Yerler

Al’Thor Çiftliği

Batıormanı'nda bulunan Al'Thor Çiftliği tasviri

Batıormanı’nda bulunan Al’Thor Çiftliği tasviri

Al’Thor Çiftliği, Andor’un İki Nehir bölgesinde Emond Meydanı‘na yarım gün uzaklıkta Batıormanı‘nda bulunmaktadır. Çiftlik Taşocağı Yolu‘nun kuzeyinde yer almaktadır.

Batıormanı’nda çiftçilik yapacak kadar cesur pek az kimseden biri olan Tam al’Thor, bağımsız çiftliklerde olageldiği üzere geniş aileler halinde değil eşi ve oğluyla yaşamakta iken karısı Kari al’Thor‘un ölümünden beri oğlu Rand Al’Thor ile yalnız yaşamaktadır.

Al’Thor çiftliği bu duruma uygun olarak diğer çiftliklere göre küçüktür, saz damlı ahşap duvarlı pencereleri ve kapıları kepenkli dikdörtgen bir bina. Çiftliğin avlusunda yer alan ahır ve taştan yapılma koyun ağılı evin etrafında üçgen oluşturmaktadır. Ağılın yanında kırkma kulübesi ve yalak bulunmaktadır. Son olarak çiftlik ile ağaçların arasındaki alanda yüksek konili kurutma kulübesi yer almaktadır.

Çiftlik binasının içerisinde geniş bir oturma odası bulunmaktadır, taştan bir şömine,şöminenin yanında bir okuma sandalyesi, büyük bir masa ve yüksek sırtlı sandalyeler, karşısında birkaç kitabın bulunduğu bir kitaplık ve dolap bulunmaktadır.

Çiftliğin ikinci katında iki yatak odası bulunmaktadır ve üstünde tavan arası yer alır.

Çiftlikte Bela ismindeki at,inek,koyun,koç ve tavuk ve lahana,fasulye,bezelye ve pancarlardan oluşan sebze tarlası bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın