıldığı sanılmaktadır

Alacakaranlık Kavşağı Bölümleri

Önsöz – Desenden Işıltılar

 1. Gitme Zamanı
 2. İki Kaptan
 3. Renk Yelpazesi
 4. Bir Oyuncak Bebeğin Hikayesi
 5. Bir Çekicin Dövülüşü
 6. Bir Düşün Kokusu
 7. Demirci Yapbozu
 8. Renk Burgaçları
 9. Tuzaklar
 10. Alev Alev Bir İşaret Ateşi
 11. Borç Bahsi
 12. Bir Pazarlık
 13. Yüksek Makamlar
 14. Bilgelerin Bildiği
 15. Karanlık Toplanıyor
 16. Pazarlıklar Meselesi
 17. Sırlar
 18. Siuan ile Sohbet
 19. Sürprizler
 20. Gecenin İçinde
 21. Bir İşaret
 22. Tek Yanıt
 23. Süsler
 24. Güçlenen Bir Fırtına
 25. Ne Zaman Mücevher Takmalı
 26. So Limanı’nda
 27. Yapılması Gereken
 28. Bir Gonca Demeti
 29. Titreşen Bir Şey
 30. Yemin Çubuğu’nun Yapabildiği
  Sonsöz – Bir Yanıt

Bir Cevap Yazın