Karakterler

Abell Cauthon

Abell Cauthon, Andor‘un İki Nehir bölgesinin Emond Meydanı köyünden çiftçi, at tüccarı ve köy kurulu üyesi. Natti Cauthon ile evliliklerinden Matrim, Eldrin, Bodewhin isimli biri erkek ikisi kız üç çocukları olmuştur.

Abell, Mat’in yaşlı hali gibidir babası ile birbirlerine oldukça benzerler. Uzun, oldukça ince- ki ilerleyen yaşında dahi bu inceliğini korumuştur- , kahverengi göz ve saçlı birisidir.

Y.Ç. 955 yılında çiftçi bir ailenin tek çocuğu olarak doğan Abell gözüpek biri olarak İki Nehir bölgesini karış karış gezerek öğrenmiştir. 20 yaşında iken Natti ile evlenmiş ve takip eden yıl ilk çocukları Mat doğmuştur. Birkaç yıl ara ile de kızları Eldrin ve Bodewhin dünyaya gelmiştir.

Abell, çiftçiliğin yanı sıra oldukça başarılı bir at tüccarıdır. Başarısının sırrı atlara dair geniş bilgisi ve meseleleri enine boyuna düşünmekten hoşlanmasından kaynaklanmaktadır. Ki bu özelliğinin Mat’e hiç yansımadığını söylesek yanlış olmaz. Tüccarlığının yanı sıra akıllı ve pratik biri olması onun köy kurulunda yer edinmesini de sağlamıştır.

Oğlu Mat’in hatırlayabildiği kadarıyla Emond Meydanı’nda her yıl yapılan değnek yarışmasını, birkaç kez Tam’in kazanması dışında, hep babası kazanmıştır. Ayrıca uzun yay konusunda da oldukça becerilidir. Abell bu becerilerini, at tüccarlığı, değnek ve yay kullanmayı, oğluna da genç yaştan itibaren öğretmiştir. Ayrıca hiçte olgun olmadığını düşünse de oğlunu epeyce sevmekte ve ona oldukça bağlıdır.

Abell Cauthon, Tam al’Thor ile iyi dosttur, birbirlerine karşı güven besler ve iyi geçinirler. Zaten Abell Cauthon diğer karakterlerin de yorumlarından anlaşıldığı üzere köydeki herkes tarafından sevilmekte ve sayılmaktadır.

Bir Cevap Yazın