Dünyanın Gözü Bölümleri

37. Uzun Takip

Bölüm adıUzun Takip
Bölüm adı (orj. )The Long Chase
Bölüm sembolüGüneş Sembolü
Bölüm numarası37/53
MekanCaemlyn Yolu yakınlarında
YerAndor
Bakış AçısıNynaeve al’Meara
Önceki BölümDesenin Ağı
Sonraki BölümKurtuluş

Zaman Çarkı’nın birinci kitabının otuz yedinci bölümünün adı Uzun Takip’tir. Bu bölüm Nynaeve, Lan ve Moiraine’nin Caemlyn Yolu’nun kuzeyindeki arayış ve yolculuklarını anlatmaktadır.

Dünyanın Gözü #37 Uzun Takip’i henüz okumadıysanız aşağıda bölüm özeti, notlar ve bölüm hakkında bilgiler yer almakta olup tüm hepsi spoiler içermektedir.

ÖZET

Moiraine ve Lan beraberinde Nynaeve ile Andor yolunun kuzeyinde kırsal bölgede yolculuk etmektedirler, Moiraine İki Nehir’de verdiği parayı muhafaza eden çocuğun izini sürmeye karar vermiştir ve Caemlyn Yolu’nu terkederek kuzeye doğru ilerlerler.

Bir akşam ateşin başında otururlarken Moiraine aniden takip ettikleri çocuğun parayı kaybettiğini söyler. Bu izin kaybolduğu anlamına gelmektedir ancak Moiraine takip ettikleri istikamette devam edeceklerini ve yeterince yaklaştıklarında çocuğu parasız da bulabileceğini ekler. Gecenin ilerleyen saatlerinde ise uykusundan uyanarak çocuğun parayı tekrar bulduğunu söyler, Nynaeve onun bu esnada mutlu ve rahatlamış olduğunu gözlemler.

Aynı gece Nynaeve uyurken Lan aniden onu uyandırır. Moiraine’in onları beklediği küçük bir tepeye çıkarlar ve aşağıdaki Beyazpelerinli kampının varlığını öğrenir. Lan çocuğun kampta, doğal olarak kampın tam orta noktasında olduğunu ekler. Lan çoktan kampa girmiş ve çocuğun tutulduğu çadırda nöbetçiler olduğunu öğrenmiştir bile. İlave olarak civarda kurtlar olduğu bilgisini verir.

Çocuğu kurtarmaları gerekecektir ve Lan, Nynaeve’nin yardım etmek isteyip istemediğini sorar. Beyazpelerinlilerin atlarını bağladıkları ipleri atların kendini kurtarabileceği kadar kesecektir. Nynaeve kabul eder ve planı uygulamaya koyarlar. Buna göre;

Lan ve Nynaeve aşağı kamp ineceklerdir, Nynaeve yamaca yakın noktada atların tutulduğu yere gidip atların ipini kesecek ve dönecektir. Lan kampın merkezine gidip nöbetçilerin ve 200 kadar olduğunu tahmin ettikleri Beyazpelerinlilerin arasından çocuğu çıkaracaktır. Moiraine ise Nynaeve atları kurtardıktan sonra şamata çıkarıp Lan’in çocuğu çıkartabilmesi için kamptakilerin dikkatini dağıtacaktır.

Nynaeve başarıyla gizlenerek atların yanına ulaşır ve Bela’yı bulur. Kendi payına düşen işi tamamlar ve Bela’nın yanında beklemeye başlar. Moiraine yıldırımlar yağdırarak kıyameti kopardığında atların arasında küçük bir ezilme tehlikesi geçirse de başarıyla Bela’nın üstüne tırmanır ve bir kurdun kampa girdiğini görür. Kurdu Bela’da görmüştür ve bu ikinci şok ile Bela ileri fırlar ve Nynaeve kamptan çıkar.

KARAKTERLER

Bir Cevap Yazın