Dünyanın Gözü Bölümleri

43. Kararlar ve Hayaletler

Bölüm adıKararlar ve Hayaletler
Bölüm adı (orj. )Decisions and Apparitions
Bölüm sembolüEjder Dişi
Bölüm numarası43/53
MekanKraliçenin Takdisi, Caemlyn
YerAndor
Bakış AçısıRand al’Thor
Önceki BölümRüyaların Anıları
Sonraki BölümYollardaki Karanlık

Zaman Çarkı’nın birinci kitabının kırk üçüncü bölümünün adı Kararlar ve Hayaletler’dir. Kitabın bu bölümü bir geçiş/ara bölüm olarak değerlendirilmelidir.

Dünyanın Gözü #43 Kararlar ve Hayaletler’i henüz okumadıysanız aşağıda bölüm özeti, notlar ve bölüm hakkında bilgiler yer almakta olup tüm hepsi spoiler içermektedir.

ÖZET

Rüyaların Anıları bölümünde Moiraine’in yolkapılarını kullanma teklifine Loial’in verdiği tepki üzerine Basel Gill’in kütüphanesinde endişe baş gösterir. Herkesin anlaması için Loial yolların hikayesini anlatır. Buna göre Kırılış süresince yönlendirmekten kaçınmak için erkek Aes Sedailer -Tek Güç’ü hissemedeyecekleri, yönlendiremeyecekleri- yurtlara yığınmışlardır. Yönlendirmeyi bir tiryakilik olarak düşünelim, bir süre sonra insanın iradesinin kırıldığını anlıyoruz. Erkek yönlendiriciler Yurtlar’da kalmaya dayanamıyorlar ve birer ikişer veya gruplar halinde ayrılıyorlar. Ayrılmadan da Ogier’lere dışarıdaki dünya çok tehlikeli olduğu için diğer yurt ve merkezlere kolaylıkla ve güven içerisinde gidip gelebilmeleri için Yollar’ı armağan ediyorlar. Hatta Ogierlerin yeni yollar açabilmesi için yetiştirme tılsımları da veriyorlar. Aslında Yollar çok ama çok büyük bir iş, burada bir takım tutarsızlık ve imkansızlıklar var ancak bu yazının konusu bu değil sadece not olarak belirtmek istedim.

Yollar, Ogierler için gerçekten büyük bir armağan oluyor. Dünyanın iki ucu arasında meteorolojik, coğrafi veya siyasi olarak kıyametler kopsa da Ogierler çok kısa sürelerde bir yerden bir yere  gidip gelebiliyorlar. Ancak Yollar’ın Karanlık Varlık’ın lekelediği saidin ile yapıldığını hatırlamakta fayda var, böylelikle saidindeki leke Yollar’ı da bozuyor. Hikayeden bin yıl kadar önce, Yüzyıl Savaşları sırasında Ogierler, Yollar’a karanlık düştüğünü, girenlerin kaybolduğunu, çıkabilenlerin akıllarını ve ruhlarını kaybettiklerini anlatıyor Loial. Artık kimsenin Yollar’ı kullanmadığını, kendisinin de Yollar’a giren kimseyi tanımadığını, Ogier ihtiyarlarının da kullanımını kesinlikle yasakladığını açıklıyor.

Sonra Nynaeve’de hepimizin aklına gelen soruyu soruyor, ‘sende bizim buraya girmemizi mi istiyorsun!?’

“İnsanlar, Ogierler, yaşayan her şey ile Karanlık Varlık’a karşı savaştayız,” dedi Moiraine. “Dünyanın büyük kısmı henüz bilmiyor ve bilen pek az insanın çoğu küçük çatışmalarda mücadele ediyor ve bunların savaş olduğunu sanıyor. Dünya inanmayı reddederken Karanlık Varlık zaferin eşiğinde olabilir. Dünyanın Gözü’nde, zindanını yıkmaya yetecek kadar güç var. Karanlık Varlık Dünyanın Gözü’nü bir şekilde kullanmanın yolunu bulmuşsa…”

“Yapabileceğimiz bir şey var. Deneyebiliriz. Desen’de sık sık tesadüf gibi görünen şeyler olur. Burada üç iplik bir araya geldi ve bir uyarı verdi: Göz. Bu tesadüf olamaz; bu Desen’in işi. Siz üçünüz seçmediniz; Desen tarafından seçildiniz. Ve tehlikenin bilindiği bu yerdesiniz. Yana çekilebilir, belki dünyanın sonunu hazırlarsınız. Kaçıp saklanarak, Desen’in dokumasından kurtulamazsınız. Ama deneyebilirsiniz. Dünyanın Gözü’ne gidebilirsiniz, siz üç ta’veren, Ağ’daki üç merkez nokta, tehlikenin olduğu yere yerleştirilmiş üç kişi. Bırakın olduğunuz yerde, çevrenizde Desen dokunsun, belki dünyayı gölgeden kurtarabilirsiniz. Seçim sizin. Sizi gitmeye zorlayamam.”

Sonunda herkes Afet’e, Dünyanın Gözü’ne gitmeye karar veriyor. Birkaç saat uyumak için odalarına gittiklerinde Rand rüyasında yine Ba’alzamon’u görüyor. Rand, Moiraine’in önerdiği gibi inkar ediyorum falan deyince Ba’alzamon aniden celalleniyor. Bunun aslında yeni bir savaş olmadığını, bu mücadelenin yaratım anından beri sürdüğünü söylüyor. Ona hizmet etmesi için Rand’a baskı yapıyor, Aes Sedailerin içinde de ona hizmet edenler olduğunu ve onların vakti gelince yükseleceğinden bahsederek Rand’a da katılmasını ve diz çökmesini söylüyor. Rand, reddediyor. Bu sayede mücadelenin neticesinde rüyadan çıkmayı başararak uyanıyor. Sonra yattığı yerde kıvranan Mat’i görüyor ve onu da uyandırıyor.

Bu rüyanın iki önemi var, birincisi Ba’alzamon hala kimi aradığını bilmiyor çünkü gençlerin üçü de aynı rüyayı görüyor. İkincisi Kara Ajah denilen Karanlık Varlık’a hizmet eden Aes Sedailer olduğunu öğreniyoruz. Aslında mücadelenin ezelden beri devam ettiği, “onun” bazı çağlarda Ba’alzamon’a hizmet ettiği, iki bin yıl önce Trolloc savaşlarını başlattığı gibi söylemler de mevcut ancak bunlar şimdilik bizim için pek anlam ifade etmediğinden üzerinde durmaya gerek yok.

Ardından Moiraine gelerek gitme zamanının geldiğini söylüyor.

KARAKTERLER

Bir Cevap Yazın