Dünyanın Gözü Bölümleri

38. Kurtuluş

Çark Sembolü

Bölüm adıKurtuluş
Bölüm adı (orj. )Rescue
Bölüm sembolüTar Valon Sembolü
Bölüm numarası38/53
MekanBeyazpelerinli Kampı, Andor Kırsalı
YerAndor
Bakış AçısıPerrin Aybara
Önceki BölümUzun Takip
Sonraki BölümAğ Dokunurken

Zaman Çarkı’nın birinci kitabının otuz sekizinci bölümünün adı Kurtuluş’tur. İsmini Perrin ve Egwene’nin Beyazpelerinli Kampı’ndan kurtuluş öyküsünden almaktadır.

Dünyanın Gözü #38 Kurtuluş’u henüz okumadıysanız aşağıda bölüm özeti, notlar ve bölüm hakkında bilgiler yer almakta olup tüm hepsi spoiler içermektedir.

ÖZET

Andor‘un kırsal bölgelerindeki yurttan Caemlyn’e doğru ilerlemekte olan Beyazpelerinli grubu beraberinde tutsak Perrin ve Egwene olduğu halde ilerlemektedir. İki Nehirli gençlerin tutsaklık şartlarından bahsedersek;

– Atların peşinde yürütülen Perrin ve Egwene’ye yular takılmış, yuları Jaret Byar tutmaktadır.

– Elleri gün içinde yalnızca yemek ve tuvalet için çözülmektedir.

– Perrin’in her yanı çürük içerisindedir zira Byar Evlat tarafından sık sık esir olduğu hatırlatılmaktadır.

– Byar her fırsatta başlarına gelecekler hakkında – işkence metodları – onları bilgilendirmekte ve gençlerin yaşadığı dehşeti arttırmaktadır.

– Gece tutuldukları çadırın başında iki nöbetçi beklemektedir ve Jaret Byar onları ara ara kontrol etmektedir.

“Saygıdeğer insanlar onlara nöbetçilik etmek için uyanık kalmak zorundayken Karanlıkdostları neden uyusun ki,” dedi Byar duygusuzca.

“Yüzüncü kez söylüyorum,” dedi Egwene bitkinlik içinde, “biz Karanlıkdostu değiliz.”

Perrin gerginleşti. Bazen bu tür inkârların ardından, gıcırtılı, monoton bir sesle itiraf ve tövbe konusunda bir ders geliyor, bunu o itirafları ve tövbeyi elde etmek için Sorgucuların kullandığı yöntemler takip ediyordu. Bazen bir ders ve bir tekme getiriyordu

Bu şartlar altında bir akşam, tutsak kaldıkları süre tam net değil 4-5 güne yakın olduğu hesaplanıyor, Jaret Byar çadırlarına gelir ve gençleri kabaca uyandırır. Yakalandıkları gün kurtların öldürdüğü atlar ve esirlerin yayan ilerlemesi nedeni ile grubun yeterince hızlı ilerleyemediğini söyler. Eğer Perrin ve Egwene olmazsa daha hızlı ilerleyebilecekler ve Caemlyn’e vaktinde varabileceklerdir. Ancak Kumandan Bornhald görevlerine körlemecesine bağlı bir komutandır bu nedenle de sorunu çözmek için birşey yapması pek olası değildir. Byar ise kendini bu konuda ehil görür.

Perrin’in ulaşabileceği yere keskin bir taş bırakır ve kamptan kaçabileceklerini açıkça ima eder, böylelikle onlar tutsaklıktan ve Beyazpelerinliler kendilerini yavaşlatan bir yükten kurtulacaklardır. Ne var ki Perrin madalyonun öteki yüzünü hemen farkeder, Byar’ın onları bırakmak yerine firar ettikleri esnada öldürmesi ona çok daha olası gelir. Kaçmazlarsa da yolda veya Amador’da öldürülecekleri kesin gibidir.

Perrin’in ikilemi kısa sürer, o sırada aniden Çekirge’den bir mesaj gelir – Geliyoruz. Jaret Byar’da onun yüzündeki ifadeyi farkeder ve verdiği karardan ötürü şüphelenmiş gözükür. Perrin adam kararından vazgeçerse bu defa da onların kaçmasına yardım ettiği hakkında konuşmalarından çekinerek onları öldürmesi ihtimali doğduğunu farkeder.

Şansına o sırada Lan çadıra girer ve Jaret Byar’ı etkisiz hale getirerek gençleri çözer.

Burada duralım,

* Caemlyn’de Beyazpelerinlilerin tutsaklardan kurtulmak isteyecek kadar hızlı gitmelerini gerektirecek ne var?

Bu sorunun bir cevabı yok, yalnızca emri yerine getirmekte olduklarından bahsediliyor.

* Perrin ve Egwene’nin hayatı gerçekten tehdit altında mı?

Perrin’e göre oldukça öyle ama Egwene’nin fiziki şartlar dışında başkaca bir korkusu olduğundan bahsedilmiyor. Perrin günlük zorlu tempoya uzun süre dayanamayacaklarını ve bu olduğunda kimsenin onlar için durmayacağını düşünüyor, sonra Byar’ın onları kaçmaya teşvik ve yataklık etmesinden altında bir bit yeniği olduğunu düşünerek kaçmaya teşebbüs ettiklerinde onları öldürüp bu işi çözeceğini ve son olarak kaçma fikrinden her an cayacakmış gibi gözüken Byar’ın onlar o akşamki konuşmalardan kimseye bahsedip onu riske etmesin diye öldürebileceğini düşünür.

* Jaret Byar ve Lan Mandragoran karşılaşması

Belki sizinde aklınıza gelmiştir diye, görüntüde Byar hiç beklemezken Lan içeri dalıp ona saldırıyor ama Byar çok çabuk toplanıp saldıracak vakti bile buluyor. Yani kamptaki en güvenli noktada Byar ani bir saldırıya uğruyor ancak öylece yakalanmıyor, tehlikeyi farkedip hazırlanıyor ve hamle yapıyor. Bu olaylara hep Perrin’in gözünden tanık olduğumuzu hatırlayalım, Perrin’de ufak bir Stockholm Sendromu durumu var, Byar onları çok rahat itip kakıyor çünkü çok güçlü, silahlara çok hakim, çok disiplinli, ne derse yapar gibi sayısız örnek direk cümleleri uzamasın diye eklemiyorum. Yani onun gözünden okurken Jaret Byar yenilmez üstün bir savaşçı izlenimi veriyor.

Lan ile karşılaşmalarına gelirsek, Jaret Byar önce Perrin’in bariz yüz ifadelerinden ve durduk yere sırıtmasından birşey döndüğüne dair huylanıyor ve tetikte bekliyor. Ardından çadırın önündeki nöbetçilere birşey olduğunu da farkediyor ve eli baltasına gidiyor. Saldırıya uğradığını anlaması ile de baltayı savuruyor. Lan ise nöbetçiler dışında içeride birinin olup olmadığını belki biliyor belki bilmiyor ama bilmiyor olması daha olası, içeri dalıyor Byar’ın ona balta savurduğunu görüyor, öldürmek istemediği için silahına dahi davranmadan Byar’ı etkisiz hale getiriyor. Öldürmek istese 10 defa başarmıştı muhtemelen.

Devam edersek,

Çadırın içinde Lan, Perrin ve Egwene’ye bayılttığı Beyazpelerinlilerin cübbelerini giydirir, Perrin baltasını geri alır ve Moiraine‘in şimşeklerinin düşmesi ile kamptan kaçmayı başarırlar. Moiraine’in beklediği tepeye döndüklerinde Nynaeve‘nin geri dönmediğini öğrenirler. Lan genç kadının peşinden gitmeye yeltendiğinde Moiraine’in gereksiz sertlikteki uyarısı ile karşılaşır. Neyse ki Nynaeve de kısa süre sonra dönmeyi başarır.

Şafağa karşı mola verdiklerinde Nynaeve merhemlerle Perrin’in yanına gelir ve morluklarına merhem sürer. Burada yine bilmeden yönlendirmiş olacak ki Perrin’in ağları anında diner. Ancak Nynaeve’in işi bitmemiştir, gözlerinin sararmasının nedenini sorgular. Moiraine onu teskin eder ve bunun bir hastalık olmadığını söyler.

Daha sonra Perrin Lan ile konuşur ve onun Elyas ile tanışıklığını öğrenir.

KARAKTERLER

Bir Cevap Yazın