Dünyanın Gözü Bölümleri

42. Rüyaların Anıları

Bölüm adıRüyaların Anıları
Bölüm adı (orj. )Remembrance of Dreams
Bölüm sembolüKuzgunlar
Bölüm numarası42/53
MekanKraliçenin Takdisi, Caemlyn
YerAndor
Bakış AçısıRand al’Thor
Önceki BölümEski Dostlar, Yeni Tehditler
Sonraki BölümKararlar ve Hayaletler

Zaman Çarkı’nın birinci kitabının kırk ikinci bölümünün adı Rüyaların Anıları’dır. Bölüm adı Ba’alzamon’un rüyalarında üç ta’veren’e görünerek anlattıklarına işaret etmektedir.

Dünyanın Gözü #42 Rüyaların Anıları’nı henüz okumadıysanız aşağıda bölüm özeti, notlar ve bölüm hakkında bilgiler yer almakta olup tüm hepsi spoiler içermektedir.

ÖZET

Moiraine ve hemen yanında Lan, Mat ile meşgulken Rand grubu hanın kütüphanesine, Loial’in olduğu yere götürerek grubu onlarla tanıştırır. Kısa süre sonra Mat, Moiraine ve Lan’de onlara katılır. Görünüşe göre Moiraine, hançerin etkisini kısıtlamış – bir nevi mühürlemiş- ve lekeyi geçici olarak temizlemiştir ancak yaptıklarının yeterli olmadığını söyler. Mat mutlaka Tar Valon’a gitmeli ve orada şifa görmelidir. Bu esnada Moiraine’in gruba belirttiği hedef Tar Valon olduğundan bu durum çokta önemli gözükmez.

Loial’in de yolculuklarına katılacağı haberini sakinlikle karşılayan ve kabullenen Moiraine, Caemlyn’de de güvende olmadıklarını, Karanlık Varlık ajanlarının onları fellik fellik aradığını, Işığın Evlatları’nın Perrin ve Egwene’yi aradığını açıklar. Rand – bir önceki bölümdeki olaya atfen – kendisini aradıklarını düşündüğünü söyler ve herkes eteğindeki taşları – yaşadıklarını – ortaya dökmeye başlar. Perrin ve Egwene Gezginler’i anlatırken Loial bunun ona birşey hatırlattığını söyler.

“Şimdi bir şey hatırladım, Aes Sedai, bir Aes Sedai ile karşılaşırsam sormak istediğim bir şey, çünkü siz çok şey biliyorsunuz ve Tar Valon’da büyük kütüphaneleriniz var ve madem seninle karşılaştım, ben… izin verir misin?”

“Kısaca sorarsan,” dedi kadın aksi aksi.

“Kısa,” dedi Loial, bunun ne anlama geldiğini merak edermiş gibi. “Evet. Tamam. Kısa. Bir süre önce Shangtai Yurdu’na bir adam geldi. Bu kendi başına sıradışı değildi, çünkü siz insanların Aiel Savaşı dediğiniz savaştan kaçan çok insan Dünyanın Omurgası’na gelmişti.” Rand sırıttı. Bir süre önce; en az yirmi yıl önceyi kastediyordu. “Ölmek üzereydi, ama üzerinde ne bir yara, ne bir iz vardı. İhtiyarlar, Aes Sedailerin yaptığı bir şey olabileceğini düşündü” –Loial Moiraine’e özür dilercesine baktı– “çünkü adam yurda girer girmez iyileşti. Birkaç ayda. Bir gece, ay battıktan sonra kimseye tek söz etmeden gitti.” Moiraine’in yüzüne baktı ve yeniden boğazını temizledi. “Evet. Kısa. Gitmeden önce, Tar Valon’a götürmeyi düşündüğünü söylediği merak uyandırıcı bir hikâye anlattı. Karanlık Varlık’ın Dünyanın Gözü’nü kör etmeyi ve Büyük Yılan’ı, zamanın kendisini öldürmeyi planladığını söyledi. İhtiyarlar bedeni kadar aklının da sağlıklı olduğunu söylemişti, ama bunu söyledi işte. Benim sormak istediğim şu, Karanlık Varlık böyle bir şey yapabilir mi? Zamanı öldürebilir mi? Ve Dünyanın Gözü’nü? Büyük Yılan’ın gözünü kör edebilir mi? Bu ne demek oluyor?”

Peşisıra Perrin’de duydukları hikayeyi anlatır,

“Kıraç’ı geçen bazı Tenekeciler –bunu zarar görmeden yapabildiklerini söylediler– Trolloclarla yaptıkları savaştan sonra ölmek üzere bir grup Aiel bulmuşlar. Son Aiel ölmeden önce kız –görünüşe göre hepsi kadınmış– Tenekecilere Loial’in şimdi söylediklerini söylemiş. Karanlık Varlık –ona Kör Eden diyorlar– Dünyanın Gözü’nü kör etmeyi planlıyormuş. Ama bu yirmi değil, üç yıl önceymiş. Bir anlamı var mı?”

Hemen akabinde Perrin madem başladık diyerek Ba’alzamon’u da anlatmalarını ister ve Rand anlatır,

“Ben… Biz… rüyalar gördük. Ama belki rüya değildiler, tam olarak değil. Ba’alzamon vardı. Dedi ki… her tür şeyi söyledi, ama bir kez Dünyanın Gözü’nün bana asla hizmet etmeyeceğini söyledi.”

Gençlerin kabuslarına karşılık Moiraine’in düşündüğü tedbir ilginçtir, Düşler Dünyası’na girmeyi düşünür ki sonra bu konuda alacağımız geniş bilgi göz önüne alındığında bunu nası yapmayı düşündüğü tam bir muammadır. Ancak Karanlık Varlık’ın onlara her dokunuşta daha kolay ulaştığını söyleyerek kendisine yakın kalmalarını ve rüyalara direnmelerini tavsiye eder. Rand ona Ba’alzamon’un iddialarını sorduğunda, – sahte ejderleri kulenin ortaya çıkardığı, kulenin onu da kullanacağı vs – Moiraine şunları söyler,

“Yalanların Babası Karanlık Varlık’a yakışan bir isimdir,” diye yanıt verdi Moiraine. “Elinden geldiğinde kuşku tohumları ekmek hep onun yöntemi olmuştur. Kuşku insanların zihinlerini kurt gibi yer. Yalanların Babası’na inandığınız zaman, teslim olmaya bir adım yaklaşmışsınız demektir. Unutmayın, Karanlık Varlık’a teslim olursanız, size sahip olur.”

Dinlemekte olan Loial, gençlerin üçünün de ta’veren olduğunu söyler ve ilk defa Mat, Perrin ve Rand ta’veren olduklarını öğrenir.

Moiraine durumlarını ve getirdikleri haberleri değerlendirerek Desen’in onları belirli bir yola ittiğini söyleyerek, Dünyanın Gözü’ne ulaşarak Yeşil Adam’ı uyarmaları gerektiğini söyler. Mesela burada yine Moiraine’nin gerekenden fazlasını söylemediği bir ana tanık oluyoruz, birkaç bölüm sonra daha resmi bir ortamda Dünyanın Gözü’nde Karanlık Varlık’a karşı bir sınav verileceğinden bahsediyor.

Hemen peşlerindeki tehlikeden kaçınmak için, Loial’in varlığını da işaret kabul ederek, Yollar’dan Afet’e gideceklerini açıklıyor.

KARAKTERLER

Bir Cevap Yazın