Dünyanın Gözü Bölümleri

34. Son Köy

Bölüm adıSon Köy
Bölüm adı (orj. )The Last Village
Bölüm sembolüTrolloc Sembolü
Bölüm numarası34/53
MekanCary Geçidi
YerAndor
Bakış AçısıRand al’Thor
Önceki BölümKaranlık Bekliyor
Sonraki BölümCaemlyn

Zaman Çarkı’nın birinci kitabının otuzdördüncü bölümünün adı Son Köy’dür. Bu bölüm ismini Rand ve Mat’in artık nihayet Caemlyn’e varmadan önceki son durağı olmasından alır.

Dünyanın Gözü #34 Son Köy’ü henüz okumadıysanız aşağıda bölüm özeti, notlar ve bölüm hakkında bilgiler yer almakta olup tüm hepsi spoiler içermektedir, beri durun.

ÖZET

Hyam Kinch’in arabasından indikten sonra yürüyerek ancak akşam saatlerinde Cary Geçidi köyüne ulaşırlar. Dört Kral’dan beri üç gün geçmiştir ve köye girmeye cesaret edemeden Cary Irmağı üzerindeki köprüden olaysız şekilde geçmeyi başarırlar ve bir süre daha sonra yürüdükten sonra Caemlyn Yolu’ndan çıkarak açık kırlarda uyurlar. Uyandıkları zaman yolun insanlarla dolu olduğunu görerek şaşırırlar, soruşturduklarında insanların Caemlyn’e Sahte Ejder’i görmek üzere yola döküldüklerini öğrenirler.

O gün akşama kadar yürürler ve iki -isimsiz- köyü geçerler, artık üçüncü köye vardıklarında akşam olmuştur ve yorgunluktan bitap düşmüş halde köyün içinden geçerlerken bir hanın köşesinde konuşmakta olan iki kişi Rand’ın dikkatini çeker. İki adamın biraz ilerisinde ise bir adamın arabanın koşum takımlarını kontrol ettiğini görür. İki figür hareket ettiğinde Rand aniden adamlardan birinin Soluk olduğunu farkeder. Raimun Holdwin isimli diğer adam ise aydınlığa çıktığında, koşum takımlarını onaran Almen Bunt isimli adam ile tartışırlar. Bu tartışmadan Soluk’un Mat ve Rand’ı bulmak ve yerleşim yerlerinde işini zorlaştırıp uzak tutmak için yaptığı planı öğreniriz,

Adam Dört Kral’dan geliyor. Bir çift hırsız arıyor. Genç adamlar. Ondan balıkçıl damgalı bir kılıç çalmışlar. İki genci de istiyor. Dostum zengin bir adamdır, bir… bir tüccar ve bu ikisi onun için çalışan insanların arasında sorun yaratmış. Çılgınca hikâyeler anlatarak insanları altüst etmiş. Karanlıkdostuymuşlar, Logain’in takipçileri. Daha yirmi yaşında bile değiller. İkisi için bir ödül var –yüz altın kron.O ikisinin çevik dilleri var. Işık bilir, insanları birbirlerinin aleyhine döndürmeye çalışırken ne tür hikâyeler anlatıyorlardı. Öyle görünmeseler de tehlikeliler. Saldırgan. En iyisi onları görürsen uzak dur. İki genç adam, birinin kılıcı var ve ikisi de omuzlarının üzerinden arkaya bakıyor olacak. Eğer onlarsa benim… benim arkadaşım yerleri belirlendiği anda yakalayacak onları.”

Bir başka bilgi ise Almen Bunt isimli adamın gece Caemlyn yoluna düşeceğidir. Gündüz insanlar yollara döküldüğünden gece yolun daha kolay katedilebilir olduğuna karar vermiştir ve planını uygulayacaktır. Küçük bir tereddütten sonra Rand ve Mat adama yanaşıp Caemlyn’e gittiklerini söylerler ve adam arabaya atlamalarını söyler.

Rand’ın bir gözü kapalı yaptığı gece yolculuğu esnasında Almen Bunt’un Andor ve Caemlyn’in tarihi, siyasi durumu ve politikaları hakkındaki fikirlerini geniş geniş dinlerler. Rand bir noktada tamamen uyuyakalır.

Rand ertesi sabah uyandığında yaklaşık 10 gün yolculuğun ardından nihayet Caemlyn’e gelmişlerdir.

KARAKTERLER

Bir Cevap Yazın