Dünyanın Gözü Bölümleri

26. Beyazköprü

Bölüm adıBeyazköprü
Bölüm adı (orj. )Whitebridge
Bölüm sembolüArp
Bölüm numarası26/53
MekanBeyazköprü
YerAndor
Bakış AçısıRand Al’Thor
Önceki BölümGezginler
Sonraki BölümFırtınadan Kaçarken

Zaman Çarkı’nın birinci kitabının yirmi altıncı bölümünün adı Beyazköprü’dür. Bölüm ismini Rand,Mat ve Thom’un Beyazköprü’ye ulaşması ile bu kasabada geçen olaylardan almıştır.

Dünyanın Gözü #26 Beyazköprü’yü henüz okumadıysanız aşağıda bölüm özeti, notlar ve bölüm hakkında bilgiler yer almakta olup tüm hepsi spoiler içermektedir, ilermeden unutmamakta fayda var.

ÖZET

Rand, Mat ve Thom seyahat ettikleri Serpinti’de bir olay çıkmadan Beyazköprü’ye varmayı başarmışlardır. Kıyıya yanaştıklarında ilk iş Kaptan Bayle Domon Shadar Logoth yakınlarında nöbeti esnasında uyuyan Floran Gelb’i gemiden atar ki Gelb bu durumdan bizim üçlüyü sorumlu tutmaktadır. Ardından Thom vedalaşmak istediğin Domon ona gemide kalmasını teklif eder, Illıan’a yelken açacaktır ve bir Aşık’ın orada iyi para kazanacağından bahseder. Thom’un da mantıklı seçenek olması nedeni ile bu fikre sıcak baktığını biliyoruz ancak o birşey diyemeden Rand lafa karışır ve gemiden inerler.

Kıyıya indiklerinde Thom gençleri Yolcunun Dinlenme Yeri isimli bir hana götürür. Thom, Bartim isimli hancıya havadisleri sorar.

Logain isimli Sahte Ejder Ghaeldan’dan Tear’a ilerlerken Lugard yakınlarında yenilmiş ve Aes Sedailerce esir edilmiştir. Bir önceki Sahte Ejder 2 yıl önce ortaya çıkmış ve Aes Sedailere gerek kalmadan askerlerce yakalanmış sıradan biridir ancak Logain öyle değildir. Aes Sedailer onu kafese kapatıp sık sık teşhir ederek kuzeye Caemlyn’e ilerlemektedir. İnsanlar akın akın Sahte Ejder’i görmeye Caemlyn yoluna düşmüşlerdir.

Ayrıca Illian’da Büyük Boru Avı çağrısı yapıldığını öğrenirler. Bir Aşık Bartim’in hanında iyi iş yapıp iyi para kazanabilir özellikle herkes Valere Borusu çağrısını duymuşken.

Sonunda Thom yol arkadaşlarının kabaca tarifini yaparak Hancının onları görüp görmediğini sorar. Hancının tavrı aniden değişir ve gitmelerini söyler. Thom sıkıştırınca adam onu daha önce birisinin daha sorduğunu söyleyerek adamı tarif eder – o an çıkaramazlar ama soran kişi Padan Fain’dir.  – ve adamın Caemlyn Yolu’na gittiğini söyler. Ardından Bartim onu daha önce de birisinin sorduğunu söyler ama bu sırada oldukça tedirgindir.

“Tamamen siyahlara bürünmüştü. Pelerininin başlığını öyle çekmişti ki, yüzü görünmüyordu, ama sana baktığını hissedebiliyordun, belkemiğine saplanmış bir buz parçası gibi hissediyordun. O… o benimle konuştu.” İrkildi, dudağını çiğnemek için sustu, sonra devam etti. “Sesi ölü yaprakların üzerinde kıvranan yılan gibiydi. Geldiği her seferinde aynı soruları soruyor. Deli adamın sorduğu soruların aynısını. Kimse geldiğini görmüyor –gece ya da gündüz, aniden orada beliriveriyor ve seni olduğun yerde donduruyor. İnsanlar omuzlarının üstünden bakmaya başladı. En kötüsü, kapı nöbetçileri ne gelirken, ne de giderken kapıların hiçbirinden geçmediğini iddia ediyor.”

Thom bir şekilde adamı geçiştirmeyi başarır ve grup ne yapacağını konuşur. Thom Domon ile Illian’a gitmekte ısrar eder ama Rand reddeder, onun nihai hedefi Tar Valon’dur Moiraine ile ya da onsuz. Tam bu sırada Gelb’in meyhanede onlar hakkında konuştuklarını duyarak Beyazköprü’den hemen ayrılmaya karar verirler. Yakındaki pencereyi açarak buradan sokağa çıkarlar. Bu esnada Mat’in Thom’a güvensizliği iyice ayyuka çıkar ve açık açık Thom’a onlara neden yardım ettiklerini sorar.

Thom yeğeni Owyn’in hikayesini anlatır, Aes Sedailer ile başı derde giren Thom’un tek akrabası. O yetişemeden Aes Sedailerin onunla işini bitirdiğini ve onun birkaç yıl sonra öldüğünü de anlatıp suçluluk duyduğundan bahseder. Bu nedenle gençlere yardım ediyordur. Ve üç yolcu ellerinden geldiğinde tariflerinden farklı gözükmeye çalışarak yola çıkarlar.

Ne var ki Soluk onları bulur ve Thom eşyalarını Rand’a verir

“…Sırtındaki âşık pelerini bohçasını aldı ve Rand’ın kollarına bıraktı. “Buna iyi bak. Ben kaçın dediğim zaman kaçın ve Caemlyn’e varana kadar da durmayın. Kraliçenin Takdisi. Bir han. Bunu unutmayın, eğer ben… Unutmayın işte. KAÇIN “

Rand ve Mat ilerlerken Thom ile Soluk’un birbirine girdiğini görürler ve Beyazköprü’den kaçarlar.

KARAKTERLER

Küçük bir ilave, Thom Soluk’a saldırdığında Rand bir çeşit mavi kıvılcım görür. Bunun ne olduğuna dair kimsenin hala bir fikri yok.

Bir Cevap Yazın