Dünyanın Gözü Bölümleri

28. Havada Ayak İzleri

Bölüm adıHavada Ayak İzleri
Bölüm adı (orj. )Footprints in Air
Bölüm sembolüAsa
Bölüm numarası28/53
MekanBeyazköprü
YerAndor
Bakış AçısıNynaeve al’Meara
Önceki BölümFırtınadan Kaçarken
Sonraki BölümMerhametsiz Gözler

Zaman Çarkı’nın birinci kitabının yirmi sekizinci bölümünün adı Havada Ayak İzleri’dir. Bu bölümde Nynaeve’nin gözünden Lan ve Moiraine ile birlikte İki Nehirli gençleri takipleri anlatılmaktadır.

Dünyanın Gözü #28 Havada Ayak İzleri’ni henüz okumadıysanız aşağıda bölüm özeti, notlar ve bölüm hakkında bilgiler yer almakta olup tüm hepsi spoiler içermektedir, hassassanız artık durun.

ÖZET

Beyaz Köprü’nün batısından Beyazköprü kasabasına ilerleyen Nynaeve, Moiraine ve Lan grubundaki gerilim artmaktadır. Nynaeve Moiraine’i sorularıyla kasıtlı olarak bunaltırken Moiraine’de sorulara cevap vermeyip geçiştirerek Hikmet’i gıcıklandırmaktadır. Nynaeve durumu kısaca şöyle özetler;

Lanetli kadın yalnızca eğitim alması için onu Tar Valon’a götürmek konusunda konuşmak istiyordu. Moiraine ona başka hiçbir şey söylemiyordu! Çok şey bilmek istediğinden değil

Yolculuklarının bir anında Lan Nynaeve’e İki Nehir’e geri dönmesini salık verir. Ki bu Lan’ın Nynaeve’yi hangi tarihten beri umursadığını göstermesi bakımından delil olarak kullanılabilir. Buradaki bir diğer görüşte Lan’in akıllı bir adam olarak Nynaeve – Moiraine atışmalarından sıkılıp Hikmet’i kaçırmak istediğidir.

Grup sonunda Beyazköprü’ye varır ve kasabanın meydanında yanmış bir bina görürler ancak kasabalılar ne olduğu konusunda farklı hikayeler anlatmakta ve korkmuş görünmektedirler. Ardından Moiraine doğruca daha önce Rand ve Mat’in gitmiş olduğu Yolcunun Dinlenme Yeri isimli hana girer. Onların bir iki gün önce orada ve iyi halde olduklarını ancak birşeyden korktuklarını söyler. Lan’de kasabada bir Soluk olduğundan bahseder.

Bu noktada Moiraine’in Mat,Perrin ve Rand’a verdiği paraları hatırlatmakta fayda var. Bu paralar aracılığı ile gençleri takip edebilmektedir, bir nevi GPS vazifesi görüyor paralar. Mat ve Rand paralarını kaptan Domon’a yolculuk ücreti olarak vermişlerdir, bir nedenden Domon paralarını iade ederken bu paralar yerine farklı para vermiştir, dolayısı ile yalnızca Perrin parasını muhafaza etmektedir.

Yardımcı olması açısından Moiraine Beyazköprü’de iken Perrin – Egwene, Mat ve Rand grubunun nerede olduğunu harita üzerinde görelim;

Moiraine izini hala sürebildiği Perrin’in peşinden gitmeye karar verir ve tansiyonun gittikçe arttığı grup kuzeye doğru ilerler.

KARAKTERLER

Bir Cevap Yazın