Dünyanın Gözü Bölümleri

39. Ağ Dokunurken

Aslan Bölüm Sembolü

Bölüm adıAğ Dokunurken
Bölüm adı (orj. )Weaving of the Web
Bölüm sembolüAslan Sembolü
Bölüm numarası39/53
MekanCaemlyn, Andor
YerAndor
Bakış AçısıRand al’Thor
Önceki BölümKurtuluş
Sonraki BölümAğ Daralıyor

Zaman Çarkı’nın birinci kitabının otuz dokuzuncu bölümünün adı Ağ Dokunurken’dir. Bölüm adını Rand’ın başına ördüğü çorap olarak yorumlayabileceğimiz gibi Rand’ın kaderindeki çok önemli bir karşılaşmaya giden yola atıf olarak görebiliriz.

Dünyanın Gözü #39 Ağ Dokunurken’i henüz okumadıysanız aşağıda bölüm özeti, notlar ve bölüm hakkında bilgiler yer almakta olup tüm hepsi spoiler içermektedir.

ÖZET

Önceki bölümde Perrin Aybara ve Egwene al’Vere, MoiraineLanNynaeve tarafından kurtarılmış ve grup Caemlyn’e doğru Rand ve Mat’i aramak üzere yola çıkmıştı. Bu sırada birkaç gündür Caemlyn’de olan Rand ve Mat’te, Beyazköprü’de kaybettikleri Thom Merrilin’in tavsiyesi üzerine arkadaşı Basel Gill‘in hanı Kraliçenin Takdisine sığınmışlardı.

Caemlyn yolu boyunca duydukları yakalanarak zincirlenmiş Sahte Ejder Logain’in o gün Kraliçe’nin huzuruna çıkarılacağını öğrenen Rand, hem Logain’i hem de Kraliçe’yi görmek için dışarı çıkmak ister. Tek başına gitmek istemediğinden de Mat’in de onunla gelmesini ister ancak onun rahatsızlığı ilerlemiş gibidir. Öyle ki iştahı yerinde olmasına ve görünür hastalığı olmamasına rağmen artık yataktan hiç çıkmamaktad ve devamlı Rand’ı terslemektedir.

Rand tek başına gitmek için ortak salona indiğinde hancı Basel Gill’e durumu haber verir ve karşılığında iki önemli bilgi edinir,

  • Şehirde bir dilencinin gruptaki herkesi ancak özellikle üç genci (Rand,Mat,Perrin) isimleri ve tarifleri ile sorduğu hancının kulağına gitmiştir, adamın biraz deli olduğunu da duyduğunu ekler. Rand bunu Karanlıkdostları olarak yorumlar ve tedirgin olur.
  • Güya şehir duvarları dışında dolaşan acaip şekiller olduğundan bahsedilmektedir, hancının onu güldürmek için bahsettiği bu durum Rand’ın keyfini iyice kaçırır çünkü o Soluk ve Trollocların orada olduklarından neredeyse emindir.

Ayrıca şehirdeki havanın gerginliğinden bahsederek dışarıda dikkatli olmasını ve kapıyı gözetleyen iki adam yüzünden yan kapıdan çıkmasını öğütler. 35. bölüm Caemlyn’de Rand ve Mat’in ilk geldiklerinde şehirdeki gergin atmosfere değinilmişti ve durum tüm hızıyla devam etmektedir. Sahte Ejderler, Kraliçe’nin Beyaz Kule cadıları ile fazla iyi ilişkileri, hava durumunun ekin ve ticarete etkisi, Beyazpelerinli kışkırtması, mülteci akını gibi nedenlerle Kraliçe aleyhindekiler – tabi başta Beyazpelerinliler- silahlarına veya kollarına beyaz kumaş sararken, Kraliçenin destekçileri silahlarına kırmızı kumaş takmaktadırlar. Hancıya göre beyaz kumaş, rozet ve kolluk kuşananların sayısı kırmızılardan fazladır. Bu hizipleşmenin bir noktada patlayacağı, tarafların birbirine gireceği de açıktır. İşte Basel Gill’in Rand’ı hakkında uyardığı durum ve gerginlikte budur.

Rand, Yeni Şehir’de bulunan Kraliçe’nin Takdisi’nden yokuş yukarı İç Şehir’e doğru ilerlemektedir zira teşhir etmek üzere Aes Sedailerin getirdiği Sahte Ejder’de Saray’a yani şehrin en tepe noktasına gidecektir. Her ikisini birlikte görmek için tepeye çıkması gerekmektedir ve o da İç Şehir’e doğru ilerler. Saraya yaklaştığı noktada kalabalık bir izdiham halini almıştır, her yanında beyaz kumaşlı adamlar olduğu halde Saray’a açılan sokakta iyi bir noktaya kendini ‘sıkıştırır’. Zaten Saray’a daha fazla yaklaşması da mümkün değildir zira Kraliçenin Askerleri oldukça geniş ve kalabalık bir kordon oluşturmuşlar ve mevcut gergin durumdan haberdar şekilde oldukça katıdırlar.

Yerinden ve halinden memnun Rand, Sahte Ejder alayını beklerken sokağın karşısında bir dalgalanma farkeder, kalabalık kendinden açılmaktadır. Sebebini kısa sürede farkeder, paçavralar içindeki bir dilenci doğrudan onu işaret ederek bulunduğu tarafa doğru gelmektedir. Basel Gill’in verdiği haberi hatırlayan Rand, ilk başta dilencinin Karanlıkdostu olmasından dolayı, ardından da beyaz kumaşlı kalabalığın kırmızı kumaşlı kendisine – kaçıyormuş gibi göründüğü için- saldırabileceğinden korktuğu için can havliyle arka sokaklara dalar ve bilinçsiz şekilde tenha sokaklarda izini kaybettirmeye çalışır.

Nihayet izini kaybettirdiğine kendi kendisini ikna ettiğinde -eski yerine dönemeyeceğinden- Kraliçe’yi görme umudundan vazgeçer ve Logain’i görmek için uygun bir gözetleme noktası arar. Bir yamaçla birleşen duvar ona yeterince yakın ve uygun gözükür, zaten gitgide yaklaşan davul seslerinden alayın Saray’a yaklaştığı da açıktır ve görmek istiyorsa acele etmelidir. Bu düşünceyle oldukça hevesli şekilde duvara tırmanır ve yeterince yakın olmasa da oldukça iyi bir noktada olduğunu keşfeder.

Sahte Ejder Logain Ablar’ı kafesin içinde, etrafı Aes Sedailer ile çevrili şekilde oldukça iyi görür ve Logain’den etkilenir. Ancak Aes Sedailer’in varlığı onu rahatsız eder, Logain kafeslenmiş olmasına rağmen yenik bir adam gibi değildir ve Aes Sedailerden herşey beklenir diye düşünür. Düşüncelere dalmış şekilde kendi kendine konuşurken, hemen arkasından düşüncelerine cevap veren bir sesle aniden irkilir ve dengesini kaybederek duvardan içeri düşer.

– Grup hakkında sorular soran ve kalabalıkta Rand’ın peşine düşen deli dilencinin kimliği

Padan Fain, gruptakiler henüz onun gerçek kimliğini bilmediğinden dolayı Rand onu tahmin edemiyor. Daha çok dilencinin bir Karanlıkdostu olduğunu düşünüyor ve onlardan mümkün olduğu kadar kaçmaya çalışıyor. Karşılaştıklarında da dilencinin nedense başı kapalı ve kambur oluşundan hem de durumun gerginliğinden, korkusundan ötürü onu tanıyamıyor.

– Logain Ablar’ın gülüşü

Bu nedense sorgulanan bir durum olmuştu zamanında ve sekiz kitap kadar sonra Logain durumu açıklıyor. Ta’veren görme yetisi olduğunu ve Saray’a getirilirken kalabalıkta erkek bir ta’veren gördüğünü, bunun anlamı kavrayarak (Ejder) durumun ironisi (kendisi Sahte Ejder) nedeni ile güldüğünü anlatıyor başka birilerine. Ancak bölümü okurken Logain’in Rand’a hatta o tarafa doğru baktığını dahi görmüyoruz oysa ki, çünkü Rand oldukça sote bir noktada ve böyle bir bakışı farketmiyor. Büyük ihtimalle Logain’in gerçek Ejder’i farketmesi gülüşe açıklık getirmek için sonradan eklenen bir detay.

– Mat’in hastalığı

Shadar Logoth’tan kaçırdığı yakut kakmalı hançer gitgide ruhuna ve kişiliğine işliyor. Galiba yukarıda bahsetmedim ancak Rand onun için bir şifacı aramayı düşünse de şehirdeki tehlikeli ortam nedeni ile cadılıkla büyücülükle ilişkilendirilmek istemeyen şifacıların çekindiğini, ayrıca gözlem altında olduklarını öğrenerek üzerlerine dikkat çekmemek için -Mat’in durumu da acil görünmediğinden- tedavi aramıyor.

– Şehirde söylenen şarkı,

“Aslan ileri,
Aslan ileri,
Beyaz Aslan meydana indi.
Gölge’ye meydan okuyarak kükredi.
Aslan ileri,
İleri, muzaffer Andor.”

KARAKTERLER

Bir Cevap Yazın