Dünyanın Gözü Bölümleri

35. Caemlyn

 

Bölüm adıCaemlyn
Bölüm adı (orj. )Caemlyn
Bölüm sembolüAslan Sembolü
Bölüm numarası35/53
MekanCaemlyn
YerAndor
Bakış AçısıRand al’Thor
Önceki BölümSon Köy
Sonraki BölümDesenin Ağı

Zaman Çarkı’nın birinci kitabının otuzbeşinci bölümünün adı Caemlyn’dir. Bu bölüm Rand ve Mat’in Caemlyn’e ulaşmalarını, şehrin ihtişam ve karmaşası karşısında izlenimlerine ilişkindir.

Dünyanın Gözü #35 Caemlyn’i henüz okumadıysanız aşağıda bölüm özeti, notlar ve bölüm hakkında bilgiler yer almakta olup tüm hepsi spoiler içermektedir.

ÖZET

Rand ve Mat 2 haftaya yakın çileli bir yolculuktan sonra nihayet başkent Caemlyn’e varmayı başarmışlardır. Almen Bunt’un arabasından inerler ve ne yapacaklarını tartışırlar. Mat’in Shadar Logoth’tan beri devam eden kötümserliği iyice artmıştır, ilk ve son defa eve İki Nehir’e dönmekten bahseder.

Caemlyn’in ihtişam ve büyüklüğünden oldukça etkilenen gençler Thom’un öğüdüne uymaya karar vererek Kraliçenin Takdisi isimli hanı aramaya başlarlar. Bu sırada şehrin politik açıdan kaynayan bir kazan olduğunu ve Sahte Ejder Logain’in şehre gelmesinin yarattığı etkileri görürler.

Rand Karanlıkdostları’nın babasının balıkçıl damgalı kılıcı hakkında yaydığı hikayeyi ve bu tür bir kılıcın fazla dikkat çekmesi nedeni ile şehirdeki insanların kılıçlarına taktığı beyaz ve kırmızı kumaş parçalarından almaya karar verir. Kırmızı kumaş parçası daha ucuz olduğundan onu seçer ki kırmızı kumaş parçasını Kraliçenin destekçilerin takmaktadır.

Sora sora Kraliçenin Takdisi isimli hanı bulurlar ve hancı Basel Gill ile tanışırlar. Gill Efendi’ye başlarından geçenleri ve Thom’un sonunu anlatırlar ancak hancı Thom’un öldüğüne pek ikna olmamış gözükür. Onlara Thom Merrilin’den ve Aes Sedai’ler ile yakınlıklarından bahsetmemelerini öğütleyerek Thom’un Kraliçe ile yaşadıklarından bahseder. Gençlere istedikleri kadar kalabileceklerini ve para konusunda endişelenmemelerini de ekler.

“Kraliçenin Askerleri’nin Kumandan Generali Gareth Bryne’dır. Morgase’in Thom’u zincire vurarak geri getirmesi için gönderilen askerlere bizzat komuta etmişti ve saraya döndüğü zaman Thom’un çoktan saraya gelip gittiğini öğrendiğini unutacağını hiç sanmıyorum. Kraliçe de hiçbir şeyi unutmaz. Unutan tek bir kadın gördünüz mü? Işık, Morgase çılgına dönmüştü! Yemin ederim tüm şehir bir ay boyunca yumuşak adımlarla yürüdü ve fısıldayarak konuştu. Hatırlayabilecek kadar yaşlı başka askerler de var. Hayır, Thom’u sizin Aes Sedai gibi sır olarak saklamanız en iyisi. Gelin, size yiyecek bir şeyler bulalım. Mideniz sırtınıza yapışmış gibi görünüyor.”

KARAKTERLER

Bir Cevap Yazın