Dünyanın Gözü Bölümleri

31. Akşam Yemeğin İçin Çal

Bölüm adıAkşam Yemeğin İçin Çal
Bölüm adı (orj. )Play for Your Supper
Bölüm sembolüKabza
Bölüm numarası31/53
MekanCaemlyn Yolu
YerAndor
Bakış AçısıRand al’Thor
Önceki BölümGölgenin Evlatları
Sonraki BölümGölgede Dört Kral

Zaman Çarkı’nın birinci kitabının otuzbirinci bölümünün adı Akşam Yemeğin İçin Çal’dır. Bölüm Beyazköprü kasabasından Caemlyn’e gitmekte olan Rand ve Mat’in hikayesini anlatır.

Dünyanın Gözü #31 Akşam Yemeğin İçin Çal’ı henüz okumadıysanız aşağıda bölüm özeti, notlar ve bölüm hakkında bilgiler yer almakta olup tüm hepsi spoiler içermektedir, burada ne işiniz var?.

ÖZET

Rand beraberinde Mat ile Beyazköprü’den hızla ayrılmış Caemlyn yolu üzerinden yaya olarak ilerlemektedir. İkili umutla her yolcuyu Thom olabilir diye gözlese de bir süre sonra umutlarını kaybederler.

Yaya olarak yollarına devam eden İki Nehirli gençler yoldan biraz uzakta açıkta yatarlar ve çoğunlukla yemek yerine su içerler. Peşlerindeki Soluk nedeni ile her atlı sesinde yol kenarında saklanırlar. Açlık ve yorgunluk onları kısa sürede ele geçirirken ikili arasında Mat’in hançeri nedeni ile tartışma çıkar.

“Onu kime satayım, Rand? Bir çiftçi tavukla öder karşılığını; tavuk vererek araba alamayız. Ve geçtiğimiz herhangi bir köyde onu çıkarsam, muhtemelen çaldığımızı düşünürler. Işık bilir, o zaman neler olur?”

Ardından çiftliklere uğramaya başlarlar zaman zaman yemek ve samanlıkta uyku daha iyi bir seçenektir. Hırsızlığı da denerler ancak zaman kötü ve herkes dikkatlidir bu nedenle verdikleri emeğe değmeyeceğine karar verirler. Bir sonraki aşamada ise çiftliklerde gündüz işlerine yardım etmeye başlarlar. Bir günlük yevmiye karşılığı yemek, yatak veya erzak alırlar.

Yemeğin azaldığı ve düşmanca tavırların arttığı bir zamanda Grinwell çiftliği onlar için bir dönüm noktası olur. Grinwell efendi onlara oldukça babacan ve Grinwell hanım ise oldukça sıcak davranır, kıyafetleri yıkanır, yeni giysiler giyerler, yemek yer ve dostça muamele görürler. Buna karşılık evdeki küçük çocuklar için Mat top çevirir ve Rand’da flüt çalar. Grinwell efendi çok memnun olur ve hanlarda gösteri yapmalarını tavsiye eder, ardından da ertesi gün yapılacak bir işten bahsederek ertesi günde kalmalarını teklif eder. Çiftçinin kızı Else nedeni ile teklifi reddeder ve ertesi gün yola düşerler.

Böylece Arien köyüne yürürler ve köydeki tek handa gösteri yaparlar. Karşılığında yatak ve yemek alırlar. Hatta hancı ertesi gün bir arabada yolculuk etmelerini sağlar. Gençler bu durumdan memnun olur ve köylerde akşam gösteri karşılığında yemek, yatak ve hatta bazen para kazanmaya başlarlar.

Hayatlarından memnundurlar, ta ki Dört Kral kasabasına kadar.

KARAKTERLER

Bir Cevap Yazın